A college cafeteria pays student cashiers $540 per hour. Cashiers earn an additional
$110 per hour for each hour worked over 35 hours per week. A cashier worked 39
hours one week and 37 hours the second week. Show and explain to the cashier how her salary calculated in this two-week period?
Given :
A college cafeteria pays student cashiers $540 per hour. Cashiers earn an additional $110 per hour for each hour worked over 35 hours per week.
To Find :
A cashier worked 39 hours one week and 37 hours the second week.
Show and explain to the cashier how her salary calculated in this two-week period.
Solution :
Week 1 :
For first 35 hours he will get fixed amount i.e $540.
Now, for next four hours he will get $110 per hour.
So, total salary, T = 540 + (110×(39 - 35)
T = $980
Week 2 :
Total salary, T = 540 + ( 110×( 37 - 35 ))
T = $760
Therefore, salary of two week period is $( 980 + 760 ) = $1740.
Can someone please help me this is due today!!!!!
Answer:
sure
Step-by-step explanation:
i'll go to your profile and do your next/latest question.
Answer:
sure whats up ? whats the question
A meteorologist is measuring the temperature every 15 minutes. She notices the temperature increases by 3/4 degrees Fahrenheit between each measurements for 2 hours. What is the rate per hour of the temperature increase?
Answer:
3 °F/h
Step-by-step explanation:
The rate per hour of temperature change = change in temperature per measurement/change in time per measurement.
Now, the change in temperature per measurement is constant = 3/4 °F and the change in time per measurement is constant = 15 minutes = 15/60 h = 1/4 h.
So, rate per hour of temperature change = change in temperature per measurement/change in time per measurement
= 3/4 °F ÷ 1/4 h
= 3/4 °F × 4/h
= 3 °F/h
So, the rate per hour of temperature change is 3 °F/h
What is the decimal expansion of the following fraction 1/5 A.0.2 B.1.5 C.0.2 D.0.15
Circle theorems please help
Answer:
n = 28°
Step-by-step explanation:
The angle at the centre is twice the angle on the circle subtended on the same arc.
Also angles subtended on the same arc are congruent , thus
m = n
Then
35 + m = [tex]\frac{1}{2}[/tex] (98 + n ) ← multiply both sides by 2 to clear the fraction
70 + 2m = 98 + n , but since m = n, then
70 + 2m = 98 + m ( subtract m from both sides )
70 + m = 98 ( subtract 70 from both sides )
m = 14 and n = 28
Which of the following is the MOST resistant to erosion?
Answer:
steel
plastic coating paints
find the measure of abc
The sequence 200, 100, 50, 25, ... has a common ratio of
Answer:
200/2 = 100
100/2 = 50
50/2 = 25
Everything is being divided by two
Answer:
the correct answer is 1/2
Step-by-step explanation:
Calculate the area of this figure round your answer to the nearest 10th
Answer:
Step-by-step explanation:
the figure is a rectangle and a triangle
the rectangle has the area A=L x W
A=8*10=80ft^2
the triangle has the sides 6 and 8, with a hypothenuse of 10
A=(6*8)/2=24
the total area is 80+24=104 ft^2
Solve:
x/2 - 3x/4 = 7/2
Answer:
x=-14 is the answer. Hope this helps :)
Answer:
x=-14
Step-by-step explanation:
(x/2)-(3x/4) = (-x/4) = 7/2
-x =14 (multiply by 4)
x = -14 (multiply by -1)
Hope this helps!
Scientists are preparing two satellites to be launched. The equation y=8200xy=8200x represents the number of miles, yy, that the satellite, Space Explorer B, flies in xx hours. The satellite, Space Explorer A, flies 28800 miles in 24 hours. How many fewer miles does Space Explorer A travel in one hour than Space Explorer B?
Answer:
It flies 380 miles fewer
Step-by-step explanation:
The correct question is as follows;
Scientists are preparing two satellites to be launched. The equation y=820x represents the number of miles, y, that the satellite, Space Explorer B, flies in x hours. The satellite, Space Explorer A, flies 28800 miles in 24 hours. How many fewer miles does Space Explorer A travel in one hour than Space Explorer B?
Solution;
For explorer B
The equation is;
y = 8200x
This mean that in 1 hour, it flies 820 miles
For explorer A
28,800 miles in 24 hours
In one hour, we have 28,800/24 = 1,200 miles
The number of fewer miles that explorer A travels will be ;
1200 miles - 820 miles = 380 miles fewer
Answer:
wrong
Step-by-step explanation:
In a two digit number , the digits at tens place is 1 more than the digit at unit place .If the product of the digits is 20,find the numbers.
