pls answer thank you ​

Pls Answer Thank You

Answers

Answer 1

Answer:

[tex]8x^2+x-2[/tex]

Steps:

To solve this equation, you can simply subtract:

[tex](3x^2+4x-3)-(-5x^2+3x-1)[/tex]

================

 [tex]3x^2+4x-3[/tex]

[tex]-5x^2+3x-1[/tex]

===============

[tex](3x^2)-(-5x^2)[/tex] = 8x^2

[tex]4x-3x[/tex]            = x

[tex](-3)-(-1)[/tex]     = -2

===============

8x^2 + x - 2


Related Questions

Natalie practices the flute 4 days per week. She practices 4/5 hour each day.


How many hours does she practice the flute each week?

Answers

Answer:

3.2 hrs

Step-by-step explanation:

4/5* 4 = 16/5=3.2

Answer: Natalie practices the flute 4 days per week. She practices 4/5 hours each day. Show them what you know.

How many hours does she practice the flute each week?

Step-by-step explanation:

If she practices the flute for 4 1/2 each week. Times 4 1/2 by 4 and you get 18 hours a month.

HELP ASP THIS IS MY MATH SOMEONE PLEASE HELP

Answers

Answer: 2, 3, 5

Step-by-step explanation: 6*6 is 6^2 and 6*6*6 is 6^3 and you can add the exponents, so the last one is 6^5.

Which equation represents h(x)?
The table shows three functions and their output values
for different values of x.
Oh(x) =
g(x)
х
1
2
3
f(x)
3
9
27
g(x)
18
21
24
h(x)
15
12
-3
Oh(x) =
g(x)
f(x)
O h(x) = f(x)-g(x)
O h(x) = g(x) – FEB

Answers

Answer:

See attachment

Step-by-step explanation:

In attached file.  Calculate values for the proposed functions and compare to the values given for h(x).

Answer:

its (D) to make it easy

Step-by-step explanation:

How long is the tape for 30 mins?

Answers

Answer:

1.44 meters

Step-by-step explanation:

0.048 * 30 = 1.44

A store changes the cost of a package of batteries. Now customers pay more money for the same number of batteries. Did the cost per battery increase, decrease, or stay the same? Explain how you know.​

Answers

Increase because the amount of batteries is the same!

A cattle rancher gave 1/3 of his land to his son and kept the remaining 2/3 for himself. He kept 34 acres of land. How much land did he have to begin with?(explain with detail and steps please I do not just want the answar thank you)

Answers

Answer:

He had 51 acres to start with.

Step-by-step explanation:

Let the original plot of land be x

2/3 x  = 34         Multiply both sides by 3

3 * 2/3 x = 34 * 3

2x = 102             Divide by 2

2x/2 = 102/2

x = 51

Answer:

51 Acres of land

Step-by-step explanation:

please help me x
this needs to be solved asap

Answers

Answer:

Sue spends 6 hours travelling, and spends 2 and a half hours (2.5 hours) stationery.

Hope that helps...

10) m_BCF = 13x + 2, mZBCD= 168°,
and mZFCD= 70x. Find m2BCF.
B
F

Answers

Answer:

BCF + FCD = BCD

→13x + 2 + 70x = 168

→83x + 2 = 168

→83x = 166

→ x = 2

Katarina makes 2 gallons of punch for her party how many cups of punch did she make

Answers

Answer:

38

Step-by-step explanation:

Jake made a total of 7 copies at a copy shop, with some being black-and-white copies and some being color copies. Black-and-white copies cost 8 cents, and color copies cost 15 cents. If Jake spent a total of 70 cents on copies, which system of equations can be used to determine the number of black-and-white copies and the number of color copies he made? Assume b is the number of black-and-white copies and c is the number of color copies. B c = 7. 8 b 15 c = 70. B c = 7. 15 b 8 c = 70. B c = 70. 8 b 15 c = 7. B c = 70. 15 b 8 c = 7.

Answers

Answer:

The answer is A.

Answer:

b + c = 7

8 b + 15 c = 70

Or A

Step-by-step explanation:

And I have proof for those with trust issues ;'D

Find the Expression OF this equation.
c/3 / ac/4

QUESTION C

Answers

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

[tex](a) \: \: x = \frac{c}{3} \\ \\ \implies \: {x}^{2} = { \bigg( \frac{c}{3} \bigg) }^{2} \\ \\ \bold{\implies \: {x}^{2} = \frac{ {c}^{2} }{9} } \\ \\ (b) \: \: x + y = \frac{c}{3} + \frac{ac}{4} \\ \\\implies \: \bold{x + y = \frac{4c + 3ac}{12} } \\ \\ \frac{xy}{z} = \frac{ \frac{c}{3} \times \frac{ac}{4} }{ \frac{ {a}^{2} }{2c + 1} } \\ \\ = \frac{ \frac{ac ^{2} }{12} }{ \frac{ {a}^{2} }{2c + 1} } \\ \\ = \frac{a {c}^{2} }{12} \times \frac{2c + 1}{ {a}^{2} } \\ \\ \implies\bold{\frac{xy}{z} = \frac{ {c}^{2}(2c + 1) }{12a} }[/tex]

Suppose we predicted that where students sit in a classroom affects their grades. In this example, where students sit is best described as a:.

