2x + 5 = 3x - 1
x = 6
y = 17
please give brainliest
pls this is important or else ill get an F pls i need someone smart to solve it
analyze picture
com loses 1/4 of its value after every year it is purchased
v = original price times 1/4 x times(x represents)
v = 800*(3/4)^x
so, if x is five, then t is
800*(3/4)^5= 189 27/32
Answer:
[tex]v=800(0.75)^t[/tex]
$189.84 (nearest cent)
Step-by-step explanation:
If a computer loses 1/4 of its value each year, then each year it will be 75% of the value of the previous year, since 100% - 25% = 75%.
Therefore, we need to model this as an exponential function.
General form of an exponential function: [tex]y=ab^x[/tex]
where:
a is the y-intercept (or initial value)b is the base (or growth factor) in decimal formx is the independent variabley is the dependent variableFrom the given information:
a = $800b = 75% = 0.75x = ty = vSubstituting the values into the formula:
[tex]\implies v=800(0.75)^t[/tex]
When x = 5, t = 5
[tex]\implies v=800(0.75)^5=189.84375[/tex]
⇒ v = $189.84 (nearest cent)
question#1
will give brainliest
Step-by-step explanation:
y = 16x²
you put the x values one after the other in place of x and do the calculations.
x = -4
y = 16×(-4)² = 16×16 = 256
x = -3
y = 16×(-3)² = 16×9 = 144
x = -2.5
y = 16×(-2.5)² = 16×6.25 = 100
x = -2
y = 16×(-2)² = 16×4 = 64
x = -1.5
y = 16×(-1.5)² = 16×2.25 = 36
x = -1
y = 16×(-1)² = 16×1 = 16
x = -0.5
y = 16×(-0.5)² = 16×0.25 = 4
x = 0
y = 16×0² = 16×0 = 0
x = 0.5
y = 16×0.5² = 16×0.25 = 4
x = 1
y = 16×1² = 16×1 = 16
and so on.
36, 64, 100, 144, 256
as you can see, the y values are the same for the positive and the negative values.
because squaring a negative number is the same as squaring the same positive number. that is, because (if you remember) squaring something means to multiply that something with itself. and minus multiplied by minus is plus, as plus multiplied by plus is plus.
and that creates the symmetry around the y-axis or x = 0. everything left of the y-axis is mirrored on the right side of the y-axis (and vice versa).
A farmer has 5 times as many cows as horses. The farmer only has cows and horses, and he has 168 animals. How many horses does he have
Answer:
140
Step-by-step explanation:
This gives you the information that each equal group has 28 animals. Only one group is all horses, so a simple method in this problem in to simply subtract 28 from 168. Always check. Answer: 140 cows.
HURRY PLEASE!! HELP!
Answer:
i cant quite see the questin can you like take a closer picture
To make a batch of salad dressing, combine 6 tablespoons of oil with 12 tablespoons of vinegar. How many tablespoons of vinegar are needed for every tablespoon of oil?
Answer:
2 tablespoons of vinegar are needed for every tablespoon of oil
Find the angle of least positive measure that is coterminal with -541°.
Anyone Please helppp meee
Answer:
fred had 58 marbles
Step-by-step explanation:
peter= x marbles
Fred= x²-6
together= 66 marbles
(x²-6) +x=66
x=8
Fred had 58 marbles
What is the value of x?
PLEASE HELP!!!!!!
Enter your answer in the box.
x =
Answer:
20
Step-by-step explanation:
3x+50 = 6x-10( opposite angles are equal)
3x = 60
x = 20
write the first five multiples of 6 and 8
Answer:
6 = 6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60
8 = 8, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 64, 72, 80
Step-by-step explanation:
Sales Daria sells televisions. She earns a fixed amount for each television and an additional $30 if
the buyer gets an extended warranty. If Daria sells 18 televisions with extended warranties, she
earns $1,620. How much is the fixed amount Daria earns for each television?
Answer:
The cost for each television costs $60
Step-by-step explanation:
30*18 = 540
1620 - 540 = 1080
1080 / 18 = 60
Can someone please help me, I need some assistance on this question.
