What is the slope of the line y=1/6x+3/2

Answers

Answer 1

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

When the y is isolated on one side and is not multiplied by anything (other than one), the slope is the value before the x. In this case, it's 1/6. And in if y is perfectly isolated, then the y-intercept is the value after the x, which is positive 3/2 in this case.


Related Questions

10, –50, 250, ...
Find the 12 term

Answers

Answer:

12th term of the geometric sequence is -48,828,125

Step-by-step explanation:

Step 1: Given details are a = 10, n = 12 and r = a2/a1 = -50/10 = -5

Step 2: Calculate the 12th term of this geometric sequence using the formula a × r^(n-1)

⇒ 12th term = 10 × (-5)^(12 - 1) = 10 × (-5)^11 = -48,828,125

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

10,-50,250,-1250,6250,-31250,156250,-781250,39076250,-19531250,97656250,-488281250

Answer is -488,281,250

10*-5=-50

-50*-5=250

250*-5=-1250….until you get -488,281,250

nelsons triangle has angles of 62 and 84

Answers

Answer:

Are you asking or making a statement?

Step-by-step explanation:

I need help figuring out what 3/4 divided by 1/5

Answers

3.75 or 3 3/4 that the answer
just do 3/4 times 5/1 which is 15/4

How much is 1 1/2 minus 1/2 in fraction form

Answers

Answer:

1 1/2 - 1/2 = 2/2

Step-by-step explanation:

2/2 is fraction form and is equal to 1

Answer:

1

Step-by-step explanation:

it cant go in fraction form

kellis pays 66 and $0.75 for three shirts find the unit cost​

Answers

Total cost=66+0.75=66.75$

Unit price:-

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 66.75/3[/tex]

[tex]\\ \tt\hookrightarrow 22.25[/tex]

Answer:

1 shirt = $22.25

Step-by-step explanation:

We know that:

$66.75 = 3 shirts

To solve: Find the cost for 1 shirt.

Solution:

$66.75 = 3 shirts=> 1 shirt = $66.75/3=> 1 shirt = $22.25

Hence, the cost for 1 shirt is $22.25.

interior angle of an octogan

Answers

Answer:

The answer is 3π/4 radians

Shirts-2-Go sells t-shirts for a base price of $12 per shirt plus a fixed fee of $3 shipping and handling for the entire order. Shirts PLUS sells t-shirts for a base price of $8 per shirt plus a fixed fee of $23 shipping and handling for the whole order. Let x represent the number of shirts ordered and let y represent the total cost of the order. Which equation represents the cost of an order at Shirts-2-Go? Which equation represents the cost of an order at Shirts PLUS?.

Answers

Answer:

5 Shirts

Explanation:

I just did it :)

Answer:

Here's your answer --v

Step-by-step explanation:

Which equation represents the cost of an order at Shirts-2-Go?

✔ y = 12x + 3

Which equation represents the cost of an order at Shirts PLUS?

✔ y = 8x + 23

Trust me.

A sequence of numbers is formed by the iterative process Xn+1 = (Xn )2 – Xn
Describe the sequence of numbers when x1 = 1 Show working to justify your answer.

Answers

The sequence of numbers when x₁ = 1 of the given series [tex]x_{n+1}[/tex] =  [tex]{x_{n}}^2[/tex] + xₙ will be 1,  2,  6,  42,...

What is a series?

A sequence's series is the total number of terms in the sequence.

A series follows some pattern for example if you take data set of natural numbers then there will be a sequence of that data and something will be due to that we can form that series.

As per the given series,

[tex]x_{n+1}[/tex] =  [tex]{x_{n}}^2[/tex] + xₙ

Substitute,n = 1 into

x₂ = x₁² + x₁

x₂ = (1)² + 1 = 2

Substitute,n = 2

x₃ = x₂² + x₂

x₃ = 2² + 2

x₃ = 6

Substitute,n = 3

x₄ = x₃² + x₃

x₃ = 6² + 6

x₃ = 42

Hence "The sequence of numbers when x₁ = 1 of the given series [tex]x_{n+1}[/tex] =  [tex]{x_{n}}^2[/tex] + xₙ will be 1,  2,  6,  42,...".

