Answer:
the included side or the shortest side
Mia jogs 3 kilometers in 20 minutes. There are about 0. 6 miles in a kilometer. What is Mia’s approximate speed in miles per minute? 0. 25 miles per minute 0. 09 miles per minute 4 miles per minute 11 miles per minute.
Answer: 0.09
step by step: 3 multiply by 0.6 then you do 1.8 divided by 20
= 0.09
hope this helps.
Answer the question.
HELP PLEASE (BRAINIEST)
Then, for each passage, explain how the connotations of the words and phrases create a mostly positive or mostly negative tone. Make sure you reference specific words and phrases to support your response.
Passage 1: The sailboat bobbed on the sea as the cool afternoon tide lapped at the quaint little ship.
Passage 2:
The raft moved back and forth on the ragged sea as the frigid waters slapped at its weathered hull.
Answer: Passage 1: The sailboat bobbed on the sea as the (cool) afternoon tide lapped at the quaint little ship.
Step-by-step explanation: An idea or feeling that a word invokes in addition to its literal or primary meaning.
$700 at 8% for 6 years
find the interest earned
find the balance of the account after interest is earned
[tex]~~~~~~ \textit{Simple Interest Earned} \\\\ I = Prt\qquad \begin{cases} I=\textit{interest earned}\\ P=\textit{original amount deposited}\dotfill & \$700\\ r=rate\to 8\%\to \frac{8}{100}\dotfill &0.08\\ t=years\dotfill &6 \end{cases} \\\\\\ I=(700)(0.08)(6)\implies I=336~\hfill \stackrel{\stackrel{balance}{700+336}}{1036}[/tex]
Help please !! I’ve been struggling lots in geometry
What is the coefficient in this expression?5 minus 4.7 minus 2 x + StartFraction 5 over 8 EndFractionNegative 4.7Negative 2StartFraction 5 over 8 EndFraction5
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
i did the test
A basketball court is 100 feet by 40 feet. 8 kids can fit next to each other in a 3 ft. by 3 ft.
How many kids would you estimate can fit side by side over the entire floor? SHOW YOUR
WORK, NO WORK, NO CREDIT.
Answer:
3555 approx
Step-by-step explanation:
area of court = 4000 ft^2
8 kids area = 9 ft^2
area. kids
9. 8
4000. ?
(4000×8)/9 = 3555.5
For every part produced by the factory there are 5 ounces of scrap aluminum that can be recycled. There are 16 ounces in 1 Pound and 2,000 pounds in 1 ton. How many parts must the factory produce so tht there is 1 on of scrap aluminum for recycling
6,400 parts are needed to make 1 ton of scrap metal
Equivalent expressions for -5(3-2x)
Answer:
-15 + 10x
Step-by-step explanation:
Use distributive property:
-5(3-2x)
=-15 + 10x
Factor completely. If the polynomial is not favorable, write prime.
64x^4 + xy^3
x(4x+y)(16x^2-4xy + y^2)
What is the solution of 3x+y=70 and x+y=44 using elimination
Answer: y = 31 and x = 13
Step-by-step explanation: Look at the image from the top left to top right, then to bottom right to bottom left.
quadrilateral PQRS is a rhombus. Find the value of y
Answer:
3
Step-by-step explanation:
set the two equations equal to each other
2y+3 = 5y-6
add 6 to both sides
subtract 2y from both sides
9=3y
divide both sides by 3
y=3
PLEASE HELP WITH THIS PLEASE
At a prize of Rs. 10 per unit the demand of a commodity is 200 units. Its prize elasticity of demand is (-)1×5. At what prize will the demand be 250 units?
Ans- Given:- 200 units at the rate of Rs. 10/units
250 units at the rate of ?
Ep=-1.5
So, quality demanded price
200 10
250 x
Ep = ∆Q/∆P × P/Q
= 50/10-x = 10/200 = 1.5
= 5 = -1.5×2(10-x)
= x = 11.66
So, at 11.66 per unit 250 units will be demanded.
250 units would be demanded when price is $11.67.
What is price elasticity of demand?Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price of the good.
Price elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
What is the price?Percentage change in the quantity demanded = (250 / 200) - 1 = 25%
Percentage change in price = 25% / 1.5 = 16.67
Price = (1 + 0.1667) x 10 = 11.67
To learn more about price elasticity of demand, please check: https://brainly.com/question/18850846
Joel is planting a garden in the shape of a trapezoid. Three of the sides are the same length, and the fourth side is 18 feet long. He uses 58.5 feet of fencing to surround the garden. What is the maximum length of each of the other three sides? HELP PLS
The maximum length of each of the three sides is 13.5 feet.
What is a trapezoid?A trapezoid is a convex quadrilateral. A trapezoid has at least on pair of parallel sides. The parallel sides are called bases while the non parallel sides are called legs.
Perimeter = sum of lengths of sides of a trapezoid
What is the maximum length of each of the three sides?58.5 = 3s + 18
58.5 - 18 = 3s
40.5 = 3s
s = 40.5 / 3
s = 13.5 feet
To learn more about trapezoids, please check: https://brainly.com/question/25748893
Which equation shows 4n = 2(+ - 3) solved for T?
A. T= 4n-2/3
B. T= 4n-3/2
C. T= 4n+6/2
D. T= 4n-3
Answer:
C. T = 4n+6/2
Step-by-step explanation:
4n = 2(T-3)
or, 4n = 2T-6
or, 4n + 6 = 2T
or, 4n + 6 / 2 = T
or, T = 4n + 6 / 2
(HELP URGENT) Find the length of sides of ∆OTP if O is the centre of the circle ,PT is the length of
the tangent at the point of contact P and OP = (x + 2) , OT= (x − 6),PT= (x + 1)
Answer is attache in given image. Please check.
