7(a - 4) plsss help!!!

Answers

Answer 1

Answer:

7a - 28

Step-by-step explanation:

multiply a and -4 by 7

7a - 28


Related Questions

48 people attended the Sunday matinee to watch a film. .Three over 8 of the people went to see a romantic comedy. .One over six of the people went to see an action movie. .The remaining people saw a horror movie. How many people saw a horror movie?

Answers

Answer:

22 people saw an horror movie

Step-by-step explanation:

Total people who attended the Sunday matinee = 48

People who saw romantic comedy = 3/8 of 48

= 3/8 × 48

= (3*48) / 8

= 144 / 8

= 18 people

People who saw action movie = 1/6 of 48

= 1/6 × 48

= 48/6

= 8 people

People who saw horror movie = x

Total people who attended the Sunday matinee = People who saw romantic comedy + People who saw action movie + People who saw horror movie

48 = 18 + 8 + x

48 = 26 + x

Subtract 26 from both sides

48 - 26 = 26 - 26 + x

22 = x

x = 22 people

22 people saw an horror movie

help plsplsplsplsplsplspls

Answers

Answer:

48-20x=21

Step-by-step explanation:

So, we basically have to clear the fractions (get rid of the denominators)

Multiply everything by the LCM of 6 and 8 (24)

24(2)-24(5/6x)=24(7/8)

48-20x=21

Hope this helps!

Write the equation 3x+2=4x²​ in standard form.
Identify the values of a,b, and c that you would use to solve the equation using the Quadratic Formula.

Answers

Answer:

Write the Equation in Standard Form 3x+2=4x^2. 3x+2=4x2 3 x + 2 = 4 x 2. To write an equation in standard form, move each term to the left side of the equation ...

Missing: 4x²​ ‎| Must include: 4x²​

Step-by-step explanation:

Write the Equation in Standard Form 3x+2=4x^2. 3x+2=4x2 3 x + 2 = 4 x 2. To write an equation in standard form, move each term to the left side of the equation ...

Missing: 4x²​ ‎| Must include: 4x²​

A coach has 17 pompoms to give to her cheerleading team. If each cheerleader needs 2 pompoms to compete, what is the greatest number of cheerleaders that can compete? Will there be any pompoms remaining? If so, how many? Show your work on paper.

Answers

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that a coach has 17 pompoms to give to her cheerleading team and that each cheerleader needs 2 pompoms to compete.

The greatest number of cheerleaders that can compete will be calculated as:

= 17 / 2

= 8 1/2

Therefore, the greatest number of cheerleader is 8.

There be 1 pompom remaining.

Please help:)...........

Answers

Part (a)

Answer:  x = 0

-----------------

Work Shown:

[tex]3\left(\frac{x}{7}+2\right) = 6\\\\\frac{x}{7}+2 = \frac{6}{3}\\\\\frac{x}{7}+2 = 2\\\\\frac{x}{7} = 2-2\\\\\frac{x}{7} = 0\\\\x = 7*0\\\\x = 0\\\\[/tex]

In step 2, I divided both sides by 3. In step 4, I subtracted 2 from both sides. In step 6, I multiplied both sides by 7.

================================================

Part (b)

Answer:  x = 3

-----------------

Work Shown:

[tex]2\left(\frac{5x}{3}-1\right) = 8\\\\\frac{5x}{3}-1 = \frac{8}{2}\\\\\frac{5x}{3}-1 = 4\\\\\frac{5x}{3} = 4+1\\\\\frac{5x}{3} = 5\\\\5x = 3*5\\\\5x = 15\\\\x = \frac{15}{5}\\\\x = 3\\\\[/tex]

The steps are fairly similar to part (a). The steps were

divide both sides by 2 (step 2)add 1 to both sides (step 4)multiply both sides by 5 (step 6)divide both sides by 5 (step 8)

PLEASEEEEEE HELPPPPP!!

Answers

Answer:

y-b+am/m

Step-by-step explanation:

y-b=m(x-a)

y-b=MX-ma

mx=y-b+ma

x=y-b+ma/m

answer correctly please and you will get brainliest

Answers

Answer:

2.25

Step-by-step explanation:

If you divide any of the bigger numbers on the bottom by the bigger numbers on top, you would get 2.25 no matter what.


