A baseball team played 32 games and lost 8. Katy was the catcher in of the winning games and of the losing games. In how many games did Katy play catcher?

Answers

Answer 1

Answer:

In all 32 games Katy played catcher.

Step-by-step explanation:

total number of games played + 32

number of losing games = 8

To find the number of games won by the baseball team, we will subtract 8 (no. of games lost) from 32 (no. of total games played):

32 - 8 = 24 (no. of winning games)

As, Katy was catcher in both winning and losing games;

winning games + losing games = total games in which Katy was catcher

24 + 8 = 32

So, Katy was catcher in all the 32 games the baseball team played!


Related Questions

A right triangle has an angle measure of 18.4. What is the value of x, the missing angle?

Answers

Answer:

71.6 degrees

Step-by-step explanation:

add 18.4 to 90 to get 108.4. then do 180-108.4 to get 71.6

HELLPPPPPPPP

1) What mistake did I make?
2) What suggestion would you give me to avoid making that same mistake in the future?

Answers

Answer:

1) The mistake u made is in the work step 2 when u transposed 4 to the side of 12 you should have changed the sign. It should have been multiplication.

2) Just recheck it once.

So, x was 48

Step-by-step explanation:

Equation:

x/4 - 5 = 7

Transpose 5 first.

So,

x/4 = 7 + 5

(Remember to change the sign when u transpose 5 to the RHS)

So,

x/4 = 12

Transpose 4.

So,

x = 12 × 4

x = 48

Recheck,

Substitute x with 48

48/4 - 5 = 7

Let's check:

48/4 = 12

Now 12 - 5 = 7

So, 7 = 7

Hope it helps

Answer:

Look at the pictures. Hope I helped.

Step-by-step explanation:

the ratio of the radiii of two wheels is 3:7 what is the ratio of their circumferences

Answers

Answer:

3 : 7

Step-by-step explanation:

Let the radii be 3x, 7x.

Circumference = 2πr, where r = radius

Thus, ratio of circumference:

2 × π × 3x : 2 × π × 7x

= 3 : 7

( as 2, π and x get cancelled out)

PLEASE ANSWER THIS QUESTION

Answers

Answer:

Hi.

Step-by-step explanation:

Ask your teacher for help because your parents are paying the school fees. Feel free. If you want the answer still message back.

can someone please help me with this geometry question I will mark brainliest.

Answers

BD=7 and BC=7√2
Give a brainliest please:-)

Answer:

BD = 7 units   ||   BC = 7√2 units

Step-by-step explanation:

(a)

if CA is 14, then CD = DA = 7

[tex]\frac{opposite}{adjacent}= tan(x)[/tex]

[tex]\frac{BD}{7}= tan(45)[/tex]

BD = 7 * tan(45)

BD = 7 units

(b)

[tex]\frac{adjacent}{hypotenuse} = cos(x)[/tex]

[tex]\frac{7}{BC}=cos(45)[/tex]

[tex]\frac{7}{cos(45)}= BC[/tex]

BC = 7√2 units

Scores of an iq test have a bell-shaped distribution with a mean of.

Answers

Answer:100

IQ scores have a bell-shaped distribution with a mean of 100.

What is the common ratio in this recursive definition ?

HELP PLEASE

Answers

Answer:

  (d)  r = -2.1

Step-by-step explanation:

The common ratio is the coefficient of the a[n-1] term. It is the value that the previous term is multiplied by in order to get the next term.

  r = -2.1

A person who is 3 m tall casts a shadow that is 6 m long. At the same time, a building
casts a shadow that is 25 m long. How tall is the building in meters?

Answers

Answer:

13.5 meters

Step-by-step explanation:

25 / 2 = 13.5

because if a human is 3 meters tall and cast 2 times the length of himself then if a building casts 25 meters then it should be 2 times less than its shadow.

