Rachel has been told that with her half-off airfare coupon, her airfare will be $251. The $251 includes a 6% tax on the regular fare. on the way to the airport, Rachel realizes that she has lost her coupon. What will her regular fare be?

Answers

Answer 1

Answer:

532.12

Step-by-step explanation:

251 x 2 = 502

502 x .06 = 30.12

30.12 + 502 = 532.12

Answer 2

Her regular fare will be $15.06.

What is mean by Percentage?

A number or ratio that can be expressed as a fraction of 100 or a relative value indicating hundredth part of any quantity is called percentage.

Given that;

The $251 includes a 6% tax on the regular fare.

Now,

Since, The $251 includes a 6% tax on the regular fare.

Hence, The regular fare = 6% of $251

                                      = 6/100 × 251

                                      = $15.06

Thus, Her regular fare will be $15.06.

Learn more about the percent visit:

https://brainly.com/question/24877689

#SPJ2


Related Questions

Write an inequality to represent the relationship of the weights.

Use `t` to represent the weight of the triangle in grams and `c` to represent the weight of the circle in grams.

ASAP PLEASEEE

Answers

Answer:

3t > 2c

Step-by-step explanation:

The left side has 3 triangles (therefore 3t) and the right side has 2 circles (therefore 2c).

Since the side with the triangles is heavier than the side with the circles, it is 3t > 2c.

The inequality to represent the relationship of the weights is 3t > 2c.

What is Inequality?

Inequalities are the mathematical expressions in which both sides are not equal. In inequality, unlike in equations, we compare two values. The equal sign in between is replaced by less than (or less than or equal to), greater than (or greater than or equal to), or not equal to sign.

let t be the weight of the triangle in grams.

let c be the weight of the circle in grams.

from the figure,

Number of Triangle = 3

Number of Circle= 2

So, weight of triangle = 3t and weight of circle = 2c

Since the weight of triangle is greater than weight of circle.

Thus, the inequality is 3t> 2c.

Learn more about Inequality here:

https://brainly.com/question/30231190

#SPJ2

Number 9 help please. square roots

Answers

Step-by-step explanation:

√1 = 1, √2 = 1.414213562, √3 = 1.732050808, √4 = 2, √8 = 2.828427125 Step#2: Add up = 8.974691495

What is X equal to? It’s not 90

Answers

Answer:

x=45

Step-by-step explanation:

180-90=90÷2=45

X=45*

Explanation:
Because, the whole thing is 180* and one side is 90* so 180-90=90
And 2x=90 so divide both sides by two, and you’ll get x = 45*
Hope this helps!

which function models the data in the table?

Answers

Answer:

(A) f(x) = 2 * [tex]4^{t}[/tex]

Step-by-step explanation:

[] We can find our answer by plugging the x values into the functions as t and solving.

-. Using this method, starting with the A function, we find that the first function models the data and we do not need to test the others. I still have shown the work for the others as it is good to check your work.

[✓] f(x) = 2 * [tex]4^{t}[/tex]

(1, 8) }{}{}{ f(x) = 2 * [tex]4^{1}[/tex] = 2 * 4 = 8

(2, 32) }{}{}{ f(x) = 2 * [tex]4^{2}[/tex] = 2 * 16 = 32

(3, 128) }{}{}{ f(x) = 2 * [tex]4^{3}[/tex] = 2 * 64 = 128

-> This pattern continues

[✗] f(x) =  [tex]4^{t}[/tex]

(1, 8) }{}{}{ f(x) = [tex]4^{1}[/tex]  = 4 ≠ 8

-> This function does not model the data as it does not fulfil the first point

[✗]  f(x) = 4 * [tex]2^{t}[/tex]

(1, 8) }{}{}{ f(x) =  4 * [tex]2^{1}[/tex] = 4 * 2 = 8

(2, 32) }{}{}{ f(x) =  4 * [tex]2^{2}[/tex] = 4 * 4 = 16 ≠ 32

-> This function only models (1, 8) but does not fully model the data

[✗] f(x) =  [tex]8^{t}[/tex]

(1, 8) }{}{}{ f(x) =  [tex]8^{1}[/tex] = 8

(2, 32) }{}{}{ f(x) =    [tex]8^{2}[/tex] = 64 ≠ 32

-> This function only models (1, 8) but does not fully model the data

Have a nice day!

     I hope this is what you are looking for, but if not - comment! I will edit and update my answer accordingly. (ノ^∇^)

- Heather

Help!!! It’s an emergency I need the solution for y=3/4x
5/2x+2y=5

Answers

Hope this helps you

If f(x)=2x^3-x+c and f(2)=10 then what's the value of c?

Answers

Answer:

c = -4

Step-by-step explanation:

If f(x) = 2x^3 - x + c and f(2) = 10, plug in 2 for the x values in the function and make the function output 10.

10 = 2(2^3) - 2 + c    Now, we only have to deal with one variable, that is c.

10 = 2(8) - 2 + c

10 = 16 - 2 + c

10 = 14 + c

-4 = c    After simplifying, we get that c is -4.

To check this, plug in 2 for x, and -4 for c in the function. If the function produces 10 as the result, the halleluja!

f(2) = 2(2^3) - 2 - 4

f(2) = 2(8) - 2 - 4

f(2) = 16 - 2 - 4

f(2) = 10

Put 2in place of x

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 2x^3-x+c=10[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 2(2)^3-2+c=10[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 2(8)-2+c=10[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 16-2+c=10[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 14+c=10[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow c=-4[/tex]

Consider y+2=14x.

a. Complete the table for the equation.

x y
0
4
8

Answers

Answer:

-2, 54, 110

Step-by-step explanation:

When x = 0:

[tex]y + 2 = 14(0)[/tex]

[tex]y + 2 = 0[/tex]

Subtract 2 from both sides:

[tex]y = - 2[/tex]

When x = 4:

[tex]y + 2 = 14(4)[/tex]

[tex]y + 2 = 56[/tex]

Subtract 2 from both sides:

[tex]y = 54[/tex]

When x = 8:

[tex]y + 2 = 14(8)[/tex]

[tex]y + 2 = 112[/tex]

Subtract 2 from both sides:

[tex]y = 110[/tex]

Its for a testt helpp

Answers

Answer:

the answer would be D) undefined

Step-by-step explanation:

above is what the graph should look like and in that graph there is no slope.

100 POINTS!!!!!!!!!!

Answers

the fiest answer is x=6 for the second one the answer is x=4

Step-by-step explanation:

x+15/5x+1 =15/35 then cross multiply

1st one

Answer:

x = 6 , x = 4

Step-by-step explanation:

A line parallel to a side of a triangle and intersecting the other 2 sides then divides those sides proportionally, that is

[tex]\frac{x}{18}[/tex] = [tex]\frac{28-21}{21}[/tex] = [tex]\frac{7}{21}[/tex] = [tex]\frac{1}{3}[/tex] ( cross- multiply )

3x = 18 ( divide both sides by 3 )

x = 6

(14)

[tex]\frac{x+5}{15}[/tex] = [tex]\frac{5x+1}{35}[/tex] ( cross- multiply )

15(5x + 1) = 35(x + 5) ← distribute parenthesis on both sides

75x + 15 = 35x + 175 ( subtract 35x from both sides )

40x + 15 = 175 ( subtract 15 from both sides )

40x = 160 ( divide both sides by 40 )

x = 4

A candy store sells 3 different flavors of soda: orange, vanilla, and rootbeer. An order of soda comes with 4 different straw choices: paper, plastic, metal, and cardboard. How many unique ways can you order a soda with a straw? (you can only select one flavor with one type of straw. Place number of unique orders here:

I need this by tomorrow!!!!

Answers

Answer: 12

Step-by-step explanation:

Orange, paper

O, Plastic

O, M

O, C

V, paper

V, Plastic

V, metal

v, cardboard

RB, PAPER

RB, PLASTIC

RB, METAL

RB, CARDBOARD

c = 12 is a solution for 4c - 2 > 46

Answers

Answer: False, it's not a solution

================================================

Explanation:

Replace every copy of c with 12. Then simplify.

4c - 2 > 46

4*12 - 2 > 46

48 - 2 > 46

46 > 46 ... false

The statement is false because there isn't a number that's larger than itself (or smaller than itself).

Since the last statement is false, this means the first inequality is false when c = 12.

Therefore, c = 12 is not a solution.

------------------

Another approach:

Let's isolate c in the original inequality.

4c - 2 > 46

4c > 46+2

4c > 48

c > 48/4

c > 12

The solution set consists of numbers larger than 12. We leave 12 itself out of the solution set.

This is because c > 12 would be 12 > 12 which is false.

A bicycle store costs ​$2450 per month to operate. The store pays an average of ​$60 per bike. The average selling price of each bicycle is ​$130. How many bicycles must the store sell each month to break​ even?

Answers

Think about what the question is asking...  When does that cost reach 0?

[tex]f(x) =4500 -120x + 60x \\[/tex]

Solve for when f(x) = 0

[tex]0 = 4500 - 60 x \\-4500 = -60x\\4500 = 60x \\4500/60 = x\\x = 75[/tex]

The store breaks even when it sells 75 bikes.

