Solve the equation. − 12 + ( − 32 ) =

Answers

Answer 1

Answer: -44

Step-by-step explanation: First you do add -32 to both sides of the equation, then yo add it all together... Hope this helped :)

Answer 2

Answer:

-12+(-32)= -44

Step-by-step explanation:

negative numbers plus a negative number would result in a smaller negative number. So -12 + -32 would be -44.


Related Questions


Name the angle in four ways. Then classify the angle as acute,right,obtuse, or straight.

the words up here.

Answers

Answer:

∡RST

∡S

∡TSR

∡4

this appears to be an obtuse angle

Step-by-step explanation:

∡RST

∡S

∡TSR

∡4

this appears to be an obtuse angle

Ten less than the quotient of a number and-6 is -2

Answers

Answer:

(n÷-6)-10 = -2

n = -48

Step-by-step explanation:

let 'n' = number

(n÷-6)-10 = -2

[tex]\frac{n}{-6}[/tex] - [tex]\frac{60}{6}[/tex] = -2

[tex]\frac{(-n-60)}{6}[/tex] = -2

multiply each side by 6 to get:

-n-60 = -12

-n = 48

n = -48

I need the answers for this question. Picture attached!

Answers

Correct me if i’m wrong but there is no solution!

Answer:

4 or no solution

Step-by-step explanation:

If it is 3(x square), then it is 4.

If it is (3x) square, then it is no solution.

I dont know how to do this question someone help meeeee

Answers

Answer:

90

Step-by-step explanation:

First, let's make a line of separation to make a rectangle and triangle.

Now, we know the area of a rectangle is l × w, where l = length and w = width. The length and width of this rectangle is is 8 and 9, so 8 × 9 = 72.

Next, the area of a triangle is bh ÷ 2, where b = base and h = height. We're given the base of the triangle as 9 m. To find the height, we subtract 8 from 12 and get 4. 9 multiplied by 4 is 36, and 36 divided by 2 is 18.

Lastly, we combine the area of the rectangle and triangle. 72 + 18 = 90.

Therefore, the answer is 90 m^2.

Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡

Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided You (or your parents) purchase a new car for $19,725.00 plus 4.75% sales tax. The down payment is $2,175.00 and you (or your parents) have an average credit rating. How much interest is accrued after the first month? Credit New Car APR (%) Used Car APR (%) 5.40 Excellent 5.65 6.35 Good 5.95 16.30 6.90 Average 17.60 Fair 7.55 9.80 10.0 Poor​

Answers

Using simple interest, it is found that $97.06 of interest is accrued after the first month.

Simple Interest

Simple interest is used when there is a single compounding per time period.

The amount of interest after t years in is modeled by:

[tex]I(t) = Prt[/tex]

In which:

P is the principal.r is the interest rate, as a decimal.

In this problem, first we have to find the total price of purchase of the car, which is $19,725.00 plus 4.75% sales tax, hence:

[tex](1 + 0.0475) \times 19725 = 1.0475(19725) = 20662[/tex]

Then:

Considering a down payment of $2,175, the principal is of P = 20662 - 2175 = 18487.New car and average credit rating, hence the interest rate is of 6.30%, that is, r = 0.063.We want the interest earned after one month, considering the time is measured in years, we have that [tex]t = \frac{1}{12}[/tex].

Then:

[tex]I\left(\frac{1}{12}\right) = 18487(0.063)\frac{1}{12} = 97.06[/tex]

$97.06 of interest is accrued after the first month.

You can learn more about simple interest at https://brainly.com/question/25296782

I need help with problem 19

Answers

Answer:

24 sides

Step-by-step explanation:

Step 1:

You do 180 - 165.

180 - 165 = 15

Step 2:

You do 360 divided by 15.

360/15 = 24

Step 3:

Write your answer.

Answer: 24 sides

[tex]\\ \rm\longmapsto n-2(180)=165n[/tex]

[tex]\\ \rm\longmapsto 180n-360=165n[/tex]

[tex]\\ \rm\longmapsto 15n=360[/tex]

[tex]\\ \rm\longmapsto n=360/15[/tex]

[tex]\\ \rm\longmapsto n=24[/tex]

n is no of sides

Sandra bought 4 pounds of sweet potatos for $6.12 what is the cost per pound of sweet potatoes

Answers

Answer:

$1.53 per pound

Step-by-step explanation:

if she bought 4 pounds for 6.12 dollars then you can divide 6.12 by 4 to get the answer for one pound of potatoes and 6.12/4 = 1.53

Hope this helps! :)

How to find missing numbers in addition and subtraction.