Answer:
I might not be able to solve it correctly but this might help a lot. Formula: V = πr 2 h
Step-by-step explanation:
Find the perimeter of the equilateral triangle 3x² + 5x + 12
Answer:
Perimeter is 9x² + 15x + 36
Step-by-step explanation:
[tex]{ \tt{perimeter = s \times s \times s}} \\ { \tt{p = 3s}}[/tex]
p is the perimeters is side[tex]{ \tt{p = 3(3 {x}^{2} + 5x + 12) }} \\ { \boxed{ \tt{ \blue{p = 9 {x}^{2} + 15x + 36 \: }}}}[/tex]
Given the following exponential function, identify whether the change represents growth or decay, and determine the percentage rate of increase or decrease.
y=9300(0.991) ^6
Using exponential function concepts, it is found that it represents a decay of 0.9%.
What is an exponential function?
A decaying exponential function is modeled by:
[tex]A(t) = A(0)(1 - r)^t[/tex]
In which:
A(0) is the initial value.r is the decay rate, as a decimal.In this problem, the function is:
[tex]A(t) = 9300(0.991)^{6t}[/tex]
Hence:
[tex]1 - r = 0.991[/tex]
[tex]r = 0.009[/tex]
Thus, it represents a decay of 0.9%.
You can learn more about exponential function concepts at https://brainly.com/question/25537936
Five of six numbers have a sum of 25. the average of all 6 numbers is 6. What is the 6 number?
Answer:
11
Step-by-step explanation:
if the average of 6 number is 6, then the sum of those 6 numbers = 6 x 6 = 36
Therefore, the 6th number is: 36 - 25 = 11
PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS PLS ASAP PLS PLS
Answer:
it is angles x and p because of you rotate triangle wzx around you can see that angle x corresponds with angle p
Can someone help quick?
Answer:
50 players
Step-by-step explanation:
Let x be the amount of players last year and y be the amount of players this year then...
y=3x+2
y=152
We can solve this using substitution. Substitute 152 for y:
y=3x+2
152=3x+2
Subtract 2 from both sides (subtraction property of equality)
152-2=3x+2-2
150=3x
Divide both sides by 3 (division property of equality)
x=50
There were 50 players last year.
The pair of values below is from an inverse variation. Find the missing value.(6,10) (8 y)
[tex]\qquad \qquad \textit{inverse proportional variation}\\\\\textit{\underline{y} varies inversely with \underline{x}}~\hspace{6em} \stackrel{\textit{constant of variation}}{y=\cfrac{\stackrel{\downarrow }{k}}{x}~\hfill }\\\\\textit{\underline{x} varies inversely with }\underline{z^5}~\hspace{5.5em} \stackrel{\textit{constant of variation}}{x=\cfrac{\stackrel{\downarrow }{k}}{z^5}~\hfill }\\\\[-0.35em]\rule{34em}{0.25pt}[/tex]
[tex]\stackrel{\textit{\underline{y} varies inversely with \underline{x}}}{y=\cfrac{k}{x}}\qquad \textit{we also know that} \begin{cases} x=6\\ y=10 \end{cases}\implies 10=\cfrac{k}{6} \\\\\\ 60=k\qquad therefore\qquad \boxed{y=\cfrac{60}{x}} \\\\\\ \textit{when x = 8, what is "y"?}\qquad y=\cfrac{60}{8}\implies y=\cfrac{15}{2}[/tex]
If a race car averages 115 miles per hour for 4 hours, how far does the car travel?
Answer:
28.75
Step-by-step explanation:
how do i calculate volume and the round it to the nearest cubric centimeter? where do i start?
Answer:
base times height
Step-by-step explanation:
Lets say its a cube with a length of 6, a width of 6, and a height of 6. I would find the base first by multiplying the width times length, which you probably know how to do. The base would be 36, then I would multiply it by the height which is six which would be 216.
what is not a factor of 16
Answer:
3
Step-by-step explanation:
3 is not a factor of 16.
Is that a valid answer? lol
Hi there!
First of all, let's determine the factors of 16.
Remember, a factor is a number that a number can be evenly divided by.
Example: 5 is a factor of 10, because 10 can be evenly divided by 5.
So, the factors of 16 are:
1, 2, 4, 8, and 16.
