Pls help it’s due today. I’ll give BRAINLIEST

Pls Help Its Due Today. Ill Give BRAINLIEST

Answers

Answer 1

Answer:

You can't get an actual amount unless you know the length of one of the sides. Other than that, AC would be 3 times as much as DE minus 10 units

Step-by-step explanation:


Related Questions

I need help finding the answer

Answers

Answer:

the slope is 1/2 and the y-int is -3

Step-by-step explanation:

slope is mx (find 2 points, and do rise over run)

y int is b

help me plz....................................................................

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

The steps are correct! You want to get x terms on one side, numbers on the other side. You can do that by adding or subtracting both sides of the number or term you want to move.

Please give thanks by clicking the heart button! good luck!

I really don’t know but i think it’s A. not so sure tho. i’m so sorry if i’m wrong

A logarithm is
A)
a number whose base is not equal to its exponent.
B)
the number you get when your raise a base to an exponent.
C)
the base that you raise to a power in order to get a number.
D)
the exponent that you'raise a base to in order to get a number.

Answers

Answer:

The answer for the question is C

Answer:

The answer is D.) the exponent that you raise to a base in order to get a number.

Step-by-step explanation:

I got it on usatestprep.

HURRY I NEED THE ANSWER !!!!!!

Which equation corresponds to the graph shown? ​

Answers

Answer: y=x^2+1 or C

Step by Step Explanation:
That graph happens when x^2, then you can see the graph is up one so the y-intercept is 1, so the equation is y=x^2+1

Which two operations are needed to write the expression that represents "five less than the quotient of a number anc
three"?
multiplication and subtraction
division and subtraction
multiplication and addition
division and addition

Answers

Division and subtraction

Answer:

Division and subtraction/B

have a good day/night :)

Which equation can be used to find 75 percent of 200? HELPNOWW

Answers

Answer:.75x200

Step-by-step explanation:

Answer:

75/200*100

Step-by-step explanation:

EASY 7TH GRADE MATH QUESTION FIRST PERSON MARKED BRAINLIEST!

Answers

Answer:

30.

Step-by-step explanation:

Answer!?______________

Answers

Answer:

collen

Step-by-step explanation:

7% is 63c so 6% would be 54c

in turn collen pays more

Answer:

Brad pays less tax. He pays $0.08 more

Step-by-step explanation:

Collen pays $1.40 towards sales tax

Brad pays $1.32 towards tax

Joey has won 3 out of the last 8 games of cards he has played with his brother. They play 16 more games, how many of those games does Joey expect to win?

Answers

Answer:

6 games

Step-by-step explanation:

Joey has won 3 out of the last 8 games of cards he has played with his brother. They play 16 more games, how many of those games does Joey expect to win?

8 games = 3 won

16 games = x

Cross Multiply

8x = 16 × 3

8x = 48

x = 48/8

x = 6

If they play 16 more games, Joey expects to win 6 games

Answer:

6 games

Step-by-step explanation:

2 x 8 = 16 so, if he won 3 out of 8 he will expect to win another 3 games.

Which of the following expressions are equivalent to 7.2 ÷ -8.1 ÷ -3.7?
Choose all answers that apply:

A. −7.2÷−8.1÷−3.7
B. −7.2÷8.1÷3.7
C. None of the above

Answers

Step-by-step explanation:

7.2 / (-8.1) / (-3.7) = Positive

A = (-7.2) / (-8.1) / (-3.7) = Negative

B = (-7.2) / (8.1) / (3.7) = Negative

Hence the answer is C, none of the above.

Answer: C

Step-by-step explanation: Khan

Last year, wind turbines along a hilly ridge had an average output of 440 kilowatt hours per year. The turbines were upgraded, and now their average annual output is 45% more. What is the new average yearly output?
please help

Answers

Answer:

So your told that its 440 KWH per year They were upgraded to reflect a 45% change So you multiply the total × % change 440 × 0.45 =198Add the new found total to the old yearly total440+198= 638 KWH for the new turbine

Rate positively and give brainlist

y = 230X + 100

What is the constant rate

Answers

Answer: y 12 6 4 3. - 2 Y x 1 | 2 | 3 | 4 |. | y | 7 | 5| 3 1. 3.

Step-by-step explanation:

Pls help im like 5 hrs behind in math

Answers

Answer:

The composite area is a total of 62 square inches.

