Factor Completely

-m^3-2m^2-16m-32

Answers

Answer 1

Answer:

-(m+2)(m^2+16)

Step-by-step explanation:


Related Questions

What is the correct answer?

Answers

Answer:

the second one

Step-by-step explanation:

Answer:

the second answer -&- -&-

To get system B, the
equation. The solution to system B
equation in system A was replaced by the sum of that equation and
v times the
v the same as the solution to system A

Answers

Answer:

This is confusing what are you looking for?

Step-by-step explanation:

what is my answer for this question?
1/3 + 1/4

Answers

Answer:

7 / 12 is the answer

hope this answer will help you

Answer: 7/12

Step by Step Explanation:
To add these together you have to make the denominator the same, so for this question I'm changing the denominator to 12; To turn 1/3 to ?/12 you need to do 12 divided by 3 which equals 4 so you do 1 x 4 so 1/3 is 4/12

For 1/4 you do 12 divided by 4 which is 3 so you times the numerator by 3; so it's 3/12, now you can add 4/12 and 3/12 which is 7/12.

-3x + 12 = -36
solve for x

Answers

Answer:

x=16

Step-by-step explanation:

-3x+12=-36

     -12 | -12

-3x=-48

/-3 | /-3

x=16 because the negatives cancel out eachother so it would be x=48/3 and 48/3=16

Isaac and jennifer's total cost for their business is given by C(x)= 40x + 96,000 and its revenue function is represented by R(x)= 60x. A. Set up the cost revenue and function

Answers

Answer: P(x) = 20x - 96,000

Step-by-step explanation:

Cost revenue and profit function.

Cost function;

C(x)= 40x + 96,000

Revenue function;

R(x)= 60x

Profit = Revenue - Cost

P(x) = 60x - (40x + 96,000)

P(x) = 20x - 96,000

3/8 of 24 is equal to?​

Answers

Answer:

9

Step-by-step explanation:

9, this is because 3/8 × 24 = 9

Please help me im very depressed and im struggling a lot on my math and i really need some answers

Which sequence shows the numbers in order from least to greatest?

Answers

c is the best answer c c c c c c c c c c c c.

2. There is 3/4 ft of ribbon to go on each of the 3 packages. You decide to divide the ribbon evenly
for each package. How much ribbon does each package get?

1/4 ft
3/12 ft
2 1/4 ft
9/4
WILL GIVE BRAINLIEST

Answers

1/4 ft I’m pretty sure I want to be brainliest

Bag​ Ladies, Inc. Manufactures two kinds of bags—totes and satchels. The company allocates manufacturing overhead using a single plantwide rate with direct labor cost as the allocation base. Estimated overhead costs for the year are​ $25,500. Additional estimated information is given below. Totes Satchels Direct materials cost per unit ​$33 ​$40 Direct labor cost per unit ​$53 ​$61 Number of units 530 360 Calculate the amount of overhead to be allocated to Totes.​ (Round any percentages to two decimal places and your final answer to the nearest​ dollar.)

Answers

Answer:

Allocated MOH= $14,312

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Estimated overhead costs for the year are​ $25,500.

Totes Satchels:

Direct labor cost per unit ​$53 ​$61

Number of units 530 360

First, we need to calculate the allocation rate:

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 25,500 / (53*530 + 61*360)

Predetermined manufacturing overhead rate= 25,500/50,050

Predetermined manufacturing overhead rate= $0.5095 per direct labor dollar

Now, we can allocate overhead to Totes:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 0.5095*(53*530)

Allocated MOH= $14,311.855

A store offers a 14% discount on a DVD. If the cost is discounted by $4.90, what is the original cost of the DVD?

