A recipe calls for 2 cups of sugar, 3 cups of flour, 1 cup of butter, and 1/2 a cup of chocolate chips. What is the ratio of flour and butter to sugar?

Answers

Answer 1

Answer:

2 : 1

Step-by-step explanation:

Recipe :

Sugar = 2 cups

Flour = 3 cups

Butter = 1 cup

Chocolate chips = 1/2 cup

ratio of flour and butter to sugar?

Total cups of flour plus butter = (3 + 1) = 4 cups

Cups of sugar = 2 cups

ratio of flour and butter to sugar :

4 cups : 2 cups

= 2 : 1


Related Questions

What is the base area.

Answers

Answer:

Area of the base is 10.5 cm².

Step-by-step explanation:

Formula for the volume of the given oblique prism = Area of the triangular base × Vertical height between two triangular bases

Vertical height = 6 cm

Volume = 63 cm³

From the formula,

63 = Area of the triangular base × 6

Area of the base = [tex]\frac{63}{6}[/tex]

                            = 10.5 cm²

Therefore, area of the base is 10.5 cm².

Isaac and jennifer's total cost for their business is given by C(x)= 40x + 96,000 and its revenue function is represented by R(x)= 60x. A. Set up the cost revenue and function

Answers

Answer: P(x) = 20x - 96,000

Step-by-step explanation:

Cost revenue and profit function.

Cost function;

C(x)= 40x + 96,000

Revenue function;

R(x)= 60x

Profit = Revenue - Cost

P(x) = 60x - (40x + 96,000)

P(x) = 20x - 96,000

Which describes the correct way to convert minutes to hours?
Divide the number of minutes by 24.
Multiply the number of minutes by 24.
Divide the number of minutes by 60.
Multiply the number of minutes by 60.

Answers

Answer:

Divide the number of minutes by 60.

Step-by-step explanation:

Bag​ Ladies, Inc. Manufactures two kinds of bags—totes and satchels. The company allocates manufacturing overhead using a single plantwide rate with direct labor cost as the allocation base. Estimated overhead costs for the year are​ $25,500. Additional estimated information is given below. Totes Satchels Direct materials cost per unit ​$33 ​$40 Direct labor cost per unit ​$53 ​$61 Number of units 530 360 Calculate the amount of overhead to be allocated to Totes.​ (Round any percentages to two decimal places and your final answer to the nearest​ dollar.)

Answers

Answer:

Allocated MOH= $14,312

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Estimated overhead costs for the year are​ $25,500.

Totes Satchels:

Direct labor cost per unit ​$53 ​$61

Number of units 530 360

First, we need to calculate the allocation rate:

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 25,500 / (53*530 + 61*360)

Predetermined manufacturing overhead rate= 25,500/50,050

Predetermined manufacturing overhead rate= $0.5095 per direct labor dollar

Now, we can allocate overhead to Totes:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 0.5095*(53*530)

Allocated MOH= $14,311.855

Evaluate the following expression:
3 + 2(4 + 7)

Answers

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Let's simplify this, while still doing it.

3 + 2(4 + 7)

3 + 2(11)

3 + 22

25.

the answer is 25!!

Answer:

The answer is 25

2(4+7)

8+14 + 3 = 25

Step-by-step explanation:

To get system B, the
equation. The solution to system B
equation in system A was replaced by the sum of that equation and
v times the
v the same as the solution to system A

Answers

Answer:

This is confusing what are you looking for?

Step-by-step explanation:

if a person walks 2 miles in 1/2 hour, how far can he walk in 2 hours?

Answers

Answer:

8 miles

Step-by-step explanation:

1 hr=4mi

1 1/2 hr=6mi

2 hr=8mi

Answer:

8 miles

Step-by-step explanation:

2 miles 1/2 hour

1/2 =2

1/2 =2

1/2=2

1/2=2

2=8

Ada charges a flat rate of $56.00 for painting houses plus an additional $8.00 for each hour she works. Which of the following expressions should Ada use to determine the cost for working 4 hours?

Answers

Answer:

cost = 56 + 8t, where t is the number of hours worked for.

for 4 hours of work, cost = 56 + 8 x 4 = $88

Step-by-step explanation:

What is the distance between -8 and 4?

Answers

Answer: 12

Step-by-step explanation:

-8 is 8 away from 0.

4 is 4 away from 0.

8+4 = 12

Hope this helps!