Step-by-step explanation:

You're given three rectangles of different width and height.  To find the correct answer, you need to find the sum of each rectangles' area.

first though we need to find the height of the middle rectangle.  We are told the total height and the other two rectangles' heights, so we just need to subtract the others' heights from the total:

10 - (4 + 1.5)

10 - 5.5

= 4.5

So the middle rectangle is 4x4.5 inches, giving it an area of 18 square inches

The top one is 8x4 inches for a total of 32 square inches.

And the bottom one is 1.5x8 inches, for a total  12 square inches.

If we add them all up, that's 18 + 32 + 12 square inches, or 62 square inches.

Un almuerzo cuesta $12.95 pero tiene un 8% de impuestos, cuánto pagará el cliente en total

A:$13.99

B:$1.04

C:11.91​

Answers

Answer:

why is it is Spanish? you lucky i got googl e translate. it is B.

Step-by-step explanation:

Answer correctly please !!!!!!!!!!!!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:113

Step-by-step explanation:

I’m not really sure but the exterior angle lies on a straight line meaning that it has to amount to 180 degrees. 67 + x =180 so x = 180-67 which is 113. But I’m not entirely sure bout this.

Step-by-step explanation:

67-180=113

x=113

and the third corner =15 degrees

Pets R Us claims in their advertisement that they have the best price in town for ChowChow dog food. They sell 20-pound bags for s1695. Stuffapets also claims to have the best price in town for
ChowChow dog food. They are selling 30-pound bags for $24.95. Which store has a valid claim?
Pets R Us: 20-
pound bags for
$16.95
Stuff4Pets: 30-
pound bags for
$24.95

Answers

Answer:

stuff4pets has better price by 2 cents

Step-by-step explanation:

unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound

unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound

Answer:

Stuff4pet has a valid claim

I am very sure

Step-by-step explanation:

The original price of watch was $84. In a holiday sale, it was sold at $63. What was the percentage discount for the watch?

Answers

Answer:

pretty sure 25% off

Step-by-step explanation:

Percentage decrease = Original value- New value / original value
84-63/84 x 100 =25%

Solve the system by substitution 10x-2y=-16 and y=3x

Answers

The answer would be x=-4.

A 2oz cup of frozen yogurt has 50 calories in it. How many calories are 7 oz?

Answers

ithink its 175 hahah:))

What is the solution to the system of linear equations graphed below?

On a coordinate plane, 2 lines intersect at (0.5, 4).
(0, 4)
(4, one-half)
(one-half, 4)

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I took the test

Answer:

Step-by-step explanation:

Omar drove 819 miles in 13 hours At the same rate, how many miles would he drive in 9 hours

Answers

Answer:

7384

Step-by-step explanation:

A store charges customers $85 for a video game. This is 170% of what the store paid for the game.

How much did the store pay for the game?

How much money does the store profit (make) off of the sale of a video game?

Answers

Answer:

100÷170×85=$50

85-50=$35

What is the slope of the following equation? 8x+3y=9

Answers

The slope is -8/3 :-) Hope this helps

Answer:

The answer is -8/3.

Step-by-step explanation:

First, you have to make y the subject :

8x + 3y = 9

3y = -8x + 9

y = (-8/3)x + 3

In a linear equation, y = mx + b, m represent gradient (slope). So in this equation the slope is -8/3.

6) Jesse is buying a home for $450,000 at 7.8% interest and Jesse is putting 30% down? He wishes to buy 3 points what is the cost of the points?

Answers

Answer:

$9450

Step-by-step explanation:

Given that:

The price of the home = $450000

The interest = 7.8%

Down payment = 30% of price of the home

i.e 0.3 × 450000 = 135000

The principal outstanding balance = 450000 - 135000

= 315000

Finally, the cost of 3 points will be;

[tex]= 315000 \times \dfrac{3}{100}[/tex]

= $9450

Find the value if x=2+root3

Answers

Answer:

x=2+ root(3)

x= 2 + 1.73

x=3.74

Rate positively and give brainlist

i need help i dont understand​

Answers

Answer:

D. 1/3^3

Step-by-step explanation:

Divide 3/3 as usual and get 1.

When dividing exponents, you are actually subtracting them. 5-8 = -3.

