Find the terminal point on the unit circle determined by

2pi /3

radians.

Use exact values, not decimal approximations.

Answers

Answer 1

Answer:

This is just basic 30-60-90 triangle stuff, recognizing that the angle takes you into the 2nd quadrant.

-0.5 + i(√3)/2 in the complex plane or

(-.05, (√3)/2 ) in the xy-plane

Step-by-step explanation:


Related Questions

witch item has a unit rate of $6.50 A) caps: 4 for $25.00 B) posters: 3 for $20.25 C) tote bag: 4 for $30 D) T-shirts: 5 for $32.50 i need answers quick pls.

Answers

The answer is D Tshirts. Unit price means the price of a singular item so to find the unit price of each item you would divide the total price by the amount of items given.

Answer:

a

Step-by-step explanation:


Which equation shows an example of the associative property of addition?
O (-4 + 1) + 4; = -4+ (i + 41)
O(-4 + 1) + 4; = 4; + (-4; + 1)
O41-(-41 + 1) = (4i – 41) + (41 - 1)
O(-41 + 1) + 0 = (-41 + 1)

Answers

Answer:

o(-4+1)+4;=4;+(-4;+1)


3. Of the 80 students in class, 25 are studying German, 15 French and 13 Spanish. 3 are studying German
and French; 4 are studying French and Spanish; 2 are studying German and Spanish, and none is studying
all 3 languages at the same time. How many students are not studying any of the three languages?​

Answers

Answer:

25 + 15 + 13 + 3 + 4 + 2 = 40 + 16 + 6 = 62

80-62=18

18 are left so 18 are not studying any languages.

Hope this helps

Step-by-step explanation:

If a= .75 and b= .50, what is the perimeter of the rectangle?

Answers

Answer:

  C.  14 inches

Step-by-step explanation:

The perimeter is double the sum of length and width:

  P = 2((4a +3) +(6b -2) = 8a +12b +2

For the given values, this is ...

  P = 8(0.75) +12(0.50) +2 = 6 + 6 + 2 = 14

The perimeter is 14 inches.

Answer:

C. 14 inches

Step-by-step explanation:

Solve the system of equations.
y = x2 - 5
y = -2x + 3

Answers

Answer:

(- 4, 11 ) and (2, - 1 )

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

y = x² - 5 → (1)

y = - 2x + 3 → (2)

Substitute y = x² - 5 into (2)

x² - 5 = - 2x + 3 ( subtract 2x + 3 from both sides )

x² + 2x - 8 = 0 ← in standard form

(x + 4)(x - 2) = 0 ← in factored form

Equate each factor to zero and solve for x

x + 4 = 0 ⇒ x = - 4

x - 2 = 0 ⇒ x = 2

Substitute these values into either of the 2 equations for corresponding values of y.

Substituting into (2)

x = - 4 : y = - 2(- 4) + 3 = 8 + 3 = 11 ⇒ (- 4, 11 )

x = 2 : y = - 2(2) + 3 = - 4 + 3 = - 1 ⇒ (2, - 1 )

Which number lines have points that represent additive inverses? Check all that apply.

Answers

Answer:

b and d on edge

Step-by-step explanation:

bc it is

Answer:

false

true

false

true

Step-by-step explanation:

hope it helps :)

how many tiles are required to pave the floor of half measuring 12 3/4 m × 10 1/4 m. if square tiles of side 1/4m are used

Answers

Answer:

2091 tiles

Step-by-step explanation:

(51/4×41/4)÷(1/4×1/4)

2091 tiles

a parking garage charges $2.50 base free plus an hourly rate of $4.00. If you hve most $12.50 how many parking you can​

Answers

Answer: 2.5 hours or 2 hr and 30 min

Step-by-step explanation:

We can set up an equation to find how many hours you can park.

2.5+4x=12.5

The 2.5 comes from the base fee. The 4x is the hourly rate, where x is hours. The 12.5 is the total amount of money you have.

Since we have our equation, we can solve for x.

4x=10

x=2.5

You can park for 2.5 hours, or 2 hours and 30 min.

find hcfof 240 and288

Answers

Answer:

48 (HCF)

Step-by-step explanation:

I'm assuming "hcfof" is HCF or Highest Common Factor.

240÷5=48

288÷6=48

The HCF of 240 and 288 is 48.

Circle O is shown. Line segments A O and B O are radii. The length of O B is 16 inches. Angle A O B has a measure of StartFraction pi Over 4 EndFraction
In circle O, angle AOB measures radians.

What is the length of arc AB?