Now, there's an infinite amount of numbers that are not factors of 16. Here are some of them:
3, 5,7,9, 10,11, 12, 13, 14, 15...
Hope it helps.
Feel free to ask if you have any doubts.
[tex]\bf{-MistySparkles^**^*[/tex]
A lawnmower blade has a diameter of 36 inches and spins at a rate of 60 revolutions per minute. What is the linear velocity, in inches per minute, at the end of the blade?.
You can use the circumference of the circle that the blade makes to calculate the linear velocity at the end of the blade.
The linear velocity at the end of the blade is 13571.7 inches per minute
How to find the linear velocity of the lawnmower blade?You can think of it as if some circle is being drawn by the end of the blade and then that circle is like wheel of a bicycle and its travelling on road. Each rotation will make it cover distance equal to its circumference. Since there are 60 revolutions of the blade in each minute, thus, 60 rounds of that wheel.
The total distance in 1 minute = 60 times circumference of the circle made by the end of the blade of the lawnmower.
Since the blade is 36 inches long, it can be taken as radius of that circle.
The circumference is thus calculated as [tex]2 \times \pi \times 36 = 226.19 \: \rm inches[/tex]
Thus, linear velocity = 226.19 times 60 inches per minute = 13571.7 inches per minute
Thus,
The linear velocity at the end of the blade is 13571.7 inches per minute
Learn more about linear velocity here:
https://brainly.com/question/20410914
Answer:
i think its D or 4,320pi
Step-by-step explanation:
just divided the previous persons answer by pi and its d on edge 2022.
If the recipe calls for 3 cups of sugar for every 4 cups of flour, how many cups of sugar would be used for one cup of flour?
Answer: Amount of sugar 2 cups, amount of flour 3 cups, this means that for every cup of flour you will need 2/3 of cup of sugar
Step-by-step explanation:
Math answer plz need help with this plz answer
Answer:
176.625 sq.ft, 4.8 sq.ft
Step-by-step explanation:
Area of circle=πr^2 or πd^2/4
11. Given,
d=15 ft
Now,
Area=πd^2/4
3.14*15^2/4
176.625 ft^2
Therefore, the area approximation is 176.6 sq.ft
12.
Given,
d=3.5 ft
Now,
Area= πd^2/8
3.14*3.5^2/8
4.8 sq.ft
I got the answer by dividing the area of circle by 2 as semicircle is half of circle.
simplify (4xy-2x)+(2x^2+8x)
Answer: 4xy+6x+2x^2
Step-by-step explanation:
4xy-2x+2x^2+8x
we can combine the terms that only have an x (Ax for any number A)
in this case that's -2x and 8x
-2x+8x=6x
the other things can't be combined
thus you end up with
4xy+6x+2x^2
Evaluate [6 - (5 - 6(5 - 7) + 3)] + 3
Diego is buying his
grandfathers car for
$4,850. He puts
$2,000 down and will
make 24 equal payments
to pay off the car. If
he is not charged
interest, then how much
will each payment be?
Answer:
Each payment will be $118.75
Step-by-step explanation:
Since Diego put $2000 down, he is left with $2,850 that needs to be payed equally in 24 payment. Divide 2850 by 24 and you get 118.75.
270 is 75% of what number?
Answer:
360
Step-by-step explanation:
270 = 75% of x
270 = 0.75 × x
0.75x = 270
x = 270/0.75
x = 360
Answer: 360
Answer:
360
Step-by-step explanation:
We have, 75% × x = 270
or, 75/100 × x = 270
Multiplying both sides by 100 and dividing both sides by 75,
we have x = 270 × 100/75x = 360
If you are using a calculator, simply enter 270×100÷75, which will give you the answer.
The price of AirPod pros was reduced from $200 to $160 for Christmas by what percentage was the price of the AirPod pros reduced
Reduced by 20% due to the fact that $40 dollars was removed which is 20% of 200.
How to find: 40/200x100
Hopefully this helps you
Will mark brainlist if right
Answer: C.
Step-by-step explanation:
In a lab experiment, 2000 bacteria are placed in a petri dish. The
a
conditions are such that the number of bacteria is able to double every
23 hours. How many bacteria would there be after 26 hours, to the
nearest whole number?
Answer:
4378
Step-by-step explanation: