Let U = {all soda pops}, A = {all diet soda pops),
B = {all cola soda pops), C = {all soda pops in cans),
and D = {all caffeine-free soda pops). Describe the
set in words.
s out of
Remove
A n B n D
Select one:

a. All diet, caffeine-free cola pops in cans
b. All soda pops not in cans
c. All diet, caffeine-free cola soda pops
d. All diet and all cola and all caffeine-free soda pops

Answers

Answer 1
the answer is d.
good luck

Related Questions

is 60% of what number?

Answers

Answer:

5/4

Step-by-step explanation:

3/5 like fraction or as a decimal is 0,6

What is the slope of a line parallel to the line whose equation is 10x – 4y = 24.


Fully reduce your answer.

Answers

Answer:

The slope of the line is  ⁵/₂.

Step-by-step explanation:

Given;

equation of one of the parallel lines, 10x – 4y = 24.

let the slope of the parallel lines = m, since two parallel lines have equal slopes.

Then slope of the given equation which one of the parallel lines is calculated as;

10x – 4y = 24

4y = 10x - 24

divide through by "4'

[tex]\frac{4y}{4} = \frac{10x}{4} - \frac{24}{4} \\\\y = \frac{5x}{2} - 6[/tex]

the slope , m is the coefficient of x, = ⁵/₂ (when compared to y = mx + c)

Therefore, the slope of the line is  ⁵/₂.

i need help on this question

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

9+6=15

15/3=5

Step-by-step explanation:

[tex] \frac{a + b}{c} = \frac{9 + 6}{3} = \frac{15}{3} = 5 \: ans[/tex]

Please help guys!!!!! I forgot who you do this?

Answers

Answer:

16 m

You need to get the complete area  then get the unknown side to get the small  rectangle, least subtract.

HELP ME PLZ DUE TODAY
SHOW YOUR WORK PLZ

Answers

If the dot in the middle is a times (x) then ur answer is 6x^3y^4

pls help I need it badly ​

Answers

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

what is the unit rate if 12 inches of snow in 3 hours?​

Answers

Answer:

4 inches of snow has fallen rate per hour

therefore the unit rate is 4 inches of snow per hr.

Step-by-step explanation:

Answer:

4 per hour

Step-by-step explanation:

because 12 divided by 3 is 4

A 16-ounce package of cereal costs $4.00. What is the unit cost?

Answers

Answer:

$0.25/1oz

Step-by-step explanation:

$4.00 / 16oz = $0.25 per ounce

Answer:

The answer is D) $0.25 for every 1 oz

Step-by-step explanation:

In order to find a unit cost of something, you divide the amount of money per item, by the amount of the product. So, you divide 4/16 and get .25. Then you know already that that is the unit cost. So, every 1 oz of the product costs 25 cents. Hope this helps :)

Factor each polynomial

Answers

43. x² - 24x - 81

(x - 27)(x + 3)

44. x² - 48x - 100

(x - 50)(x + 2)

45. x² - 15x - 54

(x - 18)(x + 3)

46. x² - 15x + 54

(x - 9)(x - 6)

Need help on this please help

Answers

3, 4, 5 is the answer.
Use the pythagorean theorem, a^2 + b^2 = c^2.
3^2 + 4^2 = 5^2
9 + 16 = 25
25 = 25

1.
x + y = 2
x - y = 4
Please help

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Pythagorean Theorem

Answers

Step-by-step explanation:

........................

Answer:

root of 162

Step-by-step explanation:

i hope this helps please put brainliest im only 9

Sal worked as a computer coder for $35.15 per hour. He worked 6 hours per day for 10 days. How much did Sal earn?

Answers

Answer:

He made 2109$ He is rich rich

Please help on this will mark the first answer brainliest

Answers

Answer:

The equation is 3n + 13 = 40 The triplets are 9 years old

Step-by-step explanation:

Howard recorded how much rain fell at his house over four months. The table below shows the amount of rain that fell at Howard's
house each month.

Answers

The answer will be A because you turn them all into decimals!