Answers

Answer:

35

Step-by-step explanation:

Let's call the original price X

14% of x is equal to $4.90 to calculate 100% of the price we multiply 100 with 4.9 then divide it with 14

4.9 × 100 ÷ 14 = 35

The United States government used to make coins of many different values
cont
3 cents
20 cents
$2
$5
For each coin, state its worth as a percentage of $1.
Type the answers in the boxes below.
1. cent
50
2. 3 cents
3
3. 20 cents
4. $2

Answers

Answer:

The answer is 3

Step-by-step explanation:

Evaluate the following expression:
3 + 2(4 + 7)

Answers

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Let's simplify this, while still doing it.

3 + 2(4 + 7)

3 + 2(11)

3 + 22

25.

the answer is 25!!

Answer:

The answer is 25

2(4+7)

8+14 + 3 = 25

Step-by-step explanation:

A train leaves at 5.35 and arrives at 18.20 how long its journey . how long is the journey

Answers

Answer:

13 hours 55 minutes

Step-by-step explanation:

A train leaves at 5:35

The train arrives at its destination at 18:20

Therefore the time interval between 5:35 and 18:20 is

13 hours 55 minutes

Hence the journey is 13 hours 55 minutes long

if a person walks 2 miles in 1/2 hour, how far can he walk in 2 hours?

Answers

Answer:

8 miles

Step-by-step explanation:

1 hr=4mi

1 1/2 hr=6mi

2 hr=8mi

Answer:

8 miles

Step-by-step explanation:

2 miles 1/2 hour

1/2 =2

1/2 =2

1/2=2

1/2=2

2=8

Which letters shown below on the number line also have their opposites labeled

Answers

Answer:

B c and d

Step-by-step explanation:

You want to buy some rice. An 8​-ounce package costs ​$2.88. A 12​-ounce package costs ​$4.56. A 26​-ounce package costs ​$9.10. Which package is the best​ buy?

Answers

Divide cost by ounces. The lowest cost per ounce is the better buy.

2.88/8 = 0.36

4.56/12 = 0.38

9.10/26 = 0.35

The 26 ounce package is the better buy.

Answer:

The 26-ounce package is the best buy

Reasoning:

In order to figure out the best buy, you have to see the price-per-ounce in each option and figure out the one that costs the least. The way to do this is by dividing the decimal in the pricing by the number of ounces in the package. For example, 2.88/8 = 0.36

This tells us that the price-per-ounce in the 8-ounce package is 0.36

Repeat this process for each of the other two packages to find that

4.56/12 = 0.38 and 9.10/26 = 0.35

with this information, we can conclusively say that the 26-ounce package is the best buy, as it has the lowest price-per-ounce of all three of the packages.

What is the distance between -8 and 4?

Answers

Answer: 12

Step-by-step explanation:

-8 is 8 away from 0.

4 is 4 away from 0.

8+4 = 12

Hope this helps!

Jane buys a pack of 6 towels for 15.60 .
Find the unit price in dollars per towel.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Answers

Answer:

2.6

Step-by-step explanation:

9f + 4 - 7f = 8 pls help

Answers

Step-by-step explanation:

f = 2 is the correct answer

plz mark my answer as brainlist plzzzz vote me also and hope this helps you ...

answer is 2ㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ

Hello just need help with the last question!

Will mark brainliest :)

Answers

9m^2 + 12m + 12m + 16
(collect like terms)

9m^2 + 24m = 16

Which value could replace x in the table?
O 30-gtg
O 3(30 -9)
O 30-g(3)
O 30-g+3


Pls help ;(

Answers

He bought 10 pounds of Golden apples and 20 pounds of Fuji apples

which costs him $20 and $60.

What is a linear equation?

A linear equation is an algebraic equation of degree one. In general, the variable or the variables(in the case of a linear equation in two variables) the variables are x and y.

Let Fuji apples be F and Golden apples be G.

In total, he bought 30 pounds of apples.

F + G = 30...(i)

And,

He bought 3 pounds of Fuji apples and 2 pounds of Golden apples.

3F + 2G = 80...(ii)

Now, multiplying eqn(i) by 3 and subtracting from (ii) we get G = 10 and hence F = 20.

