Adalia ate lunch and wanted to leave her ​ waitress a 15% tip. Her meal cost $8.95. ​ How much money will the entire meal, ​ including the tip, cost? ​

Answers

Answer 1

Answer:

Total cost = $10.2925

Approximately $10.30

Step-by-step explanation:

Cost of meal = $8.95

Tip = 15% of $8.95

= 0.15 × 8.95

= $1.3425

How much money will the entire meal, ​ including the tip, cost?

Total cost of the meal = Cost of meal + amount of tip

= $8.95 + $1.3425

= 10.2925

Total cost = $10.2925

Approximately $10.30


Related Questions

HELP ME PLEASE (WILL GIVE BRAIN)... "What is the equivalent of 13π/6 in degrees?

Answers

390 degrees is ur answer btw ;))

7(a - 4) plsss help!!!

Answers

Answer:

7a - 28

Step-by-step explanation:

multiply a and -4 by 7

7a - 28

An item has a listed price of $45. If the sales tax rate is 5%, how much is the sales tax (in dollars)?

Answers

Answer:

$42.75

Step-by-step explanation:

59.5 is what percent of 17 ?

Answers

350%.................

Answer:

350%

Step-by-step explanation:

59.5÷17=3.5

3.5•10=350

350%

The diagram shows. LOOK AT THE PIC.
pls help me.

Answers

Answer:

The perimeter of the shaded region is 267.8 m ( approximately)

Step-by-step explanation:

You can check eudora's answer here, he did a good job explaining this problem: https://brainly.com/question/12440967

Given that (x-1) is the highest common factors of 12 and 30, therefore the value of x is

A. 5
B. 6
C. 7
D. 8

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Steps in pic below

It is C:7 hope this helped :D

What is the equation of the line in point-slope form containing the points (4, -1) and (10, 0)?

Answers

Find slope first
(0+1)/(10-4)= 1/6
Point slope: (y-y1) = m(x-x1)
Solution: (y+1) = 1/6(x-4)

Answer:

The equation of the line in point-slope will be:

[tex]y\:=\:\frac{1}{6}x-\frac{5}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given the points

(4, -1)(10, 0)

Finding the slope between  (4, -1) and (10, 0)

[tex]\mathrm{Slope}=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]

[tex]\left(x_1,\:y_1\right)=\left(4,\:-1\right),\:\left(x_2,\:y_2\right)=\left(10,\:0\right)[/tex]

[tex]m=\frac{0-\left(-1\right)}{10-4}[/tex]

[tex]m=\frac{1}{6}[/tex]

We know that the slope-intercept form of the line equation is

[tex]y = mx+b[/tex]

where m is the slope and b is the y-intercept

Using the slope-intercept form to find the y-intercept 'b'

[tex]y = mx+b[/tex]

substituting m = 1/6 and the point (4, -1)

[tex]-1\:=\:\frac{1}{6}\left(4\right)+b[/tex]

[tex]\frac{2}{3}+b=-1[/tex]

subtract 2/3 from both sides

[tex]\frac{2}{3}+b-\frac{2}{3}=-1-\frac{2}{3}[/tex]

[tex]b=-\frac{5}{3}[/tex]

now substituting b = -5/3 and m = 1/6 in the slope-intercept form

[tex]y = mx+b[/tex]

[tex]y\:=\:\frac{1}{6}x+\left(-\frac{5}{3}\right)[/tex]

[tex]y\:=\:\frac{1}{6}x-\frac{5}{3}[/tex]

Therefore, the equation of the line in point-slope will be:

[tex]y\:=\:\frac{1}{6}x-\frac{5}{3}[/tex]

Write the equation in slope-intercept form for the line using the relation (-9,-3) (-6,-1) (-3,1) (0,3) (3,5).

Answers

First find slope
(-1+3)/(-6+9) = 2/3
Y = 2/3x + b
(0,3) y intercept is 3
Solution: y = 2/3x + 3

Determine the type of triangle that has angle measurements of 45°, 45°, 90°.

equilateral triangle
obtuse triangle
right triangle
acute triangle

Answers

Answer:

Right triangle

Step-by-step explanation:

90 degrees means that it's a right angle

Answer:

Acute triangle

Step-by-step explanation:

which of these fractions is equivalent to 1/8?​

Answers

Answer:

2/16, 3/24, 4/32, you just have to find a pattern

Step-by-step explanation:

why isn't anyone answering this?