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

Juan took a test last week. He answered 17 questions correctly which is 85% correct. How many total questions were on the test?

Answers

Answer:20 questions I believe

Step-by-step explanation:

Answer:

20

Step-by-step explanation:

17 divided by 85%

Halona walks 1.93 kilometers to a neighbor’s house in 23 minutes. Assuming she walks at a constant speed, write a proportion that represents how many kilometers,y, Halona can walk in x minutes. Then solve your proportion for y.

Answers

Answer:

proportion: 1.93/23 = y/x

solve for y: y = x(0.083913)

Step-by-step explanation:

The required relationship of the proportionality is y = 0.08 x.

Given that,
In 23 minutes, Halona travels 1.93 kilometers to a neighbor's home. assuming she moves at a steady pace.
How many kilometers, y, Halona can walk in x minutes, expressed as a proportion. After that, find y using your percentage.

What is proportionality?

The relationship between two or more sets of values—whether they are directly proportional or inversely proportional to one another—is referred to as proportionality.

Here,
according to the question,
y ∝ x
y = kx
Where k is the constant of the proportionality,
at x = 23, y = 1.93
1.93 = 23 k
k = 1.93/23
k = 0.08
Put k in the proportionality equation,
y = 0.08k

Thus, the required relationship of the proportionality is y = 0.08 x.

Learn more about proportionality here:

https://brainly.com/question/22620356

#SPJ2


what is 8x3 and 7x8 can you please answer thisplease

Answers

Answer:

24 and 56

Step-by-step explanation:

8*3=24

7*8=56

8 x 3 = 24
7 x 8 = 56

combine another pipe and another

Answers

Answer:

3 and 3/8

Step-by-step explanation:

1, and 4/8 + 1, and 6/8 = 3 and 2/8

3 and 2/8 + 1/8 = 3 and 3/8

CAN SOMEONE PLEASE HELP ME SOLVE THIS

Answers

There is No solution to that problem so it’s b :)
The answer should be B because when you solve the problem you get
5x-15 = 5x+15 and those aren’t equal so that crosses out C and D and it can’t be an infinite number is solutions if they aren’t equal

What is the slope of the line through (–9,6) and (-6, -9)?

Answers

Answer:

y2-y1 / x2-x1

(-9-6) / (-6+9)

= -5

Sorry if wrong

Answer: - 5

Step-by-step explanation:

y2-y1 / x2 - x1

(-9 - 6) / (-6 + 9)

= -15 / 3 = -5

Write the equation of a line perpendicular to y= -5/6x-3 and whose y-intercept is (0,11).

Answers

Answer:

y=6/5x+11

Step-by-step explanation:

Perpendicular lines have the opposite sign and reciprocal of the original line. Since the y-intercept is 11 we know that it is 6/5x+11

giving BRAINLEST PLEASE HELP!

Answers

Answer:

The answer to the first one should be $27.32 is what the full bill costs with tax.

The answer to the second one they added an 18% tip ontop.

Step-by-step explanation:

The explanation for the second one is 27.32*.18=4.92+27.32=32.24 meaning they gave an 18% tip.

Solve the expression x = -2

Answers

Answer:

That is already simplified. You can not simplify it anymore ,therefore that is your answer.

Step-by-step explanation:

14.2=2(-5.8+t) i dont know the answer

Answers

Answer:

t = 12.9

Step-by-step explanation:

Here  is the answer (i think)

t = 1 2. 9

please help and i’ll give brainliest

Answers

Answer:

the answer is C

Step-by-step explanation:

Given the system below, describe how you would find the solution. You can either use complete sentences to tell how you would graph and what the result would be or you can create a graph on paper and submit a picture of it as your answer. Please make sure you are clear about what the solution is to the system.

x + 2y= -2
-x + 4y= -16

Answers

Answer:

y= -3 x=4

Step-by-step explanation:

Solve for each variable. Once youve done that, you have the underlined answers. Plug in one variable into the opposite equation. I put x's underlined value into y's equation. Solve for y again using x's value. Y equals -3. Plug this number into x's underlined value to find that x equals 4.