For more information about the series,

brainly.com/question/15415793

#SPJ2

The given question is incorrect,correct question is,

A sequence of numbers is formed by the iterative process xn+1=(xn)^2+xn Describe the sequence of numbers when x1=1

Show your working to justify your answer

611of students at a school are girls. If there are 2827 students at the school, how many are boys?

Answers

Answer:

2,216

Step-by-step explanation: 2827 total of students - 612 total of girls =2216boys

Please help I’m having trouble understanding

Answers

the rule can be “four to the bottom, and four the left”

Mary made 32 muffins at a bake sale, 1/4 of the muffins were blueberry, and the rest were pumpkin. How many pumpkin muffins did she make?

Answers

Answer:

24 pumpkin

Step-by-step explanation:

1/4 X 32 Is 8 and 32-8 is 24

-6 divided by (-1 4/5)

Answers

Answer:

3 1/3

Step-by-step explanation:

-6 ÷ (-1 4/5) =

= -6 ÷ (-9/5)

= 6 × 5/9

= 30/9

= 10/3

= 3 1/3

solve for x. round to nearest hundredth. PLS HELP. will award brainliest

Answers

Answer:

[tex]x[/tex] = 6.34  to the nearest hundredth

Step-by-step explanation:

The three sides of a right-angled triangle have specific names:

The hypotenuse (H) is the longest side. It is opposite the right angle.The opposite side (O) is opposite the angle in question.The adjacent side (A) is next to the angle in question.

The 3 trigonometric ratios are:

[tex]sin(\theta)=\frac{O}{H} \\\\cos(\theta)=\frac{A}{H} \\\\tan(\theta)=\frac{O}{A}[/tex]

For the given triangle we are given the angle, the hypotenuse, and need to find the side that is OPPOSITE to the angle.

Therefore, we would use the trig ratio:  [tex]sin(\theta)=\frac{O}{H}[/tex]

Substituting the values from the triangle:  [tex]sin(25)=\frac{x}{15}[/tex]

Multiply both sides by 15:  [tex]15sin(25)=x[/tex]

Therefore, [tex]x[/tex] = 6.339273926...

So [tex]x[/tex] = 6.34 to the nearest hundredth

Kim solves math equations at the rate of .75 problems per minute. Jill solves math equations at the rate of .5 problems per minute, and has already solved 2 equations. The equations that represent this situation are the following:


y = .75x

y = .5x + 2


where x represents the minutes, and y represents the number of equations solved. After how much time have they solved the same number of equations?
8 minutes
8 minutes

6 minutes
6 minutes

1.6 minutes
1.6 minutes

2 minutes

Answers

Answer:

8 minutes

Step-by-step explanation:

since  y represents the number of equations solved, and since the question requires that you find the time when they both solved the same equations

y = y

0.75x = 0.5x + 2

0.75x - 0.5x = 2

0.25x = 2

x = 2/0.25

x = 8

In a certain country, the heights and depths of a road are measured in relation to sea level. Sea level has a value of 0. The lowest point of the country lies at −8 feet. The highest point of the country lies at +107 feet. Which of the following statements best describes the lowest and the highest points? (1 point)

The lowest point is 8 feet above sea level, and the highest point is 107 feet below sea level.
The lowest point is 8 feet below sea level, and the highest point is 107 feet above sea level.
The lowest point is 8 feet below sea level, and the highest point is 107 feet above the lowest point.
The lowest point is 8 feet above sea level, and the highest point is 107 feet below the lowest point.