The United States government used to make coins of many different values
cont
3 cents
20 cents
$2
$5
For each coin, state its worth as a percentage of $1.
Type the answers in the boxes below.
1. cent
50
2. 3 cents
3
3. 20 cents
4. $2

Answers

Answer:

The answer is 3

Step-by-step explanation:

help me out really quick
is 18/28 passing?
thx again

Answers

Answer: If you got 18 points out of 28 that would be like a 64 (D)

Step-by-step explanation:

Please ASAP I WILL MARK YOU AS BRANLIEST

The area of a garden plot can be represented by the expression 84z - 54. The garden will be divided into six sections for planting six different vegetables. The sections will be equal in area. Write an expression that represents the area of each section.

Answers

Answer:

14z-9

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{84z-54}{6}[/tex]

if travel 50 miles in 3 hours what is my rate in miles per hour

Answers

16.66666666 miles ph

Answer:

16.6...

Step-by-step explanation:

Please help me im very depressed and im struggling a lot on my math and i really need some answers

Which sequence shows the numbers in order from least to greatest?

Answers

c is the best answer c c c c c c c c c c c c.

determine the value of x.

Answers

Answer: 1) -5.8

Step-by-step explanation:

in order to solve the problem you have to put it together:

9x-5 = 14x+24

then go from there : subtract 24 on both sides , then subtract 9x on both sides , that’ll leave you with : -29 = 5x

so from there we divide , giving us x= -5.8

through: (1,-1), Parallel to y = 1/4× - 4​

Answers

Answer:

I believe it is y=1/4x.

Which value could replace x in the table?
O 30-gtg
O 3(30 -9)
O 30-g(3)
O 30-g+3


Pls help ;(

Answers

He bought 10 pounds of Golden apples and 20 pounds of Fuji apples

which costs him $20 and $60.

What is a linear equation?

A linear equation is an algebraic equation of degree one. In general, the variable or the variables(in the case of a linear equation in two variables) the variables are x and y.

Let Fuji apples be F and Golden apples be G.

In total, he bought 30 pounds of apples.

F + G = 30...(i)

And,

He bought 3 pounds of Fuji apples and 2 pounds of Golden apples.

3F + 2G = 80...(ii)

Now, multiplying eqn(i) by 3 and subtracting from (ii) we get G = 10 and hence F = 20.

So, he bought 10 pounds of Golden apples and 20 pounds of Fuji apples

which costs him $20 and $60.

learn more about linear equations here :

https://brainly.com/question/14056312

#SPJ2

Find the slope useing points (-3,-2) and (1,4)

Answers

Answer:

1 1/2

Step-by-step explanation:

slope is gotten from the formula (Y2 - Y1)/(X2 - X1)

where Y2 = 4, Y1 = 2, X2 = 1, X1 = -2

hence slope is = (4-(-2)) / (1-(-3))

slope = 6/4

slope = 1 1/2

Answer:

The slope between the points

[tex]m=\frac{3}{2}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given the points

(-3,-2)(1,4)

Finding the slope between the points

[tex]\mathrm{Slope}=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]

[tex]\left(x_1,\:y_1\right)=\left(-3,\:-2\right),\:\left(x_2,\:y_2\right)=\left(1,\:4\right)[/tex]

[tex]m=\frac{4-\left(-2\right)}{1-\left(-3\right)}[/tex]

[tex]m=\frac{3}{2}[/tex]

Thus, the slope between the points

[tex]m=\frac{3}{2}[/tex]

You want to buy some rice. An 8​-ounce package costs ​$2.88. A 12​-ounce package costs ​$4.56. A 26​-ounce package costs ​$9.10. Which package is the best​ buy?

Answers

Divide cost by ounces. The lowest cost per ounce is the better buy.

2.88/8 = 0.36

4.56/12 = 0.38

9.10/26 = 0.35

The 26 ounce package is the better buy.

Answer:

The 26-ounce package is the best buy

Reasoning:

In order to figure out the best buy, you have to see the price-per-ounce in each option and figure out the one that costs the least. The way to do this is by dividing the decimal in the pricing by the number of ounces in the package. For example, 2.88/8 = 0.36

This tells us that the price-per-ounce in the 8-ounce package is 0.36

Repeat this process for each of the other two packages to find that

4.56/12 = 0.38 and 9.10/26 = 0.35

with this information, we can conclusively say that the 26-ounce package is the best buy, as it has the lowest price-per-ounce of all three of the packages.


Annabelle went to the grocery store and bought bottles of soda and bottles of juice.
Each bottle of soda has 30 grams of sugar and each bottle of juice has 1o grams of
sugar. Annabelle purchased 3 times as many bottles of juice as bottles of soda and
they all collectively contain 120 grams of sugar. Graphically solve a system of
equations in order to determine the number of bottles of soda purchased, T, and the
number of bottles of juice purchased, y.

