4x + 23x - 54x + 7
What is the answer?

Answers

Answer 1

Answer:

−27+7

Step-by-step explanation: First add 23x + 4x=27x

                                             Then subtract 54x gives you -27x

                                               You can't add a regular number with x's so your                                final answer is -27x+7

Answer 2

Answer:

−27x+7

Step-by-step explanation:


Related Questions

Question 1 of 17
Which expression uses the associative property to make it easier to evaluate
6(3/2x1/5)?
A 6 (1/5x3/2)
B 6 (2/3x1/5)
C (6x3/2)1/5
D (3/2x1/5)6

Answers

I think the answer is C (6x3/2)1/5
c im pretty sure you can probably find an algebra calculator on the internet hope this helps

Use the given data to find the best predicted value of the response variable.

The regression equation relating attitude rating (x) and job performance rating (y) for the employees of a company is Ten pairs of data were used to obtain the equation. The same data yield r = 0.863 and

What is the best predicted job performance rating for a person whose attitude rating is 77? Use α = 0.05

88.9

12.6

80.1

90.2

Answers

80.1

Just makes sense

Answer:

80.1

Step-by-step explanation:

Hi 9812345678877777777

Answers

Answer:

whats this numbers for?

Step-by-step explanation:

So how do you like stand?I was eating chips and then hit my head on coke bottle.Help

how do you solve 33 + 27.2 – (6.8 + 24) – 3.1 i need it for an paper im doing and need to show my work

it is 6th grade work

Answers

PEMDAS (parenthesis, exponents, multiplication, division, addition and substraction)



33 + 27.2 - (6.8 + 24) - 3.1
33 + 27.2 - 30.8 - 3.1 --> 60.2
60.2 - 30.8 - 3.1 --> 26.3 <-- final answer


Does anyone have any ideas for multiplying 249 times 398 quickly and mentally? Everything online is too complex.

Answers

Answer:

So, the first solution is a calculator but sometime we don't have a calculator so, do

200 X 300 = A

40 X 90 = B

9 X 8 = C

then add just do multiplication from there like

A + B = D

D + C = E

Then your finally answer would be E

Hope that helps that's the way I do math quick in my head

(Btw the answer to 249 X 398 = 63,672 )

First do 2times3 and then add 4 0’s because they are in the hundreds place and each of them have 2 0’s then do 9times4 and add 2 0’s to the answer and then do 9times8 add up all the answers :)

Mr townsend needs to make 13 pairs of butterfly for customers for a play. Each pair of wings is made with 3/4 yard of fabric. The fabric costs $8 per yard.

You’ll apply properties of multiplication in the following steps to find the total cost of fabric.

1. Use multiplication to write an expression for the amount of fabric needed to make 13 pairs of wings.

2. Multiply the amount of fabric by the price per yard to find an expression for the total costs.

3. Use the associative and commutative properties to rearrange the terms in the expression to make it easier to calculate. Explain why the rearranged expression is easier to work with.

4. Simplify your expression to find the total costs. show your work

Answers

Answer:80$

Step-by-step explanation:

3/4 x 13=9 3/4. Round up to 10. 10x8$=80$

Michael is making cookies. Each batch uses 3 cups of flour. He plans to use less than 41 cups of flour for cookies so that he has enough left to make muffins. He has already used 5 cups of flour for cookies.

How many more batches of cookies can Michael make?

Fewer than 12


Greater than 15.3333…


Fewer than 15.3333…


Greater than 12

Answers

Answer:fewer than 12

Step-by-step explanation:

Either 12 or greater than 12. Explanation - 41 - 5 = 36
36/3 = 12.
If it only takes three cups of flour, and he has already used five cups. So he will be able to make 13 cups of flour.

please answer the question in the picture

Answers

Heres a photo I took of a diagram. I hope it helps!
Hey I’m doing this to in science!

Which value is FURTHEST from 0 on the number line?

20

-21

|20.5|

|-21.5|

Answers

|-21.5|

it doesn't matter which direction because its just furthest from 0 so you just need to find the highest number and you can ignore any negative signs

|-21.5| is the furthest from 0 on a number line.

Haley and Sabrina are both training for a race.

Haley runs 4.2 miles each day.
Sabrina has been running 4.2 as many miles each day as Haley.
Next week, Sabrina is going to increase the miles she runs each day by 25%.
Haley and Sabrina both train by running 6 days each week.
What is the total number of miles Sabrina will run next week to train for the race?

Answers

The total number of miles Sabrina will run the following week will be 5.25 miles
5.25 m just make sure once your self

Help Me Please With This

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:

The chart is adding by 3

Step-by-step explanation:

She is getting payed $21 for every 5 weeks

So every time she gets payed it adds 3

- 1/3 (4+z)=-5/6
plz will mark as brainlest

Answers

Answer: = − 3 /2

Precalculus, Matrix

Rearrange terms, Combine multiplied terms into a single fraction, distribute, Multiply all terms by the same value to eliminate fraction denominators, Multiply all terms by the same value to eliminate fraction denominators . Cancel multiplied terms that are in the denominator . Multiply the numbers . Add 4 to both sides of the equation . Simplify.