So, he bought 10 pounds of Golden apples and 20 pounds of Fuji apples

which costs him $20 and $60.

learn more about linear equations here :

https://brainly.com/question/14056312

#SPJ2

Which equation represents the graph of Charli's line? A. y= -3/4x-3. B. Y= 3/4x- 4. C. y = -4/3x- 4. D. y= 4/3x- 3. LOOK AT THE PHOTO PLZZ

Answers

Saya rase jwpn di C . Kalau bukan minx maaf lah ye
C. i’m pretty sure because it goes up by 4 and over 3. And the intercept is 4


Annabelle went to the grocery store and bought bottles of soda and bottles of juice.
Each bottle of soda has 30 grams of sugar and each bottle of juice has 1o grams of
sugar. Annabelle purchased 3 times as many bottles of juice as bottles of soda and
they all collectively contain 120 grams of sugar. Graphically solve a system of
equations in order to determine the number of bottles of soda purchased, T, and the
number of bottles of juice purchased, y.

Answers

Answer:

120 = 3y + t

Step-by-step explanation:

120 = 3y + t because you purchase 3 times as many y then t. Overall, your answer should end up as 120 by using an equation like this.

PLEASE ANSWER ANYONE! IM GIVING MOST OF MY POINTS AWAY!

if quinn put $450 in a savings account that earned 3.5 interest, how much money would quinn have after 2 years? ***(use the simple interest formula I = pet to solve this problem)***

Answers

Step-by-step explanation:

I think it is $4,821 because that is what I got as an answer. I hope this helped!

vi. Which one of the following is NOT a perfect square?
a. 625
b. 156
c. 196

Answers

Answer:

b. 156

Step-by-step explanation:

A "perfect square" is the product of an integer that is being multiplied by itself.

Choice a, 625, is a perfect square because it is the product of 25 multiplied by itself.

25 x 25 = 625

Choice b, 156, is not a perfect square because you cannot find any integer that can be multiplied by itself that will result in 156 as a product. Therefore, this is the correct answer.

Choice c, 196, is a perfect square because it is the product of 14 multiplied by itself.

14 x 14 = 196

can someone help me. ​

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Guided Practice #3:
A group of adults plus one child attend a movie at the movie theater. Tickets cost $9 for adults and $6
for children. The total cost for the movie is $78. Write an equation using a to find the number of adults
in the group
Use your equation to solve for a (adults).
Click to add speaker notes

Answers

Answer:

8 adults

Step-by-step explanation:

78-6 for the child is 72 and tben since each adult is $9 so $72 divide by $9

A student takes 1.5 hours to complete her midterm. How many seconds did it take her to finish the assessment?

Answers

Answer: 5,400 seconds

Explanation: 1.5 hours is equal to 90 minutes and there is 60 seconds in a minute all you have to do is multiply 90 x 60 hope this helped(:

The student took 5400 seconds to finish her assessment.

Given,

A student takes 1.5 hours to complete her midterm.

We have to find how many seconds it took to finish her midterm assessment.

How many seconds in an minute?

One hour = 60 minutes

1 minute = 60 seconds

We have,

A student takes 1.5 hours to complete her midterm.

1.5 hours = to complete the assessment.

Converting 1.5 hours into seconds.

1 minutes = 60 seconds

Multiplying 60 on both sides.

60  x 1 minutes = 60 x 60 seconds

60 minutes = 3600 seconds

1 hour = 60 minutes

1 hour = 3600 seconds

Multiplying 1.5 on both sides.

1.5 x 1 hour = 1.5 x 3600 seconds

1.5 hours = 5400 seconds.

Thus the student took 5400 seconds to finish her assessment.

Learn more about conversion of hours to seconds here:

https://brainly.com/question/8197451

#SPJ5

Plz help asappppp I’ll give brainliest

Answers

Answer: c I think

Step-by-step explanation:

An equipment rental company charges $40 per day to rent a trench digger. A construction crew rented a trench digger for 6 days and paid 270. Write a linear equation in slope-intercept form that represents the total cost to rent the trench digger as a function of the number of days.