Answers

Answer:

120 = 3y + t

Step-by-step explanation:

120 = 3y + t because you purchase 3 times as many y then t. Overall, your answer should end up as 120 by using an equation like this.

Identify the domain of the function shown in the graph.
A. -5<x<5
B. 0<x<5
C. x is all real numbers.
D. x > 0​

Answers

Answer:

The answer is A choice.

Explanation:

By looking at the graph, we notice that at the left side, the domain/x-value stops at -5 and 5.

Thus, the domain is at the left end side to the right end side.

The domain stops at -5 on the left side and 5 on the right side. Thus the answer is

-5 < x < 5.

The A choice.

Understanding

The domain of a function is basically all the values where x is defined, and by defined, it means it has a y value corresponding to it. In this graph, x is defined from -5 to 5. If you look outside this range of numbers (from -5 to 5 on the x-axis) you will not find any y values for them. We can easily say the solution is A.

Solution:

[A] [tex]-5<x<5[/tex]

Note: From what I see from the picture -5 and 5 are included in the domain, either the question is incorrectly written, or the picture isn't clear enough. If so, the answer should be [tex]-5\leq x\leq 5[/tex].

QS is an angle bisector, what is the value of x?

Answers

Answer:

The value of x is 16

Step-by-step explanation:

The angle Bisector of a triangle will divide the opposite side into two segments that are proportional to the other two sides of the triangle

In Δ QPR

∵ QS is the angle bisector

∵ PR is the opposite side

→ By using the rule above

∴ [tex]\frac{PS}{PQ}[/tex] = [tex]\frac{SR}{RQ}[/tex]

PS = x and PQ = 30

∵ PR = 40

∵ RS = PR - PS

∴ RS = 40 - x

RS = 40 - x and RQ = 45

→ Substitute them in the rule above

∴ [tex]\frac{x}{30}[/tex] = [tex]\frac{40-x}{45}[/tex]

→ By using the cross multiplication

x × 45 = 30 × (40 - x)

∴ 45x = 30(40) - 30(x)

∴ 45x = 1200 - 30x

→ Add 30x to both sides

∵ 45x + 30x = 1200 - 30x + 30x

∴ 75x = 1200

→ Divide both sides by 75

x = 16

The value of x is 16

Answer:17

Step-by-step explanation:trust me bro

Plz help asappppp I’ll give brainliest

Answers

Answer: c I think

Step-by-step explanation:

A student takes 1.5 hours to complete her midterm. How many seconds did it take her to finish the assessment?

Answers

Answer: 5,400 seconds

Explanation: 1.5 hours is equal to 90 minutes and there is 60 seconds in a minute all you have to do is multiply 90 x 60 hope this helped(:

The student took 5400 seconds to finish her assessment.

Given,

A student takes 1.5 hours to complete her midterm.

We have to find how many seconds it took to finish her midterm assessment.

How many seconds in an minute?

One hour = 60 minutes

1 minute = 60 seconds

We have,

A student takes 1.5 hours to complete her midterm.

1.5 hours = to complete the assessment.

Converting 1.5 hours into seconds.

1 minutes = 60 seconds

Multiplying 60 on both sides.

60  x 1 minutes = 60 x 60 seconds

60 minutes = 3600 seconds

1 hour = 60 minutes

1 hour = 3600 seconds

Multiplying 1.5 on both sides.

1.5 x 1 hour = 1.5 x 3600 seconds

1.5 hours = 5400 seconds.

Thus the student took 5400 seconds to finish her assessment.

Learn more about conversion of hours to seconds here:

https://brainly.com/question/8197451

#SPJ5

A coach in a train can seat exactly 72 people for a trip. The train has 12 such coaches. If the train made 156 trips in full capacity in a year, how many people has it carried in that time?

Answers

72 x 12 = 864

864 x 156 = 134,784

in the capacity of the year, 134784 people have been carried on the train

merry christmas:)

In the word problem,  the train has carried 134,784 people in that year.

How to Solve the Problem?

To calculate the total number of people carried by the train in a year, we need to find the number of people carried in a single trip and then multiply it by the total number of trips made in a year.

Each coach can seat exactly 72 people, and there are 12 coaches on the train. So, in a single trip, the train can carry:

72 (people per coach) * 12 (number of coaches) = 864 people

Now, the train made 156 trips in full capacity in a year. So, the total number of people carried in that time would be:

156 (trips) * 864 (people per trip) = 134,784 people

Therefore, the train has carried 134,784 people in that year.