Hope this helps!

:)

the rate change of (3,0) and (0,9)

Answers

Answer:

rate of change is -3

A = (9 - 0) / (0 - 3) = 9 / -3 = -3

Step-by-step explanation:

-3 is the answer 9-0 divided by 0-(-3)

How much money must you deposit in a simple interest account to earn $500 in interest in 5 years at 4% annual interest?​

Answers

[tex]~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\dotfill & \$500\\ P=\textit{original amount deposited}\\ r=rate\to 4\%\to \frac{4}{100}\dotfill &0.04\\ t=years\dotfill &5 \end{cases} \\\\\\ 500=P(0.04)(5)\implies \cfrac{500}{(0.04)(5)}=P\implies 2500=P[/tex]

The amount of money, P, that will generate $500 at a 4% interest rate over 5 years is $2500.

What is simple interest?

By definition, simple interest is the interest amount for a particular principal amount of money at some rate of interest.

Mathematically, simple interest is

I = Prt,

where I represents the simple interest on an amount of money, P, for t years at r rate.

Now it is given that,

Simple interest, I = $500

Interest Rate, r =  4% = 0.04

Time, t = 5 years

Since, Simple interest, I = Prt

⇒ P = I/rt

⇒ P = 500/(0.04*5)

⇒ P = 500/0.20

⇒ P = $2500

which is the required Principle amount.

Thus, the amount of money, P, that will generate $500 at a 4% interest rate over 5 years is $2500.

To learn more about simple interest:

brainly.com/question/11531683

#SPJ2

(5 sqr3 i)^2
i’m supposed to simplify it but i don’t understand how???

Answers

Answer:

-15625

Step-by-step explanation:

Import this equation onto Symbolab and It will show you all the steps for free.

Find the distance between (-4, -8) (3, 2)

Answers

Answer:

23 units

Step-by-step explanation:

root 149

Step-by-step explanation:

plzzzzzzzz helpeeee meeeeeee!!!!!!​

Answers

Answer:

-2, -1, 0, 1, 2

Step-by-step explanation: divide each of them by 2 because y = 1/2 of x

not sure this is correct this is just what I think it is.

Solve for x
2(x+3)-4(x-1)=10

Thanks!!!!!! :)

Answers

Answer:

x=0

Step-by-step explanation:

[tex]2(x+3)-4(x-1)=10\\\\2x+6-4x+4=10\\\\-2x+10=10\\\\-2x=10-10\\\\x=0/-2\\x=0[/tex]

Find the area. Simplify your answer.
X+4
2x

Answers

Answer:

x² +4x

Step-by-step explanation:

Area of triangle= ½ ×base ×height

Given: base= 2x, height= x +4

Area of triangle

= ½(2x)(x +4)

= x(x +4)

= x(x) +x(4) (expand)

= x² +4x

The number 821,350,604.905 written in word form is:

Answers

Answer:

1:eight hundred and twenty one

2:three hundred and fifty

3:six hundred and four

4:nine hundred and five

hope it helps...pls mark brainlest

Pleaseeeee helppp domain and range

Answers

Answer:

[tex]-5\leq x\leq 3[/tex]

Step-by-step explanation:

The reason is that if you count each line on the graph you see that it starts at -5 and ends at 3.

(Hint: each line on the graph is incrementing by 1)

Hope this helps! :)

Please mark as brainiest if this worked or ask me a question if you do not understand :)

A car travels a distance of 540 km in 6 hours what speed did he travel at

Answers

Speed = Distance /  time

Speed = 540 km / 6 hours

Speed = 90 km/hr.

Jean has 11 trees in her yard and Anita has 8. Write the ratio of trees in Anita's yard to trees in Jean's yard

Answers

Answer:

The ratio is 11:8

Step-by-step explanation:

There's 11 trees in Jeans yard hence the first number of the ratio (11)

While Anita has 8, hence the second number in the ratio (8)

Therefore the ration of Jean's trees to Anita's is 11:8

show work

Solve for p.

p = 26.585

p = 21.985

p = 12.785

p = 8.185

Answers

Answer:

Second option

Step-by-step explanation:

Given the following equation:

[tex]\frac{p-4.6}{5.7} =\frac{6.1}{2}[/tex]

In order to find the answer, we have to simplify and isolate the variable, then add the decimals to solve for p.