Sweet Dreams Bakery sells apple, cherry, and pumpkin pies. Yesterday, the bakery sold 20 more apple pies than cherry pies, and 15 more cherry pies than pumpkin pies. Sweet Dreams Bakery sold 10 pumpkin pies yesterday. How many pies did Sweet Dreams Bakery sell in all yesterday?​

Answers

Answer:

There were 45 pies sold in all.

Step-by-step explanation:

10 + 15 = 25

25 + 20 = 45

The Corner Store has a special today. You can either buy three small 6” Hawaiian pizzas for $10 or one large 18” Hawaiian pizza for $18.50. Which option is a better value?

Answers

Answer:B is correct

Step-by-step explanation:

i did the lesson

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Answers

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Hello can someone telle me the answer

Answers

Answer:-11.5h+1.5

Step-by-step explanation:

(7/2)h-3(5h-1/2)

=3.5h-3(5h-.5)

=3.5h-15h+1.5

=-11.5h+1.5

Answer:  [tex]\frac{37}{2}h[/tex] - [tex]\frac{3}{2}[/tex]

Step-by-step explanation:  7/2h - 3 = 37/2h = 5h-1/2 = 3/2

Equivalence: 37/2h - 3/2

Para encontrar el área de un trapezoide Dylan usa la fórmula A = 1/2(b + b2 )h. Las bases tienen longitudes de 3,6
cm y 12 cm. La altura del trapezoide es 5 cm El área del trapezoide es irracional porque

Answers

Answer:

la altura es irracional, y se multiplica por las otras dimensiones racionales.

Step-by-step explanation:

Dado que un trapezoide tiene bases de 3,6 cm y 12 1/3 cm.

Pero la altura es irracional como raíz cuadrada de 5 cm.

El área del trapezoide es irracional porque se encuentra agregando las dos bases y multiplicando por la mitad de la altura.

La suma de las bases sería racional, siendo la suma de dos números racionales

Pero como la altura es irracional, el área sería el producto de una

racional e irracional, por lo tanto, el área sería irracional.

Así que la respuesta correcta es

Each of the past 8 days, Karen traveled 59.4 miles. How many miles did she travel in all?

Answers

Answer:

439.2 miles

Step-by-step explanation:

multiply the days she traveled to the amount of mile she traveled a day

8×59.4 =439.2 miles

Write the ratio 2/5 to 6 as a fraction in simplest form

Answers

Answer:

12:5

Step-by-step explanation:

Five eighths of the members of a soccer team ride the bus. If there are 24 members on the soccer​ team, how many members ride the​ bus? Explain how to use equivalent fractions to solve.

How many members ride the​ bus?

Answers

Answer:

15

Step-by-step explanation:

"of" means times (×)

[tex]\frac{5}{8} \times\frac{24}{1}[/tex]

Multiply across:

[tex]5\times 24=120[/tex]

[tex]8\times 1= 8[/tex]

[tex]\frac{120}{8}[/tex]

Divide:

[tex]120\div8=15[/tex]

Therefore, 15 people on the soccer ride the bus.

An airplane is flying in the direction of 30 degrees South of East at 500 mph. A wind is blowing in the direction of 45 degrees North of East at 55 mph. Find the direction angle of the airplane’s path, adjusted for the wind. S36. 2˚E S65. 9˚E S24. 1˚E S53. 8˚E.

Answers

Answer: S65. 9˚E is your answer.

Step-by-step explanation:

Answer:

B. S65.9°E

Step-by-step explanation:

edge

What is the percentage of 3/9​

Answers

33.33 % reoccurring
This is because 3/9 is a reoccurring number it can never go into 10 fully.
Use your calculator to do 3/9 x 100 and your percentage is 33.33%

Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply.
log 2 - log 6
O A. log 3
B. log(2) + log(1/6)
O C. log 2
D. log(1/3)

Answers

Answer:

log (1/3)

Step-by-step explanation:

[tex] log \: 2 - log \: 6 \\ \\ = log \frac{2}{6} \\ \\ = log \frac{1}{3} [/tex]

Can someone help me solve this? :)​

Answers

If this is a true or false question, the answer is false. When you plot them on a graph, (-1,1) and (1,7) only create a straight line.

Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60 for 4 pounds of Bananas at Market One. Write a division equation for each banana purchase, and then decide which store had the better banana price.


thx :D

Answers

Answer:

Market One

Step-by-step explanation:

Market one charges about $1.54 per pound and Supermart charges $1.85 per pound

The required, Julie's mom had the better banana price as compared to Mario's mom.

What are equation models?

The equation model is defined as the model of the given situation in the form of an equation using variables and constants.

Here,
Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart.
Per banana cost = 2.70 / 5
                            = $ 0.54

Mario’s mom paid $2.60 for 4 pounds of Bananas at Market One.
Per banana cost = 2.60 /  4
                            = $0. 65

Thus, the required, Julie's mom had the better banana price as compared Mario's mom.

Learn more about models here:
https://brainly.com/question/22591166
#SPJ2

Student Council is selling t-shirts and hats for $15 and $12, respectively. The club needs to raise at least $1980. They have received pre-sale orders of 80 t-shirts and 20 hats. Graph a system of linear inequalities that shows the number of t-shirts and hats they must sell in order to reach their goal. Use x for the number of t-shirts and y for the number of hats.

Answers

Answer:

the possible combinations are (86,98) and (160,39)

The possible combinations are (86,98) and (160,39)

What is Inequality?

Mathematical expressions with inequalities are those in which the two sides are not equal. Contrary to equations, we compare two values in inequality. Less than (or less than or equal to), greater than (or greater than or equal to), or not equal to signs are used in place of the equal sign.

Given:

Student Council is selling t-shirts and hats for $15 and $12, respectively.

let number of t- shirts sold be x and number of hats be y.

So, 15x+ 12y  ≥ 1980

From the graph the inequality gives

x= 130 and y= 165.

Hence, 130 t shirts and 165 hats must be sold.

Learn more about Inequality here:

https://brainly.com/question/28823603

#SPJ2

show work

What is the value of m in this proportion?

Answers

Answer:

m = 5/6

Step-by-step explanation:

Cross multiply.

1/5 × m = 2/3 × 1/4

1/5 × m = 2/12

1/5 × m = 1/6

m = 5/6

13. Six friends will stay at a cabin in the woods this weekend.
The distance to the cabin is 148.5 miles. Each person will
drive one sixth of the distance. How far will each person
drive?

Answers

Answer:

Each person will drive 24.75 miles far.

Step-by-step explanation:

each person will drive = 1/6 of 148.5

or, each person will drive = 148.5/6

so, each person will drive = 24.75 miles.

y=f(x)=-3^x find f(x) when x=1

Answers

Answer:

[tex]f(x) = { - 3}^{x} \\ f(1) = - {3}^{1} = - 3[/tex]

I need help !!!!!!!!
Can you help me??????

Answers

Answer:

69

Step-by-step explanation:

Hey there! To find the 20th term of arithmetic sequence, we can do by using general terms.

General Term - Arithmetic

[tex]\displaystyle \large{a_n = a_1 + (n-1)d}[/tex]

where a_n is nth term, a_1 is the first term and d is our common difference.

We know the first term which is 12 and we want to find the 20th term which is our desired term.

Hence, the equation is [tex]\displaystyle \large{a_{20} = 12+(20-1)d}[/tex]

However, we don’t know the value of d yet which is common difference. To find the common difference, we can do by subtracting next term with previous term.

15-12 = 3

18-15 = 3

21-18 = 3

If we keep doing it, we’ll always get 3. Therefore, 3 is our common difference.

[tex]\displaystyle \large{a_{20}=12+(19)3}\\\displaystyle \large{a_{20}=12+57}\\\displaystyle \large{a_{20}=69}[/tex]

Thus, the 20th term is 69.