Ray Barbee, a radio announcer, is single, earns $300.74 weekly, and claims 2 allowances.​

Answers

The amount withheld from Ray's weekly earning  as Federal income tax after claiming two allowances and being single is $12.

The solution to the problem only requires checking the weekly payroll period for singles and locating the information given in other to obtain the amount to be witheld.

Ray's weekly earning falls in the $300 - $310 income category, Under the column where allowance is 2, the amount withheld based on these conditions is $12.

Therefore, the Federal income tax withheld from Ray's weekly earning is $12.

Learn more :https://brainly.com/question/11648055?referrer=searchResults

Solve: 40 + -58
Please help!

Answers

Answer:

-18

Step-by-step explanation:

because you take 40 + -58 and you can make the positive and negative sign a negative so now it would be 40-58

if you reverse it to make it 58-40 you would get 18 and then reverse it back to negative because you reversed it once so now its -18

uhh can you guys help me please?

Answers

Answer:

it's c

Step-by-step explanation:

just keep adding 5

Other Questions
Due to high unemployment, people travel less, which affects the markets for things like hotel rooms and gasoline. Which economic concept corresponds to this scenario Robert has $60 in his savings account and he deposits $30 each week. The graph shows the amount of money his sister Deanna has in her savings account.Deanna's Savings Account Are the vectors U1 = and U2 = parallel? name three computer hardware manufacturers. What is an effort to win an elected office?A AcclaimationB CampaignC Political PartyD Primary At the British Museum, Carter and Sadie notice their dads special interest in what artifact? ( the red pyramid ) 200 points if answered correctly. Including variability in your video games is completely unnecessary and adds nothing to the players experience.Group of answer choicesTrue False One way to protect biodiversity is1. break large habitats into smaller pieces2. breed animals is zoos or wildlife preserves3. clear-cut forests HEY CAN ANYONE PLS ANSWER DIS SPANISH WORK!!!!!!!!!!!!!!!! Which two details are true of tribal governments in the United States? The U.S. government refuses to recognize treaties signed with tribal governments. Most tribal governments are unitary states, putting them at odds with the United States, a federal state. The United States recognizes hundreds of sovereign tribal nations.Tribal governments represent members of Native American culture groups.PLZZ HELP ASAP In 2003 , The average price of a movie ticket was $6.03 . in 2020 , the average ticket price was $9.26 . What is the percent of increase in the movies tickets , rounded to the nearest whole percent? A.3%B.35%C.54%D.323% Evaluate the expression when m = 6 and n = 5. 6n + 4m The Virginia Company is a manufacturing firm. The following data relate to the month of March: (1) Total manufacturing cost incurred during the month was $100,000, (2) Cost of goods manufactured was $90,000, (3) Factory overhead was $20,000 which is equal to 40% of direct labor costs, ( 4) Work-in-process at the beginning of the month was 80% of work-in-process at the end of the month. Required: Determine direct materials usage during the month. Determine the beginning and ending work-in-process. Whats the slope of the line? Please hurry please define blood circulation brefly There are 2,571 fish in a lake. That is 3 times the number of fish that lived in the lake 5 years ago. How many fish lived in the lake 5 years ago? PLEASE HELP PLEASEE Please help, I need this by 10 30 AMFriend A donated $20.00 plus $1.25 for every lap Chloe swam.Friend B donated $15.00 plus $2.50 for every lap Chloe swam.Friend C donated $40.00 plus $1.50 for every lap Chloe swam.Friend D donated $25.00 plus $1.75 for every lap Chloe swam.Part AHow many laps did Chloe swim if her four friends raised $450 all together?Part bUsing the number of laps that Chloe swam from Part A, who donated the most money, Friend B or Friend C? Farmer Bob needs to build a fencing for his poultry farm 40 metre long and 20 metre wide. What is the total length of fencing needed? Write the formula to find the answer.Required to answer. We travel 325 miles in 5 hours. What is the unit rate? Guys pls help me!!!!!!!!!