Answer: 22 mor packages.
Give me brainlyest please.
Step-by-step explanation:
Solve the system by substitution 10x-2y=-16 and y=3x
The local frozen yogurt shop determines the total cost of a cup of yogurt using the formula y = 2 + 0.75x, where x represents the number of ounces. If you can spend between $2 and $5, what is the DOMAIN of this situation
Answer: 0 ≤ x ≤ 4
Step-by-step explanation:
The cost equation can be written as:
y = $2 + $0.75*x
Where x is the number of ounces that you buy.
If you can spend between $2 and $5, then we have the inequality:
$2 ≤ y ≤ $5
replacing y by the above equation:
$2 ≤ $2 + $0.75*x ≤ $5
Now let's solve this for x.
$2 - $2 ≤ ($2 + $0.75*x) - $2 ≤ $5 - $2
$0 ≤ $0.75*x ≤ $3
now we can divide bt $0.75 in the 3 sides:
$0/$0.75 ≤ ($0.75*x)/$0.75 ≤ $3/$0.75
0 ≤ x ≤ 4
Then the domain is:
D: 0 ≤ x ≤ 4
or we can also write this as:
D = x ∈ [0, 4]
The screen on Brianna's new phone is 2.65 cm. Long. What mixed number represents the length of the phone screen ?
Answer:
2 13/20 cm
Step-by-step explanation:
The screen on Brianna's new phone is 2.65 cm. Long. What mixed number represents the length of the phone screen ?
From the above question, we are converting, from decimal to mixed number , hence:
2.65 has 2 decimal places
Hence:
2.65 cm = (265/100)cm
= ( 2 + 65/100) cm
= ( 2 13/20 )cm
The mixed number that represents the length of the phone screen is 2 13/20 cm
6) Jesse is buying a home for $450,000 at 7.8% interest and Jesse is putting 30% down? He wishes to buy 3 points what is the cost of the points?
Answer:
$9450
Step-by-step explanation:
Given that:
The price of the home = $450000
The interest = 7.8%
Down payment = 30% of price of the home
i.e 0.3 × 450000 = 135000
The principal outstanding balance = 450000 - 135000
= 315000
Finally, the cost of 3 points will be;
[tex]= 315000 \times \dfrac{3}{100}[/tex]
= $9450
Find the third side in simplest radical form: √92 6
What is the slope of the following equation? 8x+3y=9
Answer:
The answer is -8/3.
Step-by-step explanation:
First, you have to make y the subject :
8x + 3y = 9
3y = -8x + 9
y = (-8/3)x + 3
In a linear equation, y = mx + b, m represent gradient (slope). So in this equation the slope is -8/3.
Which two operations are needed to write the expression that represents "five less than the quotient of a number anc
three"?
multiplication and subtraction
division and subtraction
multiplication and addition
division and addition
Answer:
Division and subtraction/B
have a good day/night :)
The ratio of scrambled eggs to hard-boiled eggs served at a restaurant is 6: 2. Find the number of hard-boiled eggs when the restaurant serves 15 scrambled eggs.
Answer:
Its 15/2 but something is probably wrong with the question.
Step-by-step explanation:
h is hard boiled eggs. s is scrambled eggs. s/h=6
15/h=6
15=6h
h=15/6=5/2 Something is probably wrong with the question because who would serve 1/2 of a egg.
The original price of watch was $84. In a holiday sale, it was sold at $63. What was the percentage discount for the watch?
Answer:
pretty sure 25% off
Step-by-step explanation:
A store charges customers $85 for a video game. This is 170% of what the store paid for the game.
How much did the store pay for the game?
How much money does the store profit (make) off of the sale of a video game?
Answer:
100÷170×85=$50
85-50=$35
im really confused someone plz help
Answer:
63 Seconds
Step-by-step explanation:
The reason how I got this is I divided 36 by 4 to get 9 seconds per handspring, next I multiplied 7 by 9 to get the answer.
Answer:
63
Step-by-step explanation:
If gymnast can do 4 back handsprings in 36 seconds , then for 1 backspring the gymnast took 36/4 = 9 seconds.
If the gymnast took 9 seconds for 1 back handsprings, Time taken by the gymnast to do 7 backsprings = 9×7 = 63 seconds
Pets R Us claims in their advertisement that they have the best price in town for ChowChow dog food. They sell 20-pound bags for s1695. Stuffapets also claims to have the best price in town for
ChowChow dog food. They are selling 30-pound bags for $24.95. Which store has a valid claim?
Pets R Us: 20-
pound bags for
$16.95
Stuff4Pets: 30-
pound bags for
$24.95
Answer:
stuff4pets has better price by 2 cents
Step-by-step explanation:
unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound
unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound
Answer:
Stuff4pet has a valid claim
I am very sure
Step-by-step explanation:
I need help with this equation. I'm not that smart so I can't figure it out-
Answer:
x = 0
Step-by-step explanation:
In order to solve for x, first combine both fractions on the left
To add 4x-2/8 + 3+x/4 first find the least common denominator of 8 and 4
It's 8 so multiply the numerator and denominator of 3+x/4 by 8, you would get:
8x+24/32
Multiply 4x-2/8 by 4, you will get:
16x-8/32
Now you can add 16x-8/32 + 8x+24/32, you would get:
24x+16/32
Now you can start to solve for x
Your new equation is 24x+16/32 = 1/2
To solve for x, first multiply diagonally, then solve like a regular equation.
Multiply 24x+16 by 2 to get 48x+32
Then multiply 32 by 1 to get 32
Your new equation is 48x+32=32
Now subtract 32 by 32 to get 48x=0
Now divide 48 by 0 to get x=0
If anyone knows the answer please help me
Answer:
D
Step-by-step explanation:
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )
y = 7x - 10 ← is in slope- intercept form
with slope m = 7
Parallel lines have equal slopes, thus
m = 7 and point on line is T(- 3, 3 )
The equation of a line in point- slope form is
y - b = m(x - a)
where m is the slope and (a, b) a point on the line, then
y - 3 = 7(x - (- 3) ), that is
y - 3 = 7(x + 3) → D
PLS HELP AND EXPLAIN HOW TO DO THIS, ILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
C. 8
Step-by-step explanation:
f(5) =1/4(2)^5
because x=5
f(5)=1/4(32)
because 2^5 is 2*2*2*2*2=32
f(5)=8
because 1/4*32 or 32/4 is 8
Hope this helped :) I haven't even learned f(x) in school yet haha. I'm in 8th grade, but I took extracurriculars for math and I'm on the math team. Ergo, I know it's right!
Answer!?______________
Answer:
collen
Step-by-step explanation:
7% is 63c so 6% would be 54c
in turn collen pays more
Answer:
Brad pays less tax. He pays $0.08 more
Step-by-step explanation:
Collen pays $1.40 towards sales tax
Brad pays $1.32 towards tax
Explain how to graph y+4=6 on a graph
Answer:
It will be a straight line in the Y intercept of 2.
So basically it would be a horizontal line passing through the number two.
Joey has won 3 out of the last 8 games of cards he has played with his brother. They play 16 more games, how many of those games does Joey expect to win?
Answer:
6 games
Step-by-step explanation:
Joey has won 3 out of the last 8 games of cards he has played with his brother. They play 16 more games, how many of those games does Joey expect to win?
8 games = 3 won
16 games = x
Cross Multiply
8x = 16 × 3
8x = 48
x = 48/8
x = 6
If they play 16 more games, Joey expects to win 6 games
Answer:
6 games
Step-by-step explanation:
2 x 8 = 16 so, if he won 3 out of 8 he will expect to win another 3 games.
What is the solution to the system of linear equations graphed below?
On a coordinate plane, 2 lines intersect at (0.5, 4).
(0, 4)
(4, one-half)
(one-half, 4)
Answer:
D
Step-by-step explanation:
I took the test
Answer:
Step-by-step explanation:
HURRY I NEED THE ANSWER !!!!!!
Which equation corresponds to the graph shown?