π in.

Answers

If you know the angle in radians, then the length of the arc is

(measure of the angle in radians) x (radius of the circle) .

In this circle, we know the angle and we know the radius.

Arc AB = ( π/4) x (16")

Arc AB = 4π inches

Arc AB =  about 12.566... inches

Answer:

6 pie correct on edge

Step-by-step explanation:

Which graph shows a dilation?

Answers

the first graph shows a dilation!!!!!!

The graph that shows a dilation among the given graphs is; Graph 1.

Dilation in graphs simply means each side is multiplied by the same

scale factor. What this means is that the ratio of each dilated side to their

respective old sides before dilation must be the same scale factor.

       First Graph; We can see it is a rectangle and the pre-dilated image has

2 units along the y - axis and 4 units across the x-axis. After dilation, it now

has 4 units along the y - axis and 8 units across the x-axis. This means the

scale factor in both axis are; 4/2 = 2 and 8/4 = 2. They are both the same

scale factors and as such this graph shows a dilation.

     For the second, third and fourth graphs, the scale factors after dilation

are not equal for both axis and as such they do not represent dilation.

Read more at; https://brainly.com/question/21930134

PLZ HELP IM REALLY CONFUSED WILL MARK BRAINLIEST

Regina is beginning a training program to prepare for a race. In week 1, she will run 3 miles in each workout. Each week thereafter, she plans to increase the distance of her runs by 20%. Write an equation to show the number of miles Regina plans to run during her workouts each week. Use the variable "n" to represent the week number.

Answers

Answer:

the answer is 3n X 20% =  

Step-by-step explanation:

They are asking to show an equation, and since "n" is to represent the number of weeks, you would have to multiply 3 by n to get the number of miles Regina will run. So the equation is 3n X 20% =

please help me asap this is hard for me :( i will give brainliest to the BEST explanation :)

Answers

Answer:

The 4 pack is a better deal

Step-by-step explanation:

Take the price and divide by the number of rolls to get the price per roll

The 4 pack is

2.04/4 =.51 per roll

The 9 pack is

4.68/9 =.52 per roll

The 4 pack is a better deal

Answer:

4 pack

Step-by-step explanation:

We must calculate the price per roll for each pack. To do this, divide the price by the number of rolls.

4 pack

price/number of rolls

2.04 for 4 rolls.

price=2.04

rolls=4

2.04/4

0.51

It costs 0.51 per roll

9 pack

price/number of rolls

price=4.68

rolls=9

4.68/9

0.52

It costs 0.52 per roll

The better value is the lower price.  0.51 is less than 0.52, therefore the 4 pack is the better deal.

The sum of the terms in a row in Pascals Triangle follows the rule Sᵣ = 2ʳ. Where S is the sum, and r the rᵗʰ row. Use the formula to find the sum of the terms in the tenth row.

Answers

Answer:

1024

Step-by-step explanation:

[tex] S_r = 2^r [/tex]

For the 10th row, r = 10.

[tex] S_{10} = 2^{10} [/tex]

[tex] S_{10} = 1024 [/tex]

2pq - 16m - 13pq+ 19m
Pleas simplify ​

Answers

Answer:

-11pq +3m

hope it helps!

Step-by-step explanation:

2pq -16m -13pq +19m

(Group the terms with same variables)

= (2pq-13pq) + (-16m+19m)

= (2-13)pq + (-16+19)m

add/subtract the numbers

= -11pq +3m

I will give you brainliest!!!! Use substitution method to solve the system of equations. y=6x-5 y=x+5

Answers

Solve by Substitution
Solve for the first variable in one of the equations, then substitute the result into the other equation.

Answer: (2, 7)

Answer

C

Step-by-step explanation:

PRIMERO ENCUENTRAS x

y = 6x - 5

y =  x + 5 (-1)

      5x + 10

x = 10/5 = 2

ENTONCES 2 SE SUSTITUYE EN CUALQUIERA DE LAS DOS ECUACIONES

ORIGINALES.

y = 62) - 5 = 7

Find the value of x. then tell whether the side lengths form a Pythagorean triple

Answers

Answer:

x = √226

Step-by-step explanation:

Pythagorean Theorem: a² + b² = c²

In that case, plug in a and b,

15² + 1² = c²

c = √(15² + 1²)

c = 15.0333

This is NOT a Pythagorean triple.

What is the length of BC in the right triangle below?