If you have any questions, let me know through the comment!

Learn More:

https://brainly.com/question/26312680https://brainly.com/question/25910371https://brainly.com/question/25102246

The reciprocal of 6 and -12y - 18x

Answers

12/22 aaannnssswwweeerrr

What is the average of 237, 482, 375, and 210?

Answers

The answer to the question is 326.

(237+482+375+210) ÷ 4

Step-by-step explanation:

so, again, the average or mean value is created by adding up all values and then dividing that by the number of values.

we have 4 values here.

they add up to

237+482+375+210 = 1304

and then

1304 / 4 = 326

Joe sold a total of 18 baked goods. Each cookie costs $1.25 and each brownie costs $2.50. Joe made $3 7.5 at the bake sale. How many cookies did joe sell?

Answers

Answer:

1 cookie

Step-by-step explanation:

$2.50+$1.25 = $3.75

Olivia is buying bundles of wood for a campfire.The bundles of wood can't be split up.if each bundle costs $3,how many bundles can she buy with $10?

Answers

Answer:

3    

1 $ left over

Step-by-step explanation:

       

                                 10$

         wood              wood                wood  

           3$                      3$                    3$

          she wood only buy 3 and have 1$ left

Other Questions
can u help me with problem 7 pls and thank you Identify the use of charts, graphs, and data in everyday applications.Step 1. For one week keep a journal log of where you find charts and graphs in your daily activities.Step 2. In your journal log include the following:. Identify the chart or graph. Tell us where you found it. Explain its use Write 8x10^-2 in standard notation Many times the media will broadcast images that can lead to __________. A. Negative self-esteem B. An accurate view of reality C. Realistic expectations D. A positive self-concept Please select the best answer from the choices provided. A B C D. Choose the scenario that could be represented by 3/10.a.) A ten-hour train trip is divided into three equal parts.b.) Three friends share ten dollars equally.c.) Ten people share three pizzas equally.d.) A ten-foot piece of rope is cut into three equal pieces. 736x95Tell the answer and explain how you got it.(15 points) Rounded to the nearest tenth, approximately how many kilometers is 4,170,000 inches?A. 10.6 kilometersB. 16.4 kilometersC. 106 kilometersD. 164.2 kilometers Solve for the missing side in the right triangle.A) 5B) 12C) 13D) 17 100 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Solve for the Value of R Jack and Jill share 200 sweets in the ratio 7:3Work out how much each person gets. Crickets, grasshopper, cockroaches, and dragonflies are examples of organisms that go through incomplete metamorphosis. A physical characteristic that distinguishes nymph from the other two stages would be that it is-A winglessB worm-likeC colorlessD developed -2.6f + 0.7f - 15 - 9 what reveal grant pride in a long way gone Why did some northerners oppose the annexation of texas. What is meant by the ""right to redress""? a. The consumer has the right to repeat any transaction. B. The consumer has the right to replacement of damaged goods. C. The consumer has the right to hear back from businesses that they contact. D. The consumer has the right to fair settlement of disputes. 1. At a coffee shop, a 16 ounce bag of coffee is onsale at $5.25 less than the regular price. The costof 4 bags of coffee at regular price is the same asthe cost of 6 bags of coffee at sale price. Letr bethe regular price of coffee and s be the sale priceof coffee. Which of the following systems ofequations can be used to find the values ofvariables r and s? Help me with this please guys Challenge Eight different names were put into a hat. A name is chosen 123 times and the nameKaren is chosen 19 times. What is the experimental probability of the name Karen being chosen?What is the theoretical probability of the name Karen being chosen? Use pencil and paper. Explainhow each probability would change if the number of names in the hat were different.C In the mid-18th century, a philosophical, political, scientific, and religious revolution overtook Europe. What was the name of this movement? I WILL GIVE BRAINIEST!!!!!!!!!