Answers

Answer:

you do the opposite for example: If its x+9=11...You subtract 9 from 11.....if its x-9=11....you do add the 9 to the 11

Step-by-step explanation:

Answer: Subtract the biggest number from the smallest

Step-by-step explanation:

Find the value of x and y

Answers

Answer:

5/[tex]\sqrt{2}[/tex]

Step-by-step explanation:

This is an isosceles triangle, which means the hypotenuse is the product of one of the legs and the squareroot of 2. Since the hypotenuse is 5, the legs must be 5/[tex]\sqrt{2}[/tex].

what is the inverse of f(x)= -1/n+2

Answers

Answer:

f'(x)=0

is the final answer

Step-by-step explanation:

1.Take the derivative

2.Rewrite the fraction

3.(answer)

PLS HELP ME AS SOON AS POSSIBLE

Answers

Answer:

7a. D)

7b. $78

Step-by-step explanation:

7a: We're given the information that there's a daily fee of $50 and $0.35 per mile driven, which is m. We can write "$0.35 per mile driven" as 0.35m. Then, the total amount of money it costs represented as an expression is 50 + 0.35m, thus, making it answer D).

7b: In this problem, we have to take our previous expression 50 + 0.35m, plug in the value of m, and simplify.

[tex]50 + 0.35(80)[/tex] [tex]50 + 28[/tex] [tex]78[/tex]

Thus, the answer is $78.

Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡

Simplify : √3 + √27 - 12/√3 + 6/√3​

Answers

Answer:

2√3

Step-by-step explanation:

The regular price of a skateboard is $74.99. Find the sale price before taxes when the skateboard is on sale for 30% off

Answers

Answer:

$52.49

Step-by-step explanation:

The skateboard is 30% off, which means it will cost 70% of 74.99.

0.7*74.99 = 52.493, which round to $52.49

Answer:

52.49

Step-by-step explanation:

0.30 times 74.99 = 22.497

so 74.99 - 22.497 = 52.493

PLEASE HELP 100 POINTS AND BRAINLIEST

Answers

Answer:

C

.

Step-by-step explanation:

Answer:

c

Step-by-step explanation:

(6-6)

Guys I need your help !!!

Answers

Answer:

hope this helps you

a lot

have a great day..

write an equivalent expression. 4(d-2)

Answers

Answer:

4d-8

Step-by-step explanation:

8a+3b=7 solve for b I dont know it.

Answers

Answer:

[tex] b = \dfrac{7 - 8a}{3} [/tex]

Step-by-step explanation:

[tex] 8a + 3b = 7 [/tex]

[tex] 3b = 7 - 8a [/tex]

[tex] b = \dfrac{7 - 8a}{3} [/tex]

Answer:

b = [tex]\frac{7-8a}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

8a + 3b = 7 ( subtract 8a from both sides )

3b = 7 - 8a ( isolate b by dividing both sides by 3 )

b = [tex]\frac{7-8a}{3}[/tex]

Which vocabulary word best describes what has been circled in this expression?'
7x +4y -3x +2
variables
coeffidents
constants
terms

Answers

Answer:

If the 7 4 and the -3 are circled then it's coefficient. I have the same vocab quiz lol

Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.

Answers

The slope intercept form of this graph is

Y= -5/6 + 6

A circular pizza costs $19.99. What is the cost of 1 square centimetre if the diameter of the pizza is 36 cm?

Answers

Answer:

$1.29

Step-by-step explanation:

=> (26÷20)-0.01

=> 1.3-0.01

=>1.29

1.29 $ is the answer

The car traveled 350 miles on 15 gallons of gas. The car averaged how many miles per gallon?

Answers

Answer:

23.333 mpg

Step-by-step explanation:

350 miles on 15 gallons so you divide 350 by 15 and your mpg, which is 23.333.

The correct answer is 23.3 because you divide 350 by 15

helppppppp thxxx need this asap

Answers

4.8 yards are left :) .

pleasee helpp................

Answers

Answer:

do yourself very simple subject

Step-by-step explanation:

do yourself because it is a ssimple subject

find the slope please

Answers

Answer:

slope = 2/5

Step-by-step explanation:

The rise is 2

The run is 5

Find the area of a square with a diagonal of 28cm (step by step)

Answers

I wasn’t really sure so i looked this up, hope it helps a bit

Calculate had a net income of 8 million dollars in 2010, while a small competing company, Computate, had a net income of 3 millions dollars. The management of Calculate develops a business plan for future growth that projects an increase in net income of 0.5 million per year, while the management of Computate develops a plan aimed at increasing its net income by 20% each year.

a. Create standard mathematical model (table, graph, or equations) for the projected net income over time for both companies. Make sure that each model is accurate and labeled properly so that it represents the situation.

b. Compare the two companies. How are the representations of for the net income of the two companies similar? How do they differ? What relationships are highlighted in each representation?

c. If both companies were able to meet their net income growth goals, which company would you choose to invest in? Why?

d. When, if ever, would your projections suggest that the two companies have the same net income? How did you find this? Will they ever have the same net income again?
Can someone help me solve this problem?

Answers

The question is an illustration of a linear function and an exponential function.

The given parameters are:

Calculate Company

Initial net income: $8 million

Rate: $0.5 million per year

Computate Company

Initial net income: $3 million

Rate: 20% each year

(a) Standard mathematical model

The model of calculate company is best represented using a linear function, while the computate is best modeled by an exponential function.