Determine and state whether quadrilateral ABCD is a parallelogram.

Plzzz helpp!!!

Answers

Pretty sure it’s not

On the coordinate plane below, quadrilateral 1 has been transformed to form quadrilateral 2 which if these could be the transformation choose all that are correct

Answers

Answer:

I think the answer is A reflection across the line y=1 and A reflection across the y-axis and then a translation 2 units to the right

Step-by-step explanation:

I’m not sure if this is the answer but I want to help out as much as possible

Answer:b

Step-by-step explanation:

please help due in 3 min

Answers

Answer:

(h*h)(10) is the same as h(10)*h(10). Let's find the value of h(10) first. To do this, replace every x with 10 like so

Step-by-step explanation:

h(x) = 6-x

h(10) = 6-10

h(10) = -4

So,

h(10)*h(10) = (-4)*(-4)

h(10)*h(10) = 16

The final answer is 16

Answer:

h≤6 that should be the answer

PLEASE HELP ITS URGENT
What are the domain and the range of the graph?

The domain is (−∞,1) and the range is (−∞,∞).

The domain is (−∞,∞) and the range is (−∞,1).

The domain is (−∞,−1) and the range is (−∞,∞).

The domain is (−∞,∞) and the range is (−∞,−1).

Answers

Answer: its b

Step-by-step explanation:

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

The table below represents a linear function f(x) and the equation represents a function g(x):

x f(x)
−1 −9
0 −1
1 7
g(x)

g(x) = 3x − 2


Part A: Write a sentence to compare the slope of the two functions and show the steps you used to determine the slope of f(x) and g(x). (6 points)
Part B: Which function has a greater y-intercept? Justify your answer. (4 points)
HELP ME PLSSSSS I WILL GIVE YOU 100 POINTS!!!!!!!

Answers

Step-by-step explanation:

First we find the slope of f(x):

When x increases by 1, f(x) increases by 8. Slope of f(x) = 8/1 = 8.

Slope of g(x) = Coefficient of x = 3.

Therefore the slope of f(x) is greater than the slope of g(x).

When x = 0, f(x) = -1 (given ii the table) Therefore the y-intercept of f(x) is -1.

Y-intercept of g(x) = Constant term = -2.

Since -1 > -2, f(x) have a greater y-intercept.

y=2/3 x-2 on a graph line

Answers

Answer:

3,0 and 0,(-2)

Step-by-step explanation:

Stewie wants to rent a moving truck.Suppose company a charges a rate of $40 per day band company b charges a $60 fee plus has a rate of $20 per day.For what number of days is the cost same?

Answers

Answer:

The indifference point is 3 days.

Step-by-step explanation:

Company A:

Total cost= 40*x

Company B:

Total cost= 60 + 20*x

x= number of days

To calculate the indifference point, we need to equal both formulas. and isolate x:

40x = 60 + 20x

20x= 60

x= 60/20

x= 3

The indifference point is 3 days.

Prove:

Company A:

Total cost= 40*3= $120

Company B:

Total cost= 60 + 20*3= $120

Matthew bought 6 pairs of shoes for $160.80. If each of the pairs of shoes cost the same amount, what is the unit rate for a pair of shoes?

Answers

Answer:

$26.80/shoe

Step-by-step explanation:

List the angles of the triangle from SMALLEST to LARGEST .

Answers

C. m k L hope it helps! not 100% sure

Answer:

<L,<K,<M

Step-by-step explanation:

angle M us the largest angle I think

Convert 6600 milliliters into fluid ounces. Round your answer to the nearest whole
number.

Answers

Answer:

223.2725

Step-by-step explanation:

223.2725

the equation of the line through (3 -4) with slope 2/3 is:
WILL GIVE BRAINLIST

Answers

Answer:

[tex]y = \frac{2}{3}x - 6[/tex].