Answers

Answer: D √234

Step-by-step explanation:

a^2 + b^2 = c^2

3^2 + 15^2 = c^2

9 + 225 = c^2

c = √234

Select the graph for the solution of the open sentence. Click until the correct graph appears. 4|x| - 1 < -4

Answers

Answer:

No solution!

Just turned it in <3

Una compañía fabricó tres tipos de muebles: sillas, mecedoras y
sofás. Para la fabricación una silla, se necesitan 1 unidad de madera, 1
de plástico y 2 de aluminio; una mecedora lleva 1 unidad de madera, 1
de plástico y 3 de aluminio, mientras que para un sofá se precisa
utilizar 1 unidad de madera 2 unidades de plástico y 5 unidades de
aluminio. La compañía disponía de 400 unidades de madera, 600 de
plástico y 1500 de aluminio. Sabiendo que utilizó todas sus existencias
de materiales, ¿cuántos muebles de cada tipo fabricó (sillas, mecedoras,
sofás)? sistema de ecuación 3*3 método cramer

Answers

Answer:

neuf mille

je ne suis pas sûr

Step-by-step explanation:

Can somebody PLEASE help me with this :) ??

Answers

Answer:

Ab, De

Step-by-step explanation:

You need the base and the height in order to find out if the triangles are similar

The correct answer is Ab, De

I WILL MARK YOU BRAINLIEST!!!! PLZ HELP

Answers

Answer:

C. G(x) is a negative number with a small absolute value

Step-by-step explanation:

As x increases, G(x) goes towards 0 from the a negative quadrant.

what are the slope and the y-intercept of the linear function that is represented by the graph?

Answers

Answer:

They-intercept of the linear function that is represented by the graph is (0,-2)

Step-by-step explanation:

it is where the line meets with the y-axis at a single point, in this case the point is (0,-2)

I hope that this helped

have a good day

Answer:

Slope: 2/3; y-intercept: -2

In the first half of a basketball game, a player scored 9 points on free throws and then scored a number of 2-point shots. In the second half, the player scored the same number of 3-point shots as the number of 2-point shots scored in the first half. Which expression represents the total number of points the player scored in the game?

Answers

This question is incomplete

Complete Question

In the first half of a basketball game, a player scored 9 points on free throws and then scored a number of 2-point shots. In the second half, the player scored the same number of 3-point shots as the number of 2-point shots scored in the first half. Which expression represents the total number of points the player scored in the game?

a) 2x + 3x + 9

b) 2x + 3 + 9

c) 2x + 3x + 9x

d) 2 + 3x + 9

Answer:

a) 2x + 3x + 9

Step-by-step explanation:

Let the number of points shots a player scores = x

In a free throw, the player scored 9 points = 9

The player also scored a number of 2-point shots = 2x

In the second half, the player scored the same number of 3-point shots as the number of 2-point shots scored in the first half = 3x

The expression represents the total number of points the player scored in the game =

2x + 3x + 9

find the solution of pair of equation y=0 and y= -6​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

there is no soltion because it is not intersects

Answer:

No solution as it will not intersect.

At a supermarket, the price of a Thanksgiving turkey is determined by how many pounds the turkey weighs. The price of a 12.4 pound turkey is $15.50. Write an equation that can be used to determine the price, p, in dollars, of any turkey based on the number of pounds, t, the turkey weighs. Explain the process you used to determine the equation.

Answers

Answer:

The expression is: [tex]p = 1.25*t[/tex]

Step-by-step explanation:

Since the price is determined by the weight of the turkey, we need to find the value of one pound in order to create the expression, to do that we will apply the point given.

[tex]\text{price per pound} = \frac{\text{price}}{\text{weight}}\\\text{price per pound} = \frac{15.5}{12.4} = 1.25[/tex]

Each pound costs $1.25, therefore the expression used to calculate the price of the turkey must be the weight of the turkey in pounds multiplied by the price of each pound.:

[tex]p = 1.25*t[/tex]

Find a polynomial equation that has double zeros at x = -1, and x = 8.

Answers

Answer:

x^2-7x+8=0

Step-by-step explanation:

(x+1)(x-8)=0

x^2-7x+8=0

x^2-7x+8=0 is what i got.