A linear function is represented as:

[tex]y = mx + b[/tex]

Where:

m represents rateb represents the initial value

An exponential function is represented as:

[tex]y = a(1 + r)^x[/tex]

Where:

r represents ratea represents the initial value

So, the functions are:

[tex]y=8 + 0.5x[/tex] --- calculate company

[tex]y =3(1.2)^x[/tex] --- computate company

See attachment for the graph of both functions

(b) Compare both functions

From the graph of both functions, we have the following comparison:

The calculate company has a higher y-interceptThe computate company follows a more realistic model

(c) The company to choose

In (b), we concluded that:

The computate company follows a more realistic model

Hence, it is better to invest in the computate company

(d) When both companies have the same net income

From the attached graph, both functions meet at approximately (8, 12)

This means that they have the same net income in 2018

The graphs do not meet again.

This means that, they would never have the same net income again

Read more about functions at:

https://brainly.com/question/4119613

can someone help me please

Answers

Answer:

x=17°

Step-by-step explanation:

The opposite angles, will always be the same. so the the angle across from 163° will be 163

so 163°-x°=180°

Because straight angles = 180°

You'd get x°=17°

Hope this helps :))

What fraction of an hour is 42 minutes?
Give your answer in its simplest form.

Answers

Answer:

.700

Step-by-step explanation:

Answer:

0.700

Step-by-step explanation:

This is the simplest form I can give, any more questions you have contact your teacher.

Find the perimeter help me pls

Answers

Answer:

48cm2 I guess I'm bad at maths

(Givng Good Points!)
Mark deopsits $500 into a bank account. He gets a 3% interest rate. How much money will Mark earn in interest over 5 years?

$150
$750
$75
$10

Answers

Simple interest formula :


total = starting amount x (1 + ( interest rate x time))


total = 500 x (1 + (.03 x5))

Total = 575

Interest = 575-500 = 75


answer: $75

Other Questions
Explain why the terms 14w^3 and 14z^3 are not like terms. HELPInstructionsSarahs neighbor offers to pay her $5 for every shark tooth she finds on the beach. After collecting only three sharks teeth, Sarah decides to share the opportunity with her friend John. Sarah can find shark teeth twice as fast as John, but she can earn even more money with his help.Sarah can use the expression 5(2j + 3 + j) to represent the amount of money she can earn.Part 1: Writing ExpressionsWrite an expression that looks like Sarahs expression: 5(2j + 3 + j). Replace the coefficients so that your expression is not equivalent. You may use any number that you choose to replace the coefficients. Be sure to leave the variables the same. For example, 8(3j + 7 + 3j) looks like Sarahs expression but is not equivalent.Translate the algebraic expression you created in Question 1 to a verbal expression.Part 2: Writing Equivalent ExpressionsYou will now use mathematical properties to create two expressions that are equivalent to the expression you created in Question 1. Make sure you show all steps in your work.Use either the commutative property or combine like terms to create an equivalent expression.Use the distributive property to create an equivalent expression.Pick a number from 1 to 10. Use that number to verify your three expressions (the original, the one from 3a, and the one from 3b) are equivalent by substituting it into each expression. Show all your work for complete credit.Part 3: Finish the StoryWrite a few sentences to end Sarahs story. How many shark teeth did she find? How many shark teeth did John find? How much money did Sarah earn?Choose a method to present your assignment. You may submit your work in a Word Document or you may choose to develop a PowerPoint presentation or video recording of yourself. Use your creativity! Make sure to include the information from all three parts in your Word Document or presentation. Define marketing in your own words. NEED URGENT HELP PLZ!!!! BRAINLIST!!!!What is the evolutionary significance of developing pouches on animals such as kangaroo? (What makes a pouch a good adaptation?) What did gregor mendel use to discover the principles that rule heredity?. The area of a square field is 900 m2. How much time will a girl take to run 10 times around it at the speed of 6 km/h CuestionsExplain why you needed to use a water plant for collecting the gas produced in photosynthesis Select the correct description of the ankle. 27a+1/2b=4 solve for a If the sin 90 = 1, then which statement is true? The velocity v(t) of a particle as a function of time is given by v(t) = (2. 3 m/s) + (4. 1 m/s2)t - (6. 2 m/s3)t2. What is the average acceleration of the particle between t = 1. 0 s and t = 2. 0 s?. 24.How was the issue of slavery dealt with in the Northwest Territory? Write each problem that could be solved by each equation4y-2=18X/2+5=11 Whats the difference between a pandemic and an epidemic. Bob scored 1/3 of the number of points that bill scored if Bob scored 24 points how many points did Bill score Answer this question In your opinion, how effective was the Continental Congress in addressing the social, political, and economic issues after the RevolutionaryWar? 1. What is the general form of the equation for this line y-5= -3(x + 4)?a) -3x + y - 17 =0b) 3x+y+7=0c) 3x - y - 17 =0d) -3x -y +7=0 Which answer choice has an inappropriate shift in voice? write the term and coefficient of 1 .2x-72.3xy-xz+4pls helppppppppppp