Step-by-step explanation:

(3 , -4)  ;  slope(m) = 2/3

y - y1 = m (x -x1)

[tex]y - [-4] = \frac{2}{3}(x - 3)\\\\y + 4 = \frac{2}{3}x - 3*\frac{2}{3}\\\\y +4 = \frac{2}{3}x-2\\\\ y = \frac{2}{3}x - 2 - 4\\\\ y = \frac{2}{3}x - 6[/tex]

What is an equation of the line that passes through the points (-4,-1) and (2, 8)?

Answers

Answer: y=(3)/(2)x+5

Step-by-step explanation:

Can anyone simplify

5y + 4x +5x

Answers

Answer:

5y+9x is the simplified version

the answer is 5y+9x :D

ad, fj hjfgwfjnsj fbesfhbfhwbhfwe f ehw fhw efweh f weh

Answers

Answer:

I just want the points please

Step-by-step explanation:

the answer is 10029481

Write an equation of the line with a slope of 3 and a y-intercept of -7.​

Answers

y=mx+b. m is the slope and b is the y intercept, which means the equation would be y=3x-7

Answer:

y=3x-7

Step-by-step explanation:

y=mx+b where m=slope and b=y-intercept

y=3x-7

What needs to be done to rationalize the expression 5 over 2 minus radical 3 so there will no longer be a radical in the denominator

Answers

Answer:

[tex]10+5\sqrt{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given the expression: 5 / (2 - √3)

To rationalize the denominator, we multiply the numerator and denominator by the conjugate of the denominator. The conjugate of (2 - √3) is (2 + √3). Hence multiplying gives:

[tex]\frac{5}{2-\sqrt{3} }*\frac{2+\sqrt{3}}{2+\sqrt{3}} \\\\=\frac{10+5\sqrt{3} }{4+2\sqrt{3}-2\sqrt{3}-3 }\\\\Simplifying\ the\ expression:\\\\ =\frac{10+5\sqrt{3} }{1}\\\\= 10+5\sqrt{3}[/tex]

Hence: 5 / (2 - √3) = [tex]10+5\sqrt{3}[/tex]

Complete the proof. Someone please help me answer this!

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Supplementary angles are two or more angles that add up to give the measure of angle on a straight line (i.e [tex]180^{o}[/tex]).

It can be deduced from the given question that;

1. <1 and <2 are supplementary, also <1 and <3 are supplementary. Reason: as given in the question.

2. Given statements: m<1 + m<2 = [tex]180^{o}[/tex], and m<1 + m<3 =  [tex]180^{o}[/tex]. The reason is the definition of supplementary angles.

3. Statement: m<2 = m<3. The reason is a transitive property.

4. Statement: m<1 + m<2 = m<1 + m<3. The reason is subtraction property of equality.

5.Given statement: <2 ≅ <3. The reason is that definition of congruent angles.

Therefore, <2 ≅ <3.

If the price is the same for each yard, how much money would 12 yards of fabric cost? $18.00 $21.00 $24.75 $26.25

Answers

Answer:

The answer is $21

Step-by-step explanation:

The amount of money for 12 yards of fabric is $ 21.00

Given data:

To determine the cost of 12 yards of fabric, we can use the information provided in the table. We observe that the cost of fabric increases linearly with the number of yards.

The table shows that 3 yards of fabric cost $5.25. To find the cost per yard, we divide the total cost by the number of yards:

$5.25 / 3 = $1.75

On simplifying the equation:

Now we can use this cost per yard to calculate the cost of 12 yards:

$1.75 × 12 = $21.00

Hence, 12 yards of fabric would cost $21.00.

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ2

The complete question is attached below:

The table below shows the amount of money needed to buy certain amounts of fabric.Fabric Cost

Yards of Fabric

Total

Cost

3

$5.25

6

$10.50

9

$15.75

12

?

If the price is the same for each yard, how much money would 12 yards of fabric cost?

$18.00

$21.00

$24.75

$26.25

find the midpoint (8, -6) (6,5)​

Answers

I think it’s (7, -0.5)

There is a patch of lily pads on a lake. Every day, the patch doubles in size. If it takes 48 days for the patch to cover the entire lake, how long would it take for the patch to cover half of the lake?