Answers

In the example given, where students sit in a classroom that affects their grades can best be described as a: variable.

What is a Variable?

A variable, in mathematics, can be defined as quantity that can be measured which represents a set of data item such as, capital expenditure, class grades, age of students etc., location, which can change.

Therefore, in the example given, where students sit in a classroom that affects their grades can best be described as a: variable.

Learn more about variables on:

https://brainly.com/question/14289293

Write a expression 17 more than x.
Please help thank you !

Answers

Answer:

x + 17

Step-by-step explanation:

So a number 17 more than x is equal to x+17.   Hence “17 more than a number” written as an algebraic expression is “x+17”.

O
When folded I become a solid figure.
. I have 6 vertices.
. I have 9 edges
WHAT AM I?

Answers

Answer:

Triangular prism?

Step-by-step explanation:

I done this riddle before but I dont remember to cleary of what the answer is.

If 5 Superscript 3 b minus 1 Baseline = 5 Superscript b minus 3, what is the value of b?.

Answers

It sounds like you're given

[tex]5^{3b-1} = 5^{b-3}[/tex]

Since the bases on either side match (5), the exponents must be equal. So

3b - 1 = b - 3

Solve for b :

3b - b = -3 + 1

2b = -2

b = -1

Given y=5x−3 with the domain D: {−2, −1, 0, 1, 2}, fill in the missing values of the table below.

Answers

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

y = 5x-3

Let x = -2  y = 5(-2) -3 = -10 -3= -13

Let x = -1  y = 5(-1) -3 = -5-3 = -8

Let x = 0   y = 5(0) -3 = 0-3 = -3

Let x = 1     y = 5(1) -3 = 5-3 = 2

Let x = 2   y = 5(2) -3 =10-3 = 7

The Drama Club is holding a car wash to raise money. The club sper $90 on materials and supplies. The club
earns $11.25 for each car they wash. Which of the following is the inverse to the function of how much the
club earns per cars washed?

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Based on the given conditions, formulate: 90 divided by 11.25

Convert decimal to fraction: 90/1125/100

Reduce the fraction: 90/45/4

Divide a fraction by multiplying its reciprocal: 90x4/45

Reduce the expression to the lowest term: 2x4

Calculate the product or quotient: 8

A puppy is eating breakfast. This table represents the number of minutes it takes the puppy to eat and the amount of kibble eaten.Minutes Passed48912Number of kibble pieces eaten816`1824What is the unit rate?

Answers

Answer:

the answer is two

Step-by-step explanation:

i don't have one but i did the quiz and got it right


A case of juice holds 108 cans. How many six-packs of
juice does the case hold?

Answers

Answer:

18

Step-by-step explanation:

One case  = 108 cans

One six-pack of juice = 6 cans

Therefore, to calculate how many six-packs of juice the case can hold, divide the capacity of the case (108 cans) by the number of cans in a six-pack (6):

108 ÷ 6 = 18

Therefore, a case will hold 108 individual cans or 18 six-packs

please help A LOT OF PPOINTS 30 POINTS

The mean age of 6 women in an office is 30 years old.
The mean age of 8 men in an office is 35 years old.
What is the mean age (nearest year) of all the people in the office?

Answers

Answer:

32.5

Step-by-step explanation:

find the mean by adding 30+35= 65 then divide by 2

65/2 which is 32.5

I'm not 100% if I'm right

correct answer only need urgent help

Answers

Answer:

V = 66 cm³

Step-by-step explanation:

The volume (V) of the prism is calculated as

V = Ah ( A is the area of triangular end and h is perpendicular height )

A = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 3 × 4 = 6 cm² and h = 11

V = 6 × 11 = 66 cm³

1.the answer
2.you get 100 points.

Answers

We need slope

Take any 2 points

(1,3)(2,6)

Slope:-

[tex]\\ \tt\hookrightarrow m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow m=\dfrac{6-3}{2-1}[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow m=\dfrac{3}{1}[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow m=3[/tex]

С
(8x – 3)º
D
B (108°
(14x - 25)
133) E
(10x – 5)
-
52°
A
F

Please help my homework I still struggle

Answers

Answer:

[tex]x[/tex] = 12

Step-by-step explanation:

The shape ABCDEF is an irregular polygon.  

The sum of the interior angles of any regular or irregular polygon = (n - 2) x 180 (where n is the number of sides of the polygon).  

Therefore, the sum of the interior angles of shape ABCDEF = (6 - 2) x 180 = 720°

So to find the value of [tex]x[/tex], we need to add together all the interior angles and equal it to 720, then solve for [tex]x[/tex].

Before we do that, we need to determine angle F.