Answers

sorry bro but it makes no sense

A package of 3 pairs of insulated Gloves costs ​$26.67. What is the unit price of the pairs of gloves

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

if 3 pairs of gloves cost 26.67

one pair will cost

26.67/3=8.89

Answer:

$8.89

Step-by-step explanation:

$26.67 / 3 = $8.89

for geometry:(

will give brainist to the correct answer!!!

Answers

Answer:

y = ⅔x - 5

Step-by-step explanation:

The line that is parallel to 2x - 3y = 24, would have the same slope as the line, 2x - 3y = 24.

Rewrite;

2x - 3y = 24

-3y = -2x + 24

Divide both sides by -3

y = ⅔x - 8

Thus, the slope of 2x - 3y = 24 is ⅔.

Therefore the line that is parallel to 2x - 3y = 24, will have a slope (m) of ⅔.

Using point-slope form, we can generate an equation that passes through (-3, -7) and is parallel to 2x - 3y = 24.

Thus, substitute (a, b) = (-3, -7) and m = ⅔ into y - b = m(x - a)

Therefore:

y - (-7) = ⅔(x - (-3))

y + 7 = ⅔(x + 3)

Rewrite in slope-intercept form.

Multiply both sides by 3

3(y + 7) = 2(x + 3)

3y + 21 = 2x + 6

3y = 2x + 6 - 21

3y = 2x - 15

Divide both sides by 3

y = ⅔x - 5

mini earned $160 during the summer doing chores. she bought 3 dresses worth $12 each using her chore money. how much money was left after she bought the dresses.

a. $112
b. $124
c. $136
d. $148​

Answers

Answer:

124

Step-by-step explanation:

Answer:

The answer is $124

Step-by-step explanation:

Look here ez dubs

Im confused on this:

Evaluate: 4+8÷2x (6-3)

Answers

Answer:

hello there

ok so the answer is 4 + [tex]\frac{4}{3x}[/tex]

Step-by-step explanation:

hope this helps!

Answer:

12x+4

Step-by-step explanation:

We can solve this by using PEMDAS (parentheses exponents multiplication division addition subtraction) to solve this in the correct order:

4+8÷2x (6-3)

So first we solve (6-3) since it’s in parentheses:

4+8÷2x (3)

Now we multiply 3 times 8/2x:

4+8/2x(3)

4+12x

(Put in order)

12x+4

And that^ is the answer because we cannot simplify any further!

Hope this helps :)

Solve for h. V= 3.14r^2h

Answers

Answer:

v-42ryoggjihfjcfjbfj

which mathematical property is shown here
8+-8=0
1 distributive property
2 inverse property
3 identity property of addition

Answers

Inverse property of addition

express the first quantity as a percentage of the second
a. 80cents of $9.60
Answer this question. please. I really need help

Answers

Answer:

8.33%

Step-by-step explanation:

We are told to:

Express the first quantity as a percentage of the second

a. 80cents of $9.60

The first quantity is 80 cents, the second quantity is $9.60

Step 1

We convert 80 cents to a dollar

100 cents = $1

80 cents = $x

$x = 80/100 = $0.8

Step 2

We express $0.8 as a percentage of $9.60

Hence, we have:

$0.8/$9.60 × 100

= 8.33%

Let x denote the average number of hours per week that a student at Happy High School spends doing homework. Suppose the frequency distribution of x is normal (i.E., symmetrical and bell-shaped) with a mean of 3.4 hrs. And a standard deviation of 2.6 hrs. What percentage of the students at Happy High spend an average of less than 6 hours per week doing homework?

Answers

Answer:

0.84134

Step-by-step explanation:

Given that:

Mean = 3.4 hours

Standard deviation (s) = 2.6 hours

Percentage of students that spend less than 6 hours doing homework

P(x < 6)

Using the relation to obtain the standardized score (Z) :

Z = (x - m) / s

Z = (6 - 3.4) / 2.6

Z = 2.6 / 2.6

Z = 1

p(Z < 1) = 0.84134 ( Z probability calculator)

The percentage of the students at Happy High spends an average of less than 6 hours per week doing homework is 0.84134

what is the domain of this graph​

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

b is the range

-1/5=w-4/5 what is the answer to this question?

Answers

Answer:

22222222222222222by5y-step explanation:

what’s the answer to
2(s-10)=12

Answers

Answer: s = 16

2(s - 10) = 12

distribute the 2

2s - 20 = 12

add 20 to both sides

2s = 32

divide both sides by 2

s = 16

you can then check your work by putting in the 16

2 (16-10) = 12

2 (6) = 12

12 = 12

Is a function or not a function?