Answers

Answer:

47 days

Step-by-step explanation:

Since the patch of pads doubles in size every day, the lake would be half covered just one day before it was covered entirely.

. Mrs. Nunn pours 3 juice boxes into a bowl to make punch. Each juice box holds 236 milliliters. How much juice does Mrs. Goldstein pour into the bowl? *

Answers

Answer:

708 milliliters

Step-by-step explanation:

There are 3 juice boxes and each contain 236 milliliters of juice. So 236 + 236 + 236 = 708

Danni is training for a marathon. Her target speed is 25 miles per hour. She currently runs 15 miles in 1/2 and hour. Does she achieve her target speed for her run?

Answers

Yes because if it’s fifteen in 1/2 an hour you multiply by two she is at 30 miles an hour which surpasses her goal by five

One question, please help!

Answers

Answer:

k=5

Step-by-step explanation:

for every one unit on the x, the y goes up five. So, the ratio is 5:1 or five.

Other Questions
Belle's dad lends her $10. Then Belle borrows another $15 from him. Write and evaluate an expression that shows the change in the amount of money Belle's dad has. What can you infer about the narrator's relationship with "Baba"? a. They have a strange, but mostly warm and loving relationship b. They appear to be disjointed and cold, even when the child desires a more loving relationship c. They have a strictly professional relationship d. They seem to have great respect for one another, yet they continually dwell on their anger over differing Pleaseeeee helpppp !!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!! EXITA line passes through (-2,5) and has slope 1/3. What is an equation of the line in point-slope form? Select all the ordered pairs that satisfy the function y = 3x -4. Think about the relationship between the two underlined words in the sentence: To make sausage, stuff the ground meat into the casing and then seal each end. Use the drop-down menus to answer the questions. Which relationship do the words have? Which best describes what you learn by analyzing the relationship between the two underlined words? A tourist stands at the top of the Grand Canyon, holding a rock, overlooking the valley below. Find the final velocity, and displacement of the rock after 4.0 seconds give the three initial conditions listed below.a. The rock is dropped vertically from restb. The rock is tossed vertically upward with 8.0 m/s of speedc. The rock is tossed vertically downward with 8.0 m/s of speed TV TV Straight leg jeans are 20% off at Kohls this week. How much will you pay for 4 pairs if the regular price is $59.99? The center atom of the CO 2 molecule corresponds to the notation Exercise 183 Wayne Company reported net income of $265,000 for 2020. Wayne also reported depreciation expense of $45,000 and a loss of $8,000 on the sale of equipment. The comparative balance sheet shows a decrease in accounts receivable of $15,000 for the year, a $17,000 increase in accounts payable, and a $6,000 decrease in prepaid expenses.Prepare the operating activities section of the statement of cash flows for 2020. Use the indirect method. PLEASE HELP PLEASE PLEASE what classes do you need to take to be a immigration lawyer A machine that converts thermal energy into mechanical energy is a What was true about most of the men drafted into military service in theUnited States during World War I?A. They were African American.B. They had been unemployed at the time they were called to service.C. They had been officers in the Spanish-American War.D. They lacked any experience in warfare.SUBMIT An atom with 5 protons, 6 neutrons, and 5 electrons has an atomic mass of __amu. (Enter a whole number.Numerical Answers Expected!Answer for Blank 1: Find the unit price of each item, rounding answers to the nearest tenth of a cent. A) 4 lbs for $2.37 b) 15 lbs for $8.57 c) 25 lbs for $13.59 Which bag (4, 15, or 25) is the best deal? Which choice best states one purpose of an interview? to tell an entertaining story to convince someone of an opinion to learn more about a specific person to compare and contrast two people dont mind the dots already on the graph I was just trying to guess What are the major chords?OA Am, Bm, Cm, Dm, Em, Fm, and Gm.all but c.A-B-C-D-E-F-GODminor third a.Missing x:-2Missing y:0c.Missing x:-2Missing y:2b.Missing x:0Missing y:1d.Missing x:-1Missing y:1