D is the answer because positive exponents in the denominator of the fraction is the same as a negative exponent in the numerator.

The rule with exponents is that when dividing similar bases with different exponents (or power), you subtract the exponents respectively.

3⁵ / 3⁸ = 3⁽⁵ ⁻ ⁸⁾ = 3⁻ ³ = 1 / 3³

So the answer is

D) 1/3³

In the year 2009, a company made $8.4 million in profit. For each consecutive year
after that, their profit increased by 14%. How much would the company's profit be in
the year 2011, to the nearest tenth of a million dollars?

Answers

Answer:

$10.8 million or 10,752,000

Step-by-step explanation:

14% of 8,400,000 is 1,176,000

t = time in years

In one year, the company would make 8,400,000+(t*1,176,000)

In 2 years they make 8,400,000+(2*1,176,000) = 10,752,000

now round 10,752,000 to the nearest hundred thousand, which is 1/10 of 1,000,000.

The screen on Brianna's new phone is 2.65 cm. Long. What mixed number represents the length of the phone screen ?

Answers

Answer:

2 13/20 cm

Step-by-step explanation:

The screen on Brianna's new phone is 2.65 cm. Long. What mixed number represents the length of the phone screen ?

From the above question, we are converting, from decimal to mixed number , hence:

2.65 has 2 decimal places

Hence:

2.65 cm = (265/100)cm

= ( 2 + 65/100) cm

= ( 2 13/20 )cm

The mixed number that represents the length of the phone screen is 2 13/20 cm

Explain how to graph y+4=6 on a graph

Answers

Answer:

It will be a straight line in the Y intercept of 2.

So basically it would be a horizontal line passing through the number two.

If anyone knows the answer please help me

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )

y = 7x - 10 ← is in slope- intercept form

with slope m = 7

Parallel lines have equal slopes, thus

m = 7 and point on line is T(- 3, 3 )

The equation of a line in point- slope form is

y - b = m(x - a)

where m is the slope and (a, b) a point on the line, then

y - 3 = 7(x - (- 3) ), that is

y - 3 = 7(x + 3) → D

Other Questions
5/6 divided 2/3 pls help Write an equation of a line that passes through the point (4, 3) and is perpendicular to the graph of the equation y= -1/3x+4please help ill mark as brainlist but please A prosecuting attorney begins with an explanation of the circumstances of the case. What part of the trial is this? If Anna mixed a juice powder and water because she will make a juice drink, she will create a _____? why are there so much misinformation a foods, diets and supplements in the world? discuss the similarities and differences between book painting Write a dialogue about social media two people Humans do not go through photosynthesis, however it is still important to us. Why is it so important to us? Be specific. (2x+1)^2 - (x+3)^2 simplify Jerry climbed 210 feet in elevation.He then went down 300 feet.What integer represents his total change in elevation? what is newton's third law of motion Plzzzzzz helpppppppppppppppppppp Chelsea wants to join a fitness club. The fitness club charges and initial membership fee of $30 and a monthly fee of $10.50. She has $114 to spend on a membership at the fitness club. Right and solve an equation to find the number of months Chelsea can be a member of the fitness club Solving equations 2(x-4) = -4(2x+1) Chrissy ate 10% of the Christmas cookies. If she ate 6 cookies, how many Christmas cookies were left? A 6 kg block is released from rest at the top of an incline, as shown above, and slides to the bottom. The incline is 1.97 m long, is inclined at an angle of 29.4, and the coefficient of kinetic friction between the block and the incline is 0.21.a. Calculate the normal force the incline puts on the block. our abuela has written you a letter back and asked you a few specific questions. Answer her questions with complete sentences. 1. Qu tienes que hacer hoy? 2. Qu hay en tu clase? 3. Cuntos aos tienes ahora? *Note: This is a practice activity. Completing this activity will not only prepare you for future tests and assessments but, more importantly, it will enhance your language ability. This activity will not count towards your grade. a discount of 15% is allowed on an article. If a customer received 600.00 discount. find the actual paid on the article What is a negative impact of digital communication?A. Access to informationB. Ability to communicate across continentsC. Information can be difficult to verifyD. New marketplaces for more competition A 60 minute television program consists of 6 commercials, each 2.5 minutes long, and four equal length entertainment segments. How long is each entertainment segment?