P(x)=-3+4x when x=-2,0, and 5
I 3) A store is holding a promotion. Every fourth customer receives a free key chain and every sixth customer receives a free magnet. Which customer will be the first to receive both a key chain and a magnet?
Answer:
The 12th Customer
Step-by-step explanation:
The LCM of 4 and 6 is 12, as 4x3=12 and 6x2=12
Please help I need help please
Step-by-step explanation:
There are 84% out of 225. First find 10%. To do that divide the number by 10, so 225 ÷ 10 = 22.5 Next, do 22.5 x 8. Then you have 80%. Now, all that is need ed is the 4%. To get that, divide 225 by 100. Multiply the answer by 4 to get the 4%. Add the 80% and the 4% to get your answer. I really hope this helps. answers
Also, since I am just helping, I am un able to give you straight answers. I hope this also helps with work in the future.
heights of adults women have a mean of 63.6 in and a standard deviation of 2.5 indies chebyshevs theorem say about the percentage of women with heights between 58.6 and 68.6in
Answer:
Chebyshev's Theorem (Tchebysheff's Theorem) suggests that this percentage would be greater than [tex]75\%[/tex].
Step-by-step explanation:
Let [tex]Y[/tex] be a random variable with a mean of [tex]\mu[/tex] and a (finite) variance of [tex]\sigma[/tex]. By Chebyshev's Theorem, for any constant [tex]k[/tex] where [tex]k > 0[/tex]:
[tex]\displaystyle P\left(\left|Y -\mu\right| \le k\, \sigma\right) \ge 1 - \frac{1}{k^2}[/tex].
In this question, let [tex]Y[/tex] denote height (in inches.) Accordingly, [tex]\mu = 63.6[/tex] whereas [tex]\sigma = 2.5[/tex].
Note, that the interval of interest [tex](58.6,\, 68.6)[/tex] is centered at [tex]\mu = 63.6[/tex]. Besides, the difference between [tex]\mu[/tex] and either endpoints of this interval is equal to [tex]5.0[/tex], which is the same as [tex]2\, \sigma[/tex].
Rewrite the interval [tex](58.6,\, 68.6)[/tex] as [tex](63.6 - 2\times 2.5,\, 63.6 + 2 \times 2.5)[/tex].
For the height [tex]Y[/tex] of one such individual, [tex]Y \in (58.6,\, 68.6)[/tex] is equivalent to [tex]\left|Y - 63.6\right| < 2 \times 2.5[/tex]. With [tex]\mu = 63.6[/tex] whereas [tex]\sigma = 2.5[/tex], that expression is equivalent to [tex]\left|Y - \mu \right| < 2\, \sigma[/tex].
The percentage of individuals with a height in the interval [tex](58.6,\, 68.6)[/tex] would be equal to the probability [tex]P(\left|Y - \mu \right| < 2\, \sigma)[/tex].
Compare this expression to Chebyshev's Theorem. Notice that [tex]k = 2[/tex]. Therefore:
[tex]\displaystyle P\left(\left|Y -\mu\right| \le 2\, \sigma\right) \ge 1 - \frac{1}{2^2} = 0.75[/tex].
In other words, at least [tex]75\%[/tex] of the heights would be between [tex]58.6[/tex] inches and [tex]68.6[/tex] inches.
24. One solution of the equation
2x2 - 7x+k=0 is x =-1. Find the value of k.
2
Answer:
this is the correct solution for your question
Answer:
The value of k is -4.
Step-by-step explanation:
In order to find the value of k, you have to substitite x = -1/2 into the equation :
[tex]2 {x}^{2} - 7x + k = 0[/tex]
[tex]let \: x = - \frac{1}{2} [/tex]
[tex]2 {( - \frac{1}{2} )}^{2} - 7( - \frac{1}{2} ) + k = 0[/tex]
[tex]2( \frac{1}{4} ) + \frac{7}{2} + k = 0[/tex]
[tex] \frac{1}{2} + \frac{7}{2} + k = 0[/tex]
[tex]4 + k = 0[/tex]
[tex]k = - 4[/tex]
Draw the reflection of the figure over the line shown .