Divide both sides of the equation by the same term  . Simplify

Answer:

z = -3/2

Step-by-step explanation:

Our goal here is to solve -1/3 (4+z)=-5/6 for z.

Begin by multiplying both sides by 6, to eliminate the fractions:

-2(4 + z) = -5

Isolate (4 + z) by dividing both sides by -2:  4 + z = 5/2

Finally, determine z by subtracting 4 from both sides:  z = 5/2 - 8/2 = -3/2

z = -3/2

2. A passenger train travels at an average speed of 45 mph and it took the passengers 27
minutes (.45 hours)to get to their destination. How many miles did the train travel?

Answers

Answer:

Ok well the .45 hour is usless information but to solve it you just do miles/minute and you shoud get 1.67

(I put the .67 cause i would have been an infinite or 1.66666....)

Step-by-step explanation:

Answer:  The .45 hour is useless information but to solve it you just do miles/minute and you should get 1.67

Step-by-step explanation:

I need help. If you answer it correctly, you will get a crown, and, or, five stars. I have the questions, but I want to make sure it's right. Thank you!

Answers

I hope this helps

Well, Good luck from ME!

Answer:

Step-by-step explanation:

mabe ask your teacher nobodys ging to understand that

C is the midpoint of chord AB and D is the midpoint of arc AB.Given that AB=36 unit and CD=6 unit then What is the radius of circle?

Answers

Answer:

By power of a point, AC⋅CB=DC⋅CE. That is, 12⋅12=6⋅(2R–6).

Then, R=15.

HELP PLZ BEFORE I FAIL!

Answers

I think the answer is -66

Answer: The clock hour hand moves 66 degrees in 2 1/5 hours.

Step-by-step explanation: (30/5)+(30x2)=X

PLSSS HELP ME IN THIS QUESTION IT IS SO HARD CHALLENGES

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1. 300

2. 2100

3. 560

4. 2800

5. 1200

6. 240

300 2100 560 2800 1200 240 7200

Find the measures of the interior angles

Please and thank you

Answers

What she said‍♀️‍♀️sorry

I need help with this

Answers

Answer: 2.5

Step-by-step explanation: to find the unit rate/slope we need to pick 2 points and subtract the y's and x's

i picked (2, 5) and (1, 2.5)

5 - 2.5 = 2.5

2 - 1 = 1

2.5/1 = 2.5

2.5 is the slope

Answer:

1.25 I think

Step-by-step explanation:

An online media service offers video and music downloads. Each download of a song costs $1. Each download of a video costs 5 times as much as the song download. You have a credit of $70. How many songs can you purchase after buying 12 videos?

Answers

You can buy 10 songs.

Answer:

You can purchase 10 songs after buying 12 videos.

Step-by-step explanation:

Step 1 - Find out how much downloading a video costs. If the cost of a video download is 5 times as much as a song download costs, and a song download is $1, then you'd have to multiply 5 x $1, which equals 5. So downloading a video costs $5.

Step 2 - Find how much it costs to buy 12 videos by multiplying the cost of 1 video to how many you bought, 12. We already found out 1 video costs $5, so that would 12 x $5, which equals $60. That means those 12 video downloads costed you $60 dollars.

Step 3 - Find out how many songs you can buy with your remaining credit. If you already payed $60 dollars worth of videos, then you only have $10 dollars left to spend because $70 - $60 is $10. So if every song costs $1 dollar, then you'd be able to purchase 10 more songs until you reach your credit, $70 dollars.

Please Help I can’t figure out 4
The question is down below and I would really appreciate the help!

Answers

Answer:

y = 3x

Step-by-step explanation:

from the table slope or rate of change is

m = 6 - 0 / 2 - 0 = 6/2 = 3

m = 12 - 6 / 4 - 2 = 6/2 = 3

m = 18 - 12 / 6 - 4 = 6/2 = 3

so m = 3

y = mx + c

c is y intercept --> y value when x is 0

y = 0 = c

so line equation is y = 3x + 0

y = 3x

Answer:

B, or 3x.

Step-by-step explanation:

When looking at the x value (time), and the y value (distance), you can see that every time you multiply the x value by 3, you get the y value.

2 x 3 = 6

4 x 3 = 12

6 x 3 = 18

Therefore, your answer is 3x.

Drag each bar to the correct location on the graph. Each bar can be used more than once. Not all bars will be used.

Ella surveyed a group of boys in her grade to find their heights in inches. The heights are below.
have a grate day and thx for helping

67, 63, 69, 72, 77, 74, 62, 73, 64, 71, 78, 67, 61, 74, 79, 57, 66, 63, 62, 71 ,73, 68, 64, 67, 56, 76, 62, 74


Create a histogram that correctly represents the data.









Reset Next

Answers

Answer:

Here is what I got...