From inspection, we can see that angle F and 52° are a linear pair.  We know that a linear pair of angles add up to 180°, so F + 52 = 180  ⇒  F = 180 - 52 = 128°

Therefore:

                                           A + B + C + D + E + F = 720

(10[tex]x[/tex] - 5) + 108 + (8[tex]x[/tex] - 3) + (14[tex]x[/tex] - 25) + 133 + 128 = 720

Collect like terms:

10[tex]x[/tex] + 8[tex]x[/tex] + 14[tex]x[/tex] - 5 + 108 - 3 - 25 + 133 + 128 = 720

Combine like terms:

32[tex]x[/tex] + 336 = 720

Subtract 336 from both sides:

32[tex]x[/tex] = 384

Divide both sides by 32:

[tex]x[/tex] = 12

write two equelivant ratios 7 and 8​

Answers

Answer:

7:8=14:16

Step-by-step explanation:

just did this problem in class

Determine the cost per pound to see what the better buy. 3 pounds of turkey for $10.50 over to 1/2 pound for $6.25

Answers

Answer:

3 pounds of turkey for $10.50

Step-by-step explanation:

1. 10.50/3 = 3.5 dollars per pound.

2. 6.25/.5 = 12.5 dollars per pound

Ok last one. What is 0.01 to the power of 4??

Answers

Answer:

0.01

Step-by-step explanation:

its basically 0.01 x 0.01 x 0.01 x 0.01

Hope this helps

Pls mark brainliest

The solution of expression (0.01)⁴ is,

⇒ (0.01)⁴ = 0.00000001

We have to given that,

The expression to solve,

⇒ (0.01)⁴

Now, We can simplify as,

⇒ (0.01)⁴

⇒ 0.01 × 0.01 × 0.01 × 0.01

⇒ 0.0001 × 0.0001

⇒ 0.00000001

Thus, The solution is, 0.00000001

Learn more about the multiplication visit:

https://brainly.com/question/10873737

#SPJ6

What is the word form of 602,107

Answers

Answer:

Six hundred and two thousand, one hundred and seven

Answer:

six hundred two thousand one hundred and seven

Step-by-step explanation:

Please help me solve these equations please and thank you

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

What is the slope of this line?
5(y+2)=4 (x-3)

Answers

Answer:

Divide y y by 1 1 . Move the negative in front of the fraction. Rewrite in slope-intercept form. Using the slope-intercept form, the slope is 45 .

Step-by-step explanation:

Hope this helps.

If the simple interest on 7,000 for 2 years is 1,120, then what is the interest rate

Answers

Answer:

using I= prt/100

p=7000-1120= 5880

1120=5880×r×2/100

112000=11760×r

r= 112000÷11760

r =9.52%

Other Questions
Determine the height h of water that will support 1atmosphere pressure (Hint: 1 = = ). define lan and define optical fiber cable A large section of air that has an even temperature, humidity, and air pressure is called. When RS.1050 is divided between shuvam and Eliza in the ratio of 3:4, how much will Eliza get? Which law prohibits people under 14 from working most jobs? what is the first letter of the alphabet? A:B B:A C:Z or D:D A plant engineer wishes to know which of two types of lightbulbs should be used to light a warehouse. The bulbs that are currently used cost $41.1 per bulb and last 14600 hours before burning out. The new bulb (at $52.3 per bulb) provides the same amount of light and consumes the same amount of energy, but it lasts twice as long. The labor cost to change a bulb is $19. The lights are on 19 hours a day, 365 days a year. (Assume that the firm's marginal tax rate is 25%.) If the firm's MARR is 16%, what is the maximum price (per bulb) the engineer should be willing to pay to switch to the new bulb? Round the service life of the old bulb to the nearest whole number. Which is a complete sentence?Displays her most prized possessions on the mantelin the living room.Nighttime leg cramps frequently occur in calfmuscles, Which number is NOT in the solution set of x + 8 > 15?A) 6B) 8C) 10D) 12 The battle between the White House and the national media is the battle over who controls the national agenda" (quote by Patrick Buchanan). Who do you believe should control the national agenda? Does it make sense for total control to be given to either the White House or the national media? Why or why not? help please its a essay Ill mark brainly A bag of flour weighs 2.5 kilograms.About how much does the bag of flour weigh in pounds?Round to the nearest tenth. The toleration of Catholics in Maryland and Quakers in Pennsylvania are examples of which of the following fundamental values?a. Rule of lawb. Self-governmentc. Religious freedomd. Equality of opportunity \What is the value of a $500 investment with a 9% interest rate that is compounded monthly for 3 years?PLS ANSWR QUICK the denominator of a rational number is greater than its numerator by 3.If numerator is increased by 14 and denominator is decreased by 3,the new number became 11/4. What is original numbers Mariner 4 and 9 and Viking 1 and 2 probes needed enhanced cameras and wireless communication equipment to take images of Mars's surface and send them back to Earth. According to the video, how did improving our technology lead to new discoveries about Mars? why do actinides form covalent bond? Which term describes the rights that are necessary for people to enjoy their lives?. please help!!!!!!!!!Using the following diagram, fill in the blanks labelling different relationships (If there are more than one that applies, include them):Angles c and e are _______________ angles.Angles f and h are _______________ angles.Angles d and h are _______________ angles.Angles j and h are _______________ angles. What substances need to move into a cell to maintain homeostasis.