[tex]\frac{p-4.6}{5.7} =\frac{6.1}{2}[/tex]
[tex]\frac{5.7(p-4.6)}{5.7} =\frac{6.1\times 5.7}{2}[/tex]
[tex]p-4.6=17.385[/tex]
[tex]p-4.6+4.6=17.385+4.6[/tex]
[tex]17.385+4.6=21.985[/tex]
[tex]p=21.985[/tex]

Hope this helps.

Answer:

p = 21.985 for K12

FIND THE VALUES OF X AND Y PLS HELP ASAP

Answers

Answer:

x=22, y=45

Step-by-step explanation:

y=45 by definition (180-90)/2

180 = 46 + 2x

x = 22

Given:SW is diameter of circleR

m\overarc ST = 30\degree

Prove: RTW = 15\degree

Answers

Check the picture below.

we know that the arcST is 30°, meaning the inscribed angle intercepting it will be half that or 15°.

in the triangle RWT, two sides of it are RT and RW, both of which are radius segments and thus equal, meaning that triangle RWT is an isosceles, and in an isosceles the twin sides also make twin angles, meaning that ∡RTW is a twin of the inscribed angle ∡RWT.

Several friends meet at an ice cream parlor. They order 5 ice cream cones and 3 sundaes and pay a total of $27.30. The cones cost a total of $14.25. Drag and drop the appropriate unit rate to the box next to the item it represents.

Answers

$4.35 is the answer to the question.

Answer:

2.85/per cone

4.35/per sundae

Step-by-step explanation:

5 ice cream cones

3 sundaes

27.30 - 14.25 = 13.05

13.05 divided by 3 = 4.35/per sundae

14.25 divided by 5 = 2.85/ per cone

What is the area of a square if the length of
one side is 5
6
7 yards?

Answers

Step-by-step explanation:

side = 5 yards

area = side × side = 5 yd × 5 yd = 25 yd²

side = 6 yards

area = side × side = 6 yd × 6 yd = 36 yd²

side = 7 yards

area = side × side = 7 yd × 7 yd = 49 yd²

What value of x satisfies this equation: 3=√x+3

Answers

Answer:

0

Step-by-step explanation:

The square root of 0 is 0.

0 + 3 = 3

3 + 2 > 8

/6 − 4 < −2

−3 − 8 ≤ 1

− /4 + 2 ≥ −4

−5 + 8 > 11

Answers

Answer:

These answers are not very easy

Other Questions
0.6 is no less than 2.4 subtracted from a number. pls see attached question What is second hand observation drawing?A. An abstract drawing or paintingB. A drawing from memoryC. A drawing from a secondary source, e.g. books, photos, adverts, etc.D. A drawing from real life Can someone please help me with this :( A tv with marked price 11,500 is sold at 10% discount ,due to festival season the shopkeeper allows a further discount of 5% ,find the net selling price of the TV Hi, can someone solve all these for me? Will give 35 points and brainlest. Who conducted the first experiments using split-brain patients?. The (incomplete) histogram for a sample consisting of n = 6 scores is shown on the following graph. The scores are represented as boxes sitting on a seesaw, but one of the values is missing from the graph. When all six values are sitting on the seesaw, it is balanced (rests level) when it pivots at a point equal to the sample mean m = 8. which two regions of spain are linked to asturleonese A firm that holds a monopoly position in the market place is:. Which statements accurately describe Greek architecture?Choose all answers that are correct. A. The Athenians admired complicated designs.B. The Greeks designed columns strictly for structural support.C. Athenian architecture had a sense of grace, balance, and perfection.D. Mythological battles featured prominently in the Parthenon carvings. i need to solve this please Round 8,162 to the nearest thousand Helga teaches dance classes. She charges for the classes as shown below. Option 1: $80 per month for five classes Option 2: $900 per year for 60 classes Option 3: $174 for 12 classes Calculate the constant of proportionality for each class. Then select the true statements below. Option 1 and option 3 cost the same amount per class. Option 3 costs the least amount per class. Option 2 and option 3 cost the same amount per class. Option 1 costs $1 more per class than option 2 costs per class. Option 3 costs $1 more per class than option 1 costs per class. Explain this, "Invest what you can afford to lose" Can someone help me please Earth & space Some 100,000 Loyalists fled the United States following the Revolutionary War. Those who could afford it moved to ______. (a) . A celebrity came to your school recently to give a talk about their career and life. Your teacher has asked you to write a news story describing the event, which will be published in your school magazine. Write the text for the news story, using no more than 400 words. In your writing, focus on the atmosphere of the event and the impact that the talk has had on the students. what is the slope of this line a.1b. -1c. 3/2d.2/3 aiyana rented a bike and paid . The bike cost to unlock and then per mile. How many$8$5$0.50 miles did Jaiyana bike