Chef Rita is cooking for a Sunday brunch. She knows that 22 pancakes can feed 8 people. She is wondering how many people (p)(p)left parenthesis, p, right parenthesis she can feed with 55 pancakes. She assumes each person eats the same quantity of pancakes.
How many people can Rita feed with 55 pancakes?
Answer:we can solve the problem by setting a simple proportion.
We know that 22 pancakes can feed 8 people, so we have to find the number x which corresponds to the number of people that can be feeded with 55 pancakes:
Solving the proportion, we find
So, 55 pancakes can feed 20 people.
Step-by-step explanation:
Help me please!!!!!!
Answer:
1. Equatoin = y = 2/9x + 1 Slope = 2/9 Y- interpects= 1
2.Equatoin = y= 7/5x - 7 Slope = 7/5 Y- interpects= 7
Step-by-step explanation:
Last year, wind turbines along a hilly ridge had an average output of 440 kilowatt hours per year. The turbines were upgraded, and now their average annual output is 45% more. What is the new average yearly output?
please help
Answer:
So your told that its 440 KWH per year They were upgraded to reflect a 45% change So you multiply the total × % change 440 × 0.45 =198Add the new found total to the old yearly total440+198= 638 KWH for the new turbineRate positively and give brainlist
y = 230X + 100
What is the constant rate
Answer: y 12 6 4 3. - 2 Y x 1 | 2 | 3 | 4 |. | y | 7 | 5| 3 1. 3.
Step-by-step explanation:
Omar drove 819 miles in 13 hours At the same rate, how many miles would he drive in 9 hours
Answer:
7384
Step-by-step explanation:
A logarithm is
A)
a number whose base is not equal to its exponent.
B)
the number you get when your raise a base to an exponent.
C)
the base that you raise to a power in order to get a number.
D)
the exponent that you'raise a base to in order to get a number.
Answer:
The answer for the question is C
Answer:
The answer is D.) the exponent that you raise to a base in order to get a number.
Step-by-step explanation:
I got it on usatestprep.
The length of the sides of a square is given by the expression 4.8x + 2.4. Which expression represents the perimeter of the square?
Bernadette works at a Car Lot in Buffalo selling used cars. Each month Bernadette receives $2000 plus she receives a 5% commission for all of her sales. In April, Bernadette sold $84,000 worth of used cars. Calculate the total amount of money Bernadette earned in April.
he said SHOW ALL WORK, please help
Answer:
The total amount of money Bernadette earned in April was $6200
Step-by-step explanation:
Let us solve the question
∵ Each month Bernadette receives $2000
∵ She also receives a 5% commission for all of her sales
∴ She earns each month = 2000 + 5% of her sales
∵ In April, Bernadette sold $84,000 worth of used cars
→ Multiply it by 5% to find her commission
∴ Her commission = 5% × 84,000
→ Change 5% to decimal by divide it by 100
∵ 5% = 5 ÷ 100 = 0.05
∴ Her commission = 0.05 × 84,000
∴ Her commission = $4200
→ Add her commission to her fixed amount to find her salary in April
∵ She earned in April = 2000 + 4200
∴ She earned in April = 6200
∴ The total amount of money Bernadette earned in April was $6200
Answer: Bernadette works at a Car Lot in Buffalo selling used cars. Each month Bernadette receives $2000 plus she receives a 5% commission for all of her sales. In April, Bernadette sold $84,000 worth of used cars. Calculate the total amount of money Bernadette earned in April.
Step-by-step explanation:
$2000 + 5% + $84,000= 86000.05 or 86000
All you have to do is just Add - $2000 + 5% + $84,000=
And it gives you 86000.05 or 86000
Sorry if I got it wrong.
I need help finding the answer
Answer:
the slope is 1/2 and the y-int is -3
Step-by-step explanation:
slope is mx (find 2 points, and do rise over run)
y int is b
Cam’s Sports is offering 20% OFF a basketball that costs $20. The same basketball costs $14.99 at Hoops Haven. Which store offers the better price? What is the better price?
Answer: Hoops Haven
Step-by-step explanation: