1. is 1 5/6 closer to 1 or 2

2. is 5 1/6 closer to 5 or 6

3. is 113 1/13 closer to 113 or 114

4. is 86 9/11 closer to 86 or 87

5. is 65 17/20 closer 65 or 66

6. is 19 3/25 closer to 19 or 20
7. is 71 41/50 closer to 71 or 72​

Answers

Answer 1

Answer:

Convert fractions into decimal, round up if the decimal is 0.5 and/or higher, and round down if less than 0.5

Example for question 1: 5/6= 0.83 ← greater than 0.5, so round up to 2

Step-by-step explanation:

1. 2

2. 5

3. 113

4.86

5. 66

6. 19

7. 72


Related Questions

10) m_BCF = 13x + 2, mZBCD= 168°,
and mZFCD= 70x. Find m2BCF.
B
F

Answers

Answer:

BCF + FCD = BCD

→13x + 2 + 70x = 168

→83x + 2 = 168

→83x = 166

→ x = 2

Suppose we predicted that where students sit in a classroom affects their grades. In this example, where students sit is best described as a:.

Answers

In the example given, where students sit in a classroom that affects their grades can best be described as a: variable.

What is a Variable?

A variable, in mathematics, can be defined as quantity that can be measured which represents a set of data item such as, capital expenditure, class grades, age of students etc., location, which can change.

Therefore, in the example given, where students sit in a classroom that affects their grades can best be described as a: variable.

Learn more about variables on:

https://brainly.com/question/14289293

please help me x
this needs to be solved asap

Answers

Answer:

Sue spends 6 hours travelling, and spends 2 and a half hours (2.5 hours) stationery.

Hope that helps...

please help A LOT OF PPOINTS 30 POINTS

The mean age of 6 women in an office is 30 years old.
The mean age of 8 men in an office is 35 years old.
What is the mean age (nearest year) of all the people in the office?

Answers

Answer:

32.5

Step-by-step explanation:

find the mean by adding 30+35= 65 then divide by 2

65/2 which is 32.5

I'm not 100% if I'm right


A case of juice holds 108 cans. How many six-packs of
juice does the case hold?

Answers

Answer:

18

Step-by-step explanation:

One case  = 108 cans

One six-pack of juice = 6 cans

Therefore, to calculate how many six-packs of juice the case can hold, divide the capacity of the case (108 cans) by the number of cans in a six-pack (6):

108 ÷ 6 = 18

Therefore, a case will hold 108 individual cans or 18 six-packs

Determine the cost per pound to see what the better buy. 3 pounds of turkey for $10.50 over to 1/2 pound for $6.25

Answers

Answer:

3 pounds of turkey for $10.50

Step-by-step explanation:

1. 10.50/3 = 3.5 dollars per pound.

2. 6.25/.5 = 12.5 dollars per pound

What is the word form of 602,107

Answers

Answer:

Six hundred and two thousand, one hundred and seven

Answer:

six hundred two thousand one hundred and seven

Step-by-step explanation:

A store changes the cost of a package of batteries. Now customers pay more money for the same number of batteries. Did the cost per battery increase, decrease, or stay the same? Explain how you know.​

Answers

Increase because the amount of batteries is the same!

HELP ASP THIS IS MY MATH SOMEONE PLEASE HELP

Answers

Answer: 2, 3, 5

Step-by-step explanation: 6*6 is 6^2 and 6*6*6 is 6^3 and you can add the exponents, so the last one is 6^5.

Ok last one. What is 0.01 to the power of 4??

Answers

Answer:

0.01

Step-by-step explanation:

its basically 0.01 x 0.01 x 0.01 x 0.01

Hope this helps

Pls mark brainliest

The solution of expression (0.01)⁴ is,

⇒ (0.01)⁴ = 0.00000001

We have to given that,

The expression to solve,

⇒ (0.01)⁴

Now, We can simplify as,

⇒ (0.01)⁴

⇒ 0.01 × 0.01 × 0.01 × 0.01

⇒ 0.0001 × 0.0001

⇒ 0.00000001

Thus, The solution is, 0.00000001

Learn more about the multiplication visit:

https://brainly.com/question/10873737

#SPJ6

A puppy is eating breakfast. This table represents the number of minutes it takes the puppy to eat and the amount of kibble eaten.Minutes Passed48912Number of kibble pieces eaten816`1824What is the unit rate?

Answers

Answer:

the answer is two

Step-by-step explanation:

i don't have one but i did the quiz and got it right

The Drama Club is holding a car wash to raise money. The club sper $90 on materials and supplies. The club
earns $11.25 for each car they wash. Which of the following is the inverse to the function of how much the
club earns per cars washed?

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Based on the given conditions, formulate: 90 divided by 11.25

Convert decimal to fraction: 90/1125/100

Reduce the fraction: 90/45/4

Divide a fraction by multiplying its reciprocal: 90x4/45

Reduce the expression to the lowest term: 2x4

Calculate the product or quotient: 8

If 5 Superscript 3 b minus 1 Baseline = 5 Superscript b minus 3, what is the value of b?.

Answers

It sounds like you're given

[tex]5^{3b-1} = 5^{b-3}[/tex]

Since the bases on either side match (5), the exponents must be equal. So

3b - 1 = b - 3

Solve for b :

3b - b = -3 + 1

2b = -2

b = -1

Find the Expression OF this equation.
c/3 / ac/4

QUESTION C

Answers

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

[tex](a) \: \: x = \frac{c}{3} \\ \\ \implies \: {x}^{2} = { \bigg( \frac{c}{3} \bigg) }^{2} \\ \\ \bold{\implies \: {x}^{2} = \frac{ {c}^{2} }{9} } \\ \\ (b) \: \: x + y = \frac{c}{3} + \frac{ac}{4} \\ \\\implies \: \bold{x + y = \frac{4c + 3ac}{12} } \\ \\ \frac{xy}{z} = \frac{ \frac{c}{3} \times \frac{ac}{4} }{ \frac{ {a}^{2} }{2c + 1} } \\ \\ = \frac{ \frac{ac ^{2} }{12} }{ \frac{ {a}^{2} }{2c + 1} } \\ \\ = \frac{a {c}^{2} }{12} \times \frac{2c + 1}{ {a}^{2} } \\ \\ \implies\bold{\frac{xy}{z} = \frac{ {c}^{2}(2c + 1) }{12a} }[/tex]

O
When folded I become a solid figure.
. I have 6 vertices.
. I have 9 edges
WHAT AM I?

Answers

Answer:

Triangular prism?

Step-by-step explanation:

I done this riddle before but I dont remember to cleary of what the answer is.

Natalie practices the flute 4 days per week. She practices 4/5 hour each day.


How many hours does she practice the flute each week?

Answers

Answer:

3.2 hrs

Step-by-step explanation:

4/5* 4 = 16/5=3.2

Answer: Natalie practices the flute 4 days per week. She practices 4/5 hours each day. Show them what you know.

How many hours does she practice the flute each week?

Step-by-step explanation:

If she practices the flute for 4 1/2 each week. Times 4 1/2 by 4 and you get 18 hours a month.

A cattle rancher gave 1/3 of his land to his son and kept the remaining 2/3 for himself. He kept 34 acres of land. How much land did he have to begin with?(explain with detail and steps please I do not just want the answar thank you)

Answers

Answer:

He had 51 acres to start with.

Step-by-step explanation:

Let the original plot of land be x

2/3 x  = 34         Multiply both sides by 3

3 * 2/3 x = 34 * 3

2x = 102             Divide by 2

2x/2 = 102/2

x = 51

Answer:

51 Acres of land

Step-by-step explanation:

Given y=5x−3 with the domain D: {−2, −1, 0, 1, 2}, fill in the missing values of the table below.

Answers

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

y = 5x-3

Let x = -2  y = 5(-2) -3 = -10 -3= -13

Let x = -1  y = 5(-1) -3 = -5-3 = -8

Let x = 0   y = 5(0) -3 = 0-3 = -3

Let x = 1     y = 5(1) -3 = 5-3 = 2

Let x = 2   y = 5(2) -3 =10-3 = 7

Jake made a total of 7 copies at a copy shop, with some being black-and-white copies and some being color copies. Black-and-white copies cost 8 cents, and color copies cost 15 cents. If Jake spent a total of 70 cents on copies, which system of equations can be used to determine the number of black-and-white copies and the number of color copies he made? Assume b is the number of black-and-white copies and c is the number of color copies. B c = 7. 8 b 15 c = 70. B c = 7. 15 b 8 c = 70. B c = 70. 8 b 15 c = 7. B c = 70. 15 b 8 c = 7.

Answers

Answer:

The answer is A.

Answer:

b + c = 7

8 b + 15 c = 70

Or A

Step-by-step explanation:

And I have proof for those with trust issues ;'D

How long is the tape for 30 mins?

Answers

Answer:

1.44 meters

Step-by-step explanation:

0.048 * 30 = 1.44

С
(8x – 3)º
D
B (108°
(14x - 25)
133) E
(10x – 5)
-
52°
A
F

Please help my homework I still struggle

Answers

Answer:

[tex]x[/tex] = 12

Step-by-step explanation:

The shape ABCDEF is an irregular polygon.  

The sum of the interior angles of any regular or irregular polygon = (n - 2) x 180 (where n is the number of sides of the polygon).  

Therefore, the sum of the interior angles of shape ABCDEF = (6 - 2) x 180 = 720°

So to find the value of [tex]x[/tex], we need to add together all the interior angles and equal it to 720, then solve for [tex]x[/tex].

Before we do that, we need to determine angle F.

From inspection, we can see that angle F and 52° are a linear pair.  We know that a linear pair of angles add up to 180°, so F + 52 = 180  ⇒  F = 180 - 52 = 128°

Therefore:

                                           A + B + C + D + E + F = 720

(10[tex]x[/tex] - 5) + 108 + (8[tex]x[/tex] - 3) + (14[tex]x[/tex] - 25) + 133 + 128 = 720

Collect like terms:

10[tex]x[/tex] + 8[tex]x[/tex] + 14[tex]x[/tex] - 5 + 108 - 3 - 25 + 133 + 128 = 720

Combine like terms:

32[tex]x[/tex] + 336 = 720

Subtract 336 from both sides:

32[tex]x[/tex] = 384

Divide both sides by 32:

[tex]x[/tex] = 12

Please help me solve these equations please and thank you

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

What is the slope of this line?
5(y+2)=4 (x-3)

Answers

Answer:

Divide y y by 1 1 . Move the negative in front of the fraction. Rewrite in slope-intercept form. Using the slope-intercept form, the slope is 45 .

Step-by-step explanation:

Hope this helps.

write two equelivant ratios 7 and 8​

Answers

Answer:

7:8=14:16

Step-by-step explanation:

just did this problem in class

Katarina makes 2 gallons of punch for her party how many cups of punch did she make

Answers

Answer:

38

Step-by-step explanation:

Which equation represents h(x)?
The table shows three functions and their output values
for different values of x.
Oh(x) =
g(x)
х
1
2
3
f(x)
3
9
27
g(x)
18
21
24
h(x)
15
12
-3
Oh(x) =
g(x)
f(x)
O h(x) = f(x)-g(x)
O h(x) = g(x) – FEB

Answers

Answer:

See attachment

Step-by-step explanation:

In attached file.  Calculate values for the proposed functions and compare to the values given for h(x).

Answer:

its (D) to make it easy

Step-by-step explanation:

What is the mass of an object if it takes a net force of 32 N to accelerate
it at a rate of 0.88 m/s2?

Answers

Force=32NAcceleration=0.88m/s^2

[tex]\\ \tt\hookrightarrow Mass=\dfrac{Force}{Area}[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow Mass=\dfrac{32}{0.88}[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow Mass=36.4kg[/tex]

correct answer only need urgent help

Answers

Answer:

V = 66 cm³

Step-by-step explanation:

The volume (V) of the prism is calculated as

V = Ah ( A is the area of triangular end and h is perpendicular height )

A = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 3 × 4 = 6 cm² and h = 11

V = 6 × 11 = 66 cm³

If the simple interest on 7,000 for 2 years is 1,120, then what is the interest rate

Answers

Answer:

using I= prt/100

p=7000-1120= 5880

1120=5880×r×2/100

112000=11760×r

r= 112000÷11760

r =9.52%

Write a expression 17 more than x.
Please help thank you !

Answers

Answer:

x + 17

Step-by-step explanation:

So a number 17 more than x is equal to x+17.   Hence “17 more than a number” written as an algebraic expression is “x+17”.

Other Questions
What was the name of the constitutional provision that specified congresss taxation powers and particularly alarmed antifederalists?. You are traveling and your bus catches in fire. As you are getting out of the bus, you go past 3 injured people. An 80 year old man, a 16 year old girl, and a 35 year old female doctor. You can only save ONE person. Who would you save and why?: How do you write 2,131/1,000 as a percentage? can anyone help me with this? i dont understand it, thank you. Use the personal pronoun "HE" to form three sentences (Subject Verb Agreement) Please answer with clear instructions so that i can apply this to other questions. What's the answer for 4 and 5 I'm really confused. Help please. Also number 5 you select multiple answers. hi plz help me plz plz i will give you brainliest plz one main difference between apprenticeship and university edgar purchased three cheeseburgers for 5.75 fiona purchased five cheeseburgers for 7.50 who paid less Why was there a need for Confucianism in ancient china? can someone please help me with this question!?!? HELPPP ASPPPP What is the main difference between a parliamentary democracy and a presidential democracy?the relationship between the legislative branch and the executive branch.the relationship between the judicial branch and the legislative branch.the relationship between the executive branch and the judicial branch. Which of the following would not benefit the subject and purpose of an instructional piece?a. artistic languageb. clean or precise word choicesc. easy-to-follow discussiond. straightforward communication Ayuda! Doy coronita al que lo haga bien 64.064 grams of bromine gas, Br2 would occupy how many liters at stp? Please help with question 6 Asher has been accepted to two good colleges. Both have a program that really interest him, and he can afford either. While they appear to be equal, he really likes college A better; when he was walking around the campus, it felt like home. College B was fine, but it just did not appeal in the same way. Should he let emotions guide his decision?A. No, emotions can distort any type of decision making.B. Yes, his emotions are telling him college A is a better fit.C. No, he needs to think more about which college is more prestigious.D. Yes, how he feels about the college is the only factor he should consider. Find the slope of the line passing through the points (9, -6) and (3, -2). Which sentence, if it came next in this story, would best show how multiple points of view can create dramatic irony? Jack buys his wife, Denisha, a vintage, collectable record for an anniversary gift because she loves to play old music on her record player. Because they don't have much money, he sells his bike to buy the expensive record.A. When their anniversary arrives, Denisha screams with delight atthe thoughtful giftB. Needing a gift for Jack, Denisha sells her record player to buy herhusband a new headlight for his bike.C. Jack knows Denisha deserves a special gift because she workshard as both a wife and a mother.D. Jack wraps the record in the fanciest wrapping paper he can findand hands it proudly to Denisha on the big day,