What should x and y equal, what is the y-intercept, and what is the equation

Answers

Answer:

Please check the explanation.

Step-by-step explanation:

We know that the slope-intercept form of the line equation is

[tex]y=mx+b[/tex]

where m is the slope or rate of change and b is the y-intercept

Let 'x' be the number of daysLet 'y' be the total cost

An equipment rental company charges $40 per day to rent a trench digger.

It means the rate of change = $40 per day

We know that the rate of change is also termed as the slope.

Thus,

m = 40

Given that a construction crew rented a trench digger for 6 days and paid 270.

It means at x = 6, y = 270

substituting (x, y) = (6, 270) and m = 40 in the slope-intercept form to determine the y-intercept 'b'

y = mx+b

270 = 40(6) + b

270 = 240 + b

b = 270 - 240

b = 30

Thus, the y-intercepy b = 30

Now, substituting m = 40 and b = 30 in the slope-intercept form

y = mx + b

y = 40x + 30

Thus, the equation of line in the slope-intercept form is

y = 40x + 30

VERIFICATION:

Put x = 6, in the equation to determine the total cost for 6 days

y = 40x + 30

y = 40(6) + 30

y = 240 + 30

y = $270

Thus, the total cost for days rent = $270

Therefore, x must be equal to 6 i.e. x = 6 to find the total cost i.e. y = 270.

Other Questions
i will give u brainliest You have 0.21 moles of Al how many atoms do you have A rocket is launched from a tower. The height of the rocket, y in feet, is related to the time after launch, x in seconds, by the given equation. Using this equation, find out the time at which the rocket will reach its max, to the nearest 100th of a second. y=-16x^2+218x+75 Select the statement that indicates that the triangles in each pair are congruent. 50 points If angle 4 is x + 15 and angle 2 is 3x - 5, what is thevalue of x? Zinc chloride (ZnCl2) is used as a flux when joining metals. It also is used to fireproof and remove odor from clothing. Reacting the metal zinc (Zn) with hydrochloric acid (HCl) to produce zinc chloride and hydrogen (H2). Use the models above to demonstrate that mass is conserved when zinc reacts with hydrochloric acid. Please answer this there is a link to the photo I WILL MARK BRAINLIEST!A 2.0 kg bullet is fired into a sandbag sitting on a wagon. The combined mass of the wagon and the sandbag is 4.5 kg. a) If the wagon/sandbag/bullet moved together with a speed of 0.22 m/s immediately after impact with the bullet, with what speed did the bullet enter the sandbag? b) Is this an elastic or inelastic collision? Explain. Can someone please answer this question. The author of this text describes what to have in the event of a home emergency throughes )A)an illustrationB)a personal storya list of examplesD)detailed descriptionsHelp!!!!!! 3 multiplied by what gives you 0.375 Which statement is the best example of strong reasoning? I think that cheating on tests really hurts those people who choose not to cheat. I am against cheating on tests because it creates an unfair advantage for cheaters. I think that cheating on a test is really a lousy thing to do to the grading curve. When I see other students cheating on a test or quiz, I become very angry with them. 11) The Southern Colonies adopted what from the Spanish? * O A) The plantation system of large scale commercial farming B) The Hacienda C) Viceroyalties OD) None of the AboveHELPPP The complete subject is a group of words that includes the ________ and all of the words that modify the simple subject of a sentence. Which of the following is a landscape feature caused by deposition help me out pleaseee the great pyramid of khufu (giza, egypt) is about 140m tall. How much work would be required to raise an average - sized pyramid black (2.5 tons) to this height? brainliest for correct answer A' is (4,-8). Rotate the point 180 Counter clockwise and translate it left 3 and up 9. When you surprised that your mom is on the Hospital and she have a lung cancer stage4 what should you do? How does it help the reader to know about all the thoughts, feelings, and actions of all the characters in this story?