1) h(x)=3x3
g(x)= - 4x+1
Find (h+g)(10)​

Answers

Answer:

[tex](h+g)(10) = 2691[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]h(x) = 3x^3\\g(x) = -4x+1[/tex]

Adding both equations will make it:

[tex](h+g)(x) = 3x^3-4x+1[/tex]

Putting x = 10 will make it:

[tex](h+g)(10) = 3(10)^3-4(10)+1[/tex]

= 3(1000)-40+1

= 3000-39

= 2961

A reaction occurs when solid X is placed into solution Y. As a result, the temperature of the new solution increases by 3°C. The
temperature rises another 2°C when more of solid X is added to the solution. What does this indicate about the effect of
adding more solid?
It increased the number of molecular collisions.
It decreased the number of molecular collisions,
It decreased the space between the molecules and lowered the reaction rate.
It increased the space between the molecules and increased the reaction rate.

Answers

Answer:

A. It increased the number of molecular collisions.

2/7 - 3/2 for anyone that doesant know that’s a fraction am struggling on

Answers

Answer:

-17/14

Step-by-step explanation:

To subtract fractions, you must have a common denominator. If that is not given, you make it.

You do so buy finding the LCM of denominators:

LCM of 7 and 2 = 14

Now, here you have multiplied the denominators either by 7 or 2. You do the same for the respective numerators:

2x2/14 - 3x7/14 = 4/14 - 21/14.

Now that you have the same denominator, subtract the numerators:

4-21 = - 17

Put it back as a fraction : -17/14

hope this helps.

Other Questions
Provide the reagents necessary to carry out the following conversion. 1. HOCH2CH2OH/H2SO4 2. LiAlH4 3. CH3CH2MgBr (2 eq) 1. H2SO4 2. CH3CH2OH 3. H3O 1. HOCH2CH2OH/H2SO4 2. CH3CH2MgBr (2 eq) 3. H3O You are considering purchasing a CNC machine which costs $250,000. This machine will have an estimated service life of 14 years with a salvage value of $15,000. Its annual operating and maintenance costs are estimated to be $38,000. To expect an 15% rate of return on your investment, what would be the required minimum annual revenues I swear i dont know math Pollsters often use randomly selected digits between 0 and 9 to generate parts of telephone numbers to be called. What is the distribution of such randomly selected digits? If a pollster repeats the process of randomly generating 50 digits and finding the mean, what is the distribution of the resulting sample means? Joey is building a frame for a sandbox. The sandbox is going be have theshape and dimensions below. If the diagonal of the sandbox measures 14feet, what kind of quadrilateral will the sandbox be? Explain how you know. 20 points!!! is this right??? Although A Tale of Two Cities is a work of fiction, most of the information about the Reign of Terror is true. Write in your own words, three salient features of the Reign of Terror by searching the internet. Read and choose the best expression for the scenario.Son las tres y media de la tarde y Pablo est lejos del aeropuerto. l necesita subir al avin a las cuatro de la tardeWhat expression best describes what Pablo is most likely feeling now?Tengo hambreTengo prisa.Tengo sedTengo suerte Piedmont Company segments its business into two regionsNorth and South. The company prepared the contribution format segmented income statement shown below:TotalCompanyNorthSouth Sales$600,000$400,000 $200,000 Variable expenses360,000 280,000 80,000 Contribution margin240,000 120,000 120,000 Traceable fixed expenses132,000 66,000 66,000 Segment margin108,000 $54,000 $54,000 Common fixed expenses56,000 Net operating income$52,000 Required:1.Compute the companywide break-even point in dollar sales . 2.Compute the break-even point in dollar sales for the North region. 3.Compute the break-even point in dollar sales for the South region. (Round your break-even dollar sales to the nearest whole number.) Ken started a savings account for school. He plans on spending 10% of the money he earns for leisure activities. He needs to have $2,160 in the bank before he starts school. how much must he earn to have the amount needed for school? Why are we given life ? Jimmy spent 55 minutes on solving 11 math questions. If it took him the same amount of time to solve each question how long would it take to solve questions? Which phrase describes faults?cause gaps in the geologic recordcause rocks to break and moveare older than surrounding rocksare igneous rocks that form beneath Earth's surface Consider F and C below. F(x, y, z) = y2 sin(z) i + 2xy sin(z) j + xy2 cos(z) k C: r(t) = t2 i + sin(t) j + t k, 0 t (a) Find a function f such that F = f. f(x, y, z) = (b) Use part (a) to evaluate C f dr along the given curve C. Simple question Find the measure of the angle indicated. Which of the following statements are correct? The simplest carboxylic acid is called *O FormaldehyeO formic acidacetic acidOacetone How many moles are in 3.65x10^27 atoms of Magnisium? Which phase of the moon occurs when the sun, earth, and moon are aligned in a straight line and the moon is between the earth and the sun? The mean of the numbers 3, 6, 4, x and 7 is 5. Find the standard deviation.