Answers

Answer:

yes this is

Step-by-step explanation:

Find the solution of the systems of equations

Answers

Answer:

This is the answer...And can I get the Brainliest

A 60 ounce glass bottle of juice sells for $4.20 while a 1.5 liter of the same juice sells in a plastic bottle for $3.06. Compare the unit prices of the juice for the two containers. (1 liter is approximately 34 ounces)

Answers

The answer is letter b. $4.20 / 60 ounce is the rate for the glass bottle while $3.06 / 51 ounces is the rate for the plastic one. Simplified, the glass bottle is $0.07 / ounce while the plastic bottle is $0.06 / ounce.

Justin and Elena each launched a toy rocket into the air. The height of Justin's rocket is modeled by the equation h = –16t2 + 60t + 2. Elena launched his rocket from the same position, but with an initial velocity double that of Justin's. Which equation best models the height of Elena's rocket? h(t) = at2 + vt + h0

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5,9,13...
Find the 31st term

Answers

Answer:

a(31) =125

Step-by-step explanation:

d=9-5=13-9=4

then it is an arithmetic sequence

a(n) = a1 +(n-1)d

a(n) = 5 +(n-1)4

a(31) = 5 +(31-1)4

      =125

hope this helps

FIVE AND FOUR TENTHS AS A DECIMAL AND FRACTION

Answers

Answer:

Decimal: 5.4

Fraction: 27/5

PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

(2,3)

Step-by-step explanation:

it is the point in which they intersect

i am in algebra two so you can trust my answer. if you need more help, lmk in the comments. happy holidays and stay safe!

What’s 2/3 divided by 5

Answers

Answer:

10/3

3.3reaping

3 1/3

Step-by-step explanation:

Other Questions
I need help please i need a summary Which equation best represents the data shown in the scatter plot below? A loan to a company or government that pays investors a fixed rate of truth over a specific timeframe is known as: 1. 401k2. Tax shelter account 3. Stocks or 4. Bonds Discuss charters of SAARC. Which of these sentences shows correct placement of the quotation marks?O 1. "Today's students Dean," Watkins tated, "will go through an average of four career changes in their life span."2. "Today's students", Dean Watkins stated, will go," through an average of four career changes in their life span."03. Today's students, Dean Watkins stated, "will go through an average of four career changes in their life span."O 4. "Today's students." Dean Watkins stated, "will go through an average of four career changes in their life span." A bicycle is on sale for $189.00. The sales tax rate is 5%. How much is the sales tax? A rectangle has a height of a^2+3 and a width of a^2 +2a+5Express the area of the entire rectangle.Your answer should be a polynomial in standard form. Plz help me out this is due and thank you1. How might a persons lifestyle (career or school life, financial situation, family members) impact their diet and nutrition? Please explain and give some examples.2. Why do you think that eating disorders are so common with teenage girls? What are some possible things that contribute to eating disorders?3. Why do you think that eating at home is generally considered healthier than eating out? How can you ensure that you eat healthfully when eating out?4. Do you think that ALL people have the same nutritional needs? What factors may cause peoples nutritional needs to vary?5. The saying, you are what you eat is pretty popular and well-known; it is even the title of a section in the unit! What does this saying mean to you? Do you think that its true? What is the correct answer? Please hurry Please help me this is a big grade please Heather drives 130 miles in 2 hours. If she travels the same distance each hour, how many miles does she drive per hour? :sobs: help, Im giving away all my points for this. find the value of x WILL GIVE BRAINLIEST! NEED HELP! THANK YOUA line passes through the points (4,9) and (2,6). What is the equation of the line in Slope-Intercept Form?y=2/3x+3y=3/2x+3y=3/2x3y=2/3x3 I NEED HELP! If f(x)= 5x^2-3 and g(x)=x^2-4x-8, find (f-g)(x). My tiger trap needs 735 N of force on top of it to activate. What is the lightest tiger I can trap?7203 kg0.013 kg75 kg725 kg 3.2 geometry worksheet Variable costs areO the costs related to the product that have to be paid regardless of the amount you sellthe costs that change depending on a company's performanceO the costs resulting from a business owner's choice when selecting one thing over another and how it will impact the businessO none of the aboveNextHELP PLS Which of the following was one result of the English Bill of Rights of 1689? A. A The monarch could not interfere in parliamentary debates. B The prime minister became the chief government official. C The two-party system of government was established.D All dissenters were granted limited religious freedom. How can you find the diameter and radius if you know the circumference.