Learn more about word problem here: https://brainly.com/question/21405634

#SPJ2

I NEED HEP ASAP!?!! , someone pls help me.

Answers

Answer:

srry this aint no 5 point question Ma'am (absolutely no hardfeelings :D)

Step-by-step explanation:

A)7 in.
B)148 in.
C)92 in.
D)168 in.
Answers choices pls help

Answers

Answer:

The answer is 168 inches.

Step by Step Explanation: You divide 35in(the second triangle) by 15in(first triangle) and you get 2.33333333333. You then multiply that with 72 from the first triangle. That tells me that "x" stands for 168 inches.

Jessica is looking at the blueprints for her new apartment. In the blueprints,
the length of the master bedroom is 2.5 inches. What is the actual length of
the master bedroom in feet?

Answers

Answer: 20 feet

Step-by-step explanation: you want to do 2.5 x 8

Hello just need help with the last question!

Will mark brainliest :)

Answers

9m^2 + 12m + 12m + 16
(collect like terms)

9m^2 + 24m = 16

A store offers a 14% discount on a DVD. If the cost is discounted by $4.90, what is the original cost of the DVD?

Answers

Answer:

35

Step-by-step explanation:

Let's call the original price X

14% of x is equal to $4.90 to calculate 100% of the price we multiply 100 with 4.9 then divide it with 14

4.9 × 100 ÷ 14 = 35

Other Questions
Which of these describes a comedy instead of a tragedy 1: problems are solved happily in the end2: characters try to solve a problem together 3: people experience many difficult situations 4: people die or suffer some serious loss Can you pleaseee find a quote in this sentence Rhazes, a famous Muslim doctor, helped to create __________.A.a style of calligraphyB.the House of WisdomC.the Comprehensive BookD.a new type of microscopePlease select the best answer from the choices provided ANSWER FAST!!! 47 POINTS!!! Traditional Maori histories are passed down through _____ rather than in written form..A. rites of passageB: oral traditionC. PakehaD. ta moko Select the sentence that punctuates the address correctlyA. John Craig lived at 15 Cedar Street Colorado Springs, ColoradoB. The retum address read 3495 Main St, Mobile, AL 36601C. Our school is located at Roger Williams Avenue, Highland Park IL, 60035.D. A researcher sent the results to Los Angeles Harbor College, Wilmington, CA, 90744. Complete the congruence statement by naming the corresponding angle or side.50 points The negatively charged particle in an atom is a(n): Solve for the final amount you need to pay. Chinese foos $120 for delivery. You want to pay 15% tip. How much money total money will you give the delivery boy? Show work. differentiate between capital g and small g Write an email to your friend, telling your friend about the important decision you had to make.In your email, you should:describe the decision you had to makeexplain why it was importantsay how you felt after you reached your decision. equationhorizontal asymptotevertical asymptote Why does nitrogen have stronger attractive forces between its nucleus and valence electrons than phosphorus? whats the slope?a line has the given equation 8x-6y=24 PLEASE HELPwhat was the politic opinion of china's KMT party?A. supportive of the emperor/empress and critical of a republicB. supportive of socialism and critical of the emperor/empressC. supportive of communism and critical of a republic D. supportive of a republic and critical of the emperor/empress please help!! I just need 2b!! Which of these is NOT a region in Eastern Europe? aEastern Europe bThe Caucasus cSoap Flats dRussia "How was camp?" Fatima's mother asked from the driver's seat.Fatima finished buckling her seat belt and then looked at the back ofher mother's head, unsure how to respond. She relived the last fewdays at camp in her mind."Well, how was it?" her father asked.Fatima decided to start at the beginning. "First of all -"M hope you enjoyed it" her mother said. "It cost us a lot of money tosend you there."Fatima shut her mouth and settled on a different reply: "Great. It wasgreat."Which inference is best supported by the details in the text?OA. Fatima tries to answer her mother's question.B. Fatim did not enjoy her eXperience at camp. A sound wave enters a new medium where sound travels faster. How does this affect the frequency and wavelength of the sound?. The frequency increases and the wavelength decreases.B. The frequency decreases and the wavelength increases.C. The frequency stays the same and the wavelength increases.D.The frequency stays the same and the wavelength decreases.E. Neither the frequency nor the wavelength is affected. What was one negative effect of the Crusades FOOTBALL TEST-4. How is a safety scored?when the offensive ball carrier is tackled behind his own goal linewhen the offensive ball carrier is crosses the opponent's goal linewhen the kicker kicks the ball through the goal posts