Step-by-step explanation:

Please help I cant do this

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

stop drawing and pay atention and mabe you will get it

If you type out the numbers I can help

Done the first two but i dont know how to do the mean of it

Answers

I think the answer for the mean is 6.

To get the mean you have to add up the total number of peas in a pod, then divide the amount you added up by how many pods there are. :)

To find mean:

1) Add up all data values to get the sum

2) Count the number of values in your data set

3) Divide the sum by the count

First we have to find all the data values. We do this by finding all of the peas, not just the information numbers of peas in a pod.

4 x 2 = 8

5 x 10 = 50

6 x 18 = 108

7 x 14 = 98

8 x 6 = 48

8 + 50 + 108 + 98 + 48 = 312 total number of peas

2 + 10 + 18 + 14 + 6 = 50

312 / 50 = 6.24 peas per pod

So in our example the mean number of peas in a pod is 6.24.

I hope this helps! :)

Ill give brainiest to, whom ever gets this correct.

Answers

Answer:

C. area = radius/2 × circumference.

Step-by-step explanation:

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Area can not = circumference without dividing it so 4 is wrong

Find the greatest number such that x172y is divisible by 45

Answers

Answer:

45

Step-by-step explanation:

Its 46 dusb dijdudusbs.

Which of the following is equivalent to the expression 8(2y + 5)​? Select all that apply.

Answers

Answer: the answer is A and B

Step-by-step explanation: trust me

Answer:

A and B

Step-by-step explanation:

8 times 2 is 16 but since 2 is 2y you add the (Y) to the 16 too making 16y and so 8 times 5 is 40

Which comparisons are true? Select all that apply.

A.
7
.
34
>
7
.
304
B.
1
.
628
>
1
.
63
C.
4
.
05
<
4
.
055
D.
9
.
103
<
9
.
13
E.
2
.
29
<
2
.
129

Answers

Answer:

A,B,C,D

Step-by-step explanation:

I just looked at which number is greater

A. 7.34 > 7.304 TRUE

B. 1.628 > 1.63 FALSE

C. 4.05 < 4.055 TRUE

D. 9.103 < 9.13 TRUE

E. 2.29 < 2.129 FALSE

1
What is the solution to the system of equations? Use any method you prefer to solve.

y=5/4x-2

y= -1/4x+16

a. (12, 13)

b. (-2, 16)

c. (4, 4)

d. (5, -1)

NO LINKS

Answers

5/4x-2=-1/4x+16 5/4x+1/4x=18 6/4x=18 x=12 y=13 choose a. (12,13)
B is the answer to this

To make orange fizz, Noah mixes 4 scoops of powder with 6 cups of water. Andre mixes 5 scoops of powder with cups of water. Create a double number line or a table that shows different amounts of powder and water that taste the same as Noah’s mixture.

Answers

Answer:

This should help

Step-by-step explanation:

Other Questions
pls help asap MIDSEGMENTS Help Mosa solve the mystery. Where is the water from the lake going during summertime? the current price of a stock is 200 if a coll option on this stock has a strike price of 201 the call is The wavelength is 1. 87 x 10-7 m. What is the frequency?. How do you find the mean of 46,37,34,31,29, and 24?? discrete packets of kinetic energy in light are called Give at least three (3) examples of activities that improve the dimensions of health... . where did president of india lives and at which city how did the European contact with the Americas impact the native populations Twelve football teams are playing in a league. Each team played each of the other teams exactly once. How many matches were played in the league? *1 pointa. 72b. 66c. 11d. 132 What are the significant ideas, events, and people that lead to Confederation. Be sure to explain your choices. (Canada Main Idea or Topic: Document 1. The caption for this cartoon reads as follows: The duty of the hourto save her not only from Spain but from a worse fate. Add a second sentence that makes clear the meaning of this first one. Will you please drop me at school? Answer:A: simple B: compound C: complex Old McDonald's 3 hens lay the same number of eggs one week. This gives Old McDonald's wife enough eggs for two recipes. One recipe requires 10 eggs and the other recipe requires 2 eggs. How many eggs did each hen lay? Face 2 Face Corporation reports 100 outstanding shares, 500 authorized shares, and 50 shares of treasury stock. How many shares are issued? large mammals for domestication by 1000 bce in the nile river civilization ournalize the entries to record the following selected transactions: a. Sold $900 of merchandise on account, subject to 7% sales tax. The cost of the goods sold was $510. b. Paid $436 to the state sales tax department for taxes collected. 7. Eddicycle Cycle Shop sells the Ultra Extreme X mountain bike for $179.98. Kammie Cycles sells the samebicycle for $280.20. Today, Kammie Cycles decides to offer a 19% discount on the mountain bike. Whichstore offers the better deal?A Kammie CyclesB Eddicycle Cycle ShopLuisa sella otuff Is it possible to make a triangle with sides lengths of 12, 16 and 20? If the answer is yes, is the triangle a right triangle? when did the discipline of industrialorganizational psychology emerge?