Clare is cycling at a speed of 12 miles per hour. I she starts at a position chosen as zero, what will her position be after 45 minutes?
Answer:
60÷12=0.2
0.2miles per minute
0.2x45=9miles
Answer:
9 miles
Step-by-step explanation:
The speed of 12 miles per hour means that for every hour, Clare is 12 miles further from the starting point.
1 hour ----- 12 miles
Since an hour is equivalent to 60 minutes,
60 mins ----- 12 miles
We can divide both sides by 60 to find the distance travelled per minute.
1 min ----- 12 ÷60= 0.2 miles
Multiply both sides by 45 to find the distance travelled in 45 minutes:
45 mins ----- 0.2(45)= 9 miles
Given that the starting position is at zero, Clare's position is at 9 miles after 45 minutes.
4x + 10y = 2
-4x + 8y = 16
32x + 80y = 8y - 4x
36x = -72y
x = -2y
2y = 2
y = 1
x = -2
Answer:
One solutionKind Note:
This question is incomplete. You need to provide the question in order to get the best answer on brainly. In this answer, I will tell you how many solutions are in this system of equations.
Step-by-step explanation:
This question involves the use of 'system of equations'.
=> 4x + 10y = 2-4x + 8y = 16
=> (4x - 4x) + (10y + 8y) = (2 + 16)=> 18y = 18=> y = 1 (No further check required)Since the y-intercept is valid, the system of equations has one solution.
Hence, this system of equations has one solution.
Hoped this helped!
A certain brand of coffee costs $5.99 for 12.4 ounces. What is the unit rate? Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box. $ per ounce
Answer:
$0.48 per ounceStep-by-step explanation:
To find the unit rate divide the cost by the number of ounces:
$5.99 / 12.4 = $0.48 (rounded)Answer:
$0.48 per ounce
Step-by-step explanation:
basic algebra please help
Answer:
it's 6, 9, 14, 21
because for the first 4 terms, you swap n for 1, 2, 3 and 4, so 1² = 1+5 = 6
2²=4+5=9
3²=9+5=14
4²=16+5=21
so 6, 9, 14, 21
Evaluate 5−44⋅(−0.75)−18÷23⋅0.8−45.
Answer:
-7.62
Step-by-step explanation:
Using BODMAS rule: Bracket of division,multiplication, addition and subtraction
The 5−44⋅(−0.75)−18÷23⋅0.8−45. solves using BODMAS gives -7.62.
What is BODMAS?Bracket, Of, Division, Multiplication, Addition, and Subtraction are abbreviated as BODMAS. The BODMAS is used to explain the sequence in which a mathematical equation operates. The BODMAS is also known as PEDMAS in some regions, which stands for Parentheses, Exponents, Division, Multiplication, Addition, and Subtraction.
Given:
5−44⋅(−0.75)−18÷23⋅0.8−45.
Using BODMAS
= 5 + 33 - 0.78 x 0.8 - 45 ( Bracket Solved)
= 38 -0.624-45 ( Division and Multiplication)
= -7.62 (Addition and Subtraction)
Learn more about BODMAS here:
https://brainly.com/question/29626866
#SPJ2
A mother explains to her child that the price on the sign is not the total price for a nightstand, because the price does not include tax. She points out that a $71 nightstand actually costs $76.68 once the sales tax is added. What is the sales tax percentage?
Answer:
The sales tax percentage is 8%
Step-by-step explanation:
help pls pls pls plz
Answer:
x = 25
Step-by-step explanation:
they both have the same angle making them both 150. 4 x 25 = 100 and 100 + 50 = 150. there you go honey have a wonderful day ^^
answer this question please.
Answer:
Hey! This is already answered on Brainly but here you go!
Step-by-step explanation:
Though my apologies if this isn't what you were looking for...
The number $e$ of eggs a leghorn chicken produces per year can be modeled by the equation $e=179. 2\left(0. 89\right)^{w/52}$ , where $w$ is the age (in weeks) of the chicken and $w\ge22$.
Answer: w
E=179.2(0.89 - This is the egg producing equation. Remember w >22
52
Solve for x.
2/3x=−3/5
x=−9/10
x=−3/5
x=−2/5
x=1 1/5
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer: 2/3x = 3/5... x=9/10
If the fuel tank in Jim's car holds 14 gallons of fuel, define a formula to determine the number of gallons of fuel in Jim's fuel tank, n, in terms of the number of miles xthat Jim has driven since filling his tank.
Considering that the car does 50 miles per gallon, the linear function for the number of gallons of fuel in Jim's fuel tank, n, in terms of the number of miles x that Jim has driven since filling his tank is given by:
[tex]y = -0.02x + 14[/tex]
What is a linear function?A linear function is modeled by:
[tex]y = mx + b[/tex]
In which:
m is the slope, which is the rate of change, that is, by how much y changes when x changes by 1.b is the y-intercept, which is the value of y when x = 0.In this problem:
Jim's car holds 14 gallons of fuel, hence [tex]b = 14[/tex].Considering it does 50 miles per gallon, and the amount in the tank will decrease, the slope is [tex]m = -\frac{1}{50} = -0.02[/tex].Hence, the function is:
[tex]y = -0.02x + 14[/tex]
You can learn more about linear functions at brainly.com/question/25898120
Eric ate 1 3/4 of two
pizzas. If there are 8
slices per pizza, how
many slices did he eat ?
Answer:
16 - 6 = 10 slices remaining
someone, please help
Grainger sells 2 candy bars for $2.50. Write an equation that represents this proportional relationship.
Answer: The equation is y = 1.25x
x = number of candy bars
y = total cost
The 1.25 is from the fact that ($2.50)/2 = 1.25
Each bar costs $1.25