What is the length of the unknown side of the right triangle? (1 point)
A) 21
B) 29
C) 400
D) 441
Answer:
The answer is a
Step-by-step explanation:
Find the y-intercept:
-y + 8 = 2x
Answer: (0,8)
Step-by-step explanation:
Convert to slope intercept form
-y+8=2x
-y=2x-8
y=-2x+8
Therefore 8 would be the y intercept
¿Cuál debe ser el precio de venta de cada lápiz para que el ingreso total sea máximo? El ingreso total l(v) que se obtiene por la venta de lapices esta dado por la función l(v)=-2v^2+500v, donde v es el precio de venta de cada lápiz en pesos.
Responder:
125 pesos
Explicación paso a paso:
Dado el ingreso total l (v) obtenido de la venta de lápices por la función
Yo (v) = - 2v ^ 2 + 500v
v es el precio de venta de cada lápiz
Para que el ingreso total sea máximo, entonces dI / dv debe ser cero, es decir, dI / dv = 0
dI / dv = -4v + 500
Dado que dI / dv = 0
0 = -4v + 500
4v = 500
Dividir entre 4
4v / 4 = 500/4
v = 125
De ahí que el precio de venta de cada lápiz sea para que el ingreso total sea máximo es de 125 pesos
Paulo is buying tennis balls that are on sale for 5% off. He uses the expressions t − 0.05t to determine the sale price of the tennis balls. What is an equivalent expression that Paulo could also use to determine the sale price?
Answer:
0.95t
Step-by-step explanation:
Given expression:
t − 0.05t
The equivalent expression could be found by factorizing the expression
t − 0.05t
= t ( 1 - 0.05)
= t (0.95)
= 0.95t
Check
When t = 2
t − 0.05t
= 2 - 0.05(2)
= 2 - 0.1
= 1.9
When t = 2
0.95t
= 0.95(2)
= 1.9
Therefore, the equivalent expression to t − 0.05t is 0.95t
(-25) devided (-5).
Answer:
Step-by-step explanation:
Here you go mate
step 1
(-25)/(-5)
step 2
(-25)/(-5) divide the equation by 5
answer
=5
Answer: 5
Step-by-step explanation:
Multiplying or dividing a negative by a negative results in a positive.
[tex](-10)/(-2)=5[/tex]
Multiplying or dividing a negative by a positive results in a negative.
[tex](-10)/(2)=-5[/tex]
Multiplying or dividing a positive by a negative results in a negative.
[tex](10)/(-2)=-5[/tex]
Multiplying or dividing a positive by a positive results in a positive.
[tex](10)/(2)=5[/tex]
Thus, because -25 and -5 are both negatives, the answer must be positive.
What is (-i)16?
A. i
O B. 1
O C. -;
O D. -1
plz look at chart then answer 1 question
Answer:
0.84
Step-by-step explanation:
not for sure but i think im right
Answer:
0.84
Step-by-step explanation:
12 x 0.07 is 0.84
P. Antonio is ordering 5 identical sandwiches and a bag of chips. The bag of chips costs $1.25, and the entire order costs $38.75. What is the price of one sandwich
Answer:
$7.50
Step-by-step explanation:
Let the price of one sandwich = x
Hence,
The total cost = Cost of 5 identical sandwiches + 1 bag of chips
The bag of chips costs $1.25, and the entire order costs $38.75.
Hence:
$38.75 = 5x + $1.25
5x = $38.75 - $1.25
5x = $37.50
x = $37.50/5
x = $7.50
Therefore, the price of one sandwich is $7.50
What is the area of the trapezoid?I WILL GIVE brainliest! to the first person to answer correct
Answer:
30 i could be wrong
Step-by-step explanation:
sorry
Y=-3x+3
Fill in the table using this function rule.
X. Y
-1. _
-2. _
0. _
1. _
2._
3._
4._
HELP PLS!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
the question is not clear
April has five times as many clear marbles as blue marbles she has 4 times as many blue marbles as red marbles she has three red marbles how many blue and clear marble does she have altogether
Answer:
12 blue marbles
60 clear marbles
Step-by-step explanation:
From the information given:
Let the red marble be = r
the blue marble = b; & the clear marbles be c
April has five times as many clear marbles as blue marbles.
i.e
5c as b
She has 4 times as many blue marbles as red marbles;
i.e. 4b as r
She has 3 red marbles
i.e. r = 3
If r = 3
Then; 4 times as many blue as r will be:
= 4 × 3
= 12 blue marbles
If b = 12; then 5 times as many clear marbles as blue marbles will be:
= 5 × 12
= 60 clear marbles