Answers

Answer:

the answer is B

Step-by-step explanation:

Justin has 750 to buy supplies for the school computer lab he buys 11 boxes of printer paper that costs 49 each how much money did he spend on paper how much money does he have left over

Answers

Step-by-step explanation:

He would have 211 left. 750- 539= 211

If the average grade of an English class rose from 70 to 85, what is the approximate percent increase?
The percent increase is approximately 14%.
The percent increase is approximately 17%.
The percent increase is approximately 21%.
The percent increase is approximately 35%.

Answers

Answer:

The percent increase is approximately 21%

Step-by-step explanation:

85 - 70 = 15

15/70 = 0.21

Move decimal over twice to the right and you would get 21%

I hope you have/had an amazing day<3

Joni's new job pays $50 per day plus $30 for every sale
that she makes.
If she needs to make at least $180 per day to cover her
expenses, what is the minimum number of items she
needs to sell each day?

Answers

Answer:

The answer is 5

Step-by-step explanation:

Let's assume that she wants to sell X items each day

30X+507,180

30X7,130

X7,13/3

X has to be an integer

minimum X=5

Which option best shows X > -16 -19 -18 -17 -16 -15 -14 -13 A. -19 -18 -17 -16 -15 -14 -13 B. -19 -18 -17 -16 -15 -14 -13 C. -19 -18 -17 -16 -15 -14 -13 D.

Answers

Answer:

Which essay topic would be best suited to a cause-and-effect text structure?

A. The similarities between public libraries and electronic libraries

B. How to download an electronic book to a computer

C. How the rise of computers has changed teen reading habits

D. The best applications for reading on a computer

3x + 2y = 5, how do you simplify into slope intercept form

Answers

Answer:

y = -3x + 2.5

Step-by-step explanation:

3x + 2y = 5

-3x              -3x

2y = 5 -3x

/2     /2

y = -3x + 2.5

A small tree was planted at a height of 17 feet. The tree has been planted for 12 months, and is now 66 feet tall. Which equation could be used to find x, the average number of feet the tree grew each month?

Answers

Answer:

12x + 17 = 66

Simplify the expression to a polynomial in standard form
(x - 1)(3x2 – 8x + 2)

Answers

Answer:

6x^3−9x^2−22x−8

Step-by-step explanation:

I D K how I got the answer my brother helped me

Answer: 3xx 2 −8x 2 +10x−3x 2 −2

Step-by-step explanation:(x−1)(3x2−8x+2)

Apply the distributive property by multiplying each term of x−1 by each term of 3x

2

−8x+2.

3xx

2

−8x

2

+2x−3x

2

+8x−2

Combine 2x and 8x to get 10x.

3xx

2

−8x

2

+10x−3x

2

−2

Hope this helps :)

4. Juan's Candy Emporium is having a sale. Four pounds of gummy bears are selling for $9.00. How much will two pounds cost?​

Answers

$4.50
dollars. We first need to find the unit rate of the sale, or how much one pound costs. We do this by $9/4 and get a rate of 2.25. Then we can multiply 2.25 by 2 pounds to get $4.50

Someone please help me with number 10 and 16 I’m lost I tried to figure it out on my own but couldn’t

Answers

Answer:

[tex]10. \frac{g}{3} - 7 = 15[/tex]

[tex]g - 7 = 15 \times 3[/tex]

[tex]g - 7 =4 5[/tex]

[tex]g = 45 + 7[/tex]

[tex]g = 52[/tex]

[tex]16. - 3 + \frac{p}{7} = - 5[/tex]

[tex] - 3 + p = - 5 \times 7[/tex]

[tex] - 3 + p = - 35[/tex]

[tex]p = - 35 + 3[/tex]

[tex]p = - 32[/tex]

4 divided by negative 6?4 thirds divided by negative 24

Answers

4/-6=-0.666664/3 ÷-24=-0.05555

In 6 hours, Amanda reads 48 chapters of a book.
What is her rate in chapters per hour?

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

she reads 48 for 6 hours one hour 48.6

A swimming pool is filled at a constant rate.When half full the pool has had 7500 litres poured into it. a)How much will the pool hold when full?b) what fraction has been filled when 5000 litres of water are in the pool?

Answers

Answer:

a) 15 000 litres

b) 1/3

Step-by-step explanation:

a) Since the pool has 7500 litres when half full, it must have double that when full.

7500 * 2 = 15 000

b) Since the full pool is 15000, when the pool has 5000 litres it has 5000 out of 15000, hence the fraction 5000/15000 which simplifies to 1/3.

Simplification: divide the numerator and denominator by 5000.

Answer:

a) 15000

b) 1/3

Step-by-step explanation:

A number tripled and tripled again is 468. What is the number?

Answers

Answer:

52

Step-by-step explanation:

468/9 = 52

52 x 3 = 156

156 x 3 = 468

solve this to get brainliest!

Answers

Answer:

40+4.5p=112, and 16

Step-by-step explanation:

Roger always starts off with the same $40. Then, he gets $4.5 for every pair of shoes he sells. So, if the number of shoes sold is p, we then have the equation:

40+4.5p=112

The next part of the question asks for us to solve this equation, basically. We subtract 40 from both sides:

4.5p=72

p=72/4.5 (Divide both sides by 4.5)

p=16

How long would it take before the Hendersons would recover their costs if they chose to do it themselves over the professional service? a. 5 months b. 9 months c. 10 months d. 6 months.

Answers

To solve the problem we will calculate the cost in both cases.

Hendersons will be able to recover their costs if they chose to do it themselves in 2 months.

Given to us

Do-It-Yourself Option

$250 for the lawnmower$135  for edger Includes mowing and edging $69 for hedge trimmer lawn, trimming the bushes, and $25 for rake, raking the leaves.

Professional Service

$75 for the first month$45 per month after the initial visit

Total cost if they do it themselves,

Total cost if they do it themselves = $250 + $135 + $69 + $25

                                                         = $479

So, it will take $479 for them if they start doing it by themselves.

Total cost if they take Professional Service for a year

Total cost if they take Professional Service = Initial fees + monthly fee

                                                                       = $75 + (11 month x $45)

                                                                       = $570

So, it will charge $570 if they take Professional Service for a year.

Difference between the Cost

Difference between if they do it themselves and if they take a professional service

= $570 -$479

= $91

So, if they try to do it themselves they will save $91, which is approximately two times the monthly fee of the professional service.

Hence, Hendersons will be able to recover their costs if they chose to do it themselves in 2 months.

Learn most about Cost:

https://brainly.com/question/4557688

Answer:

c. 10 months

Step-by-step explanation:

got it right on edge

Other Questions
plssss help what is 1/5 of 16. If Jane is not maximizing her utility with the original purchase combination, remembering the Law of Diminishing Marginal Utility, would she be better off buying just one more order of fries? Explain your reasoning and show any calculations. Find the product: (0.061)(0.43) Emission Vehicle Program Should automobile makers be made to adhere to quotas zero - emission vehicles set by states , even if the causes automakers to lose revenue ? Chandler puts 3/10 liters of potting soil in each pot for planting flowers. She has 5 2/3 liters of potting soil. How many pots can Chandler fill? PLEASE HELPIn 35 complete sentences, explain how the author develops the theme of your Module One short story. You can discuss how the author uses characters, conflict, events, or the setting to develop the theme; discuss only the elements that apply. Provide at least two examples from the text to show how the author develops the theme of your selected short story. My story is Hamadi what is the principal ore of calcium Which number is a rational, an integer, and a real number? A. 0 B. there is no such thing C. -4/7 D. pi4 What opportunities do global markets present for a potential business owner? What is the mean of 1/2 and 7/8? Express your answer as a common fraction. 100 points! Will give Brainliest! how did the government respond for the American Revolution ravin has to see the doctor at 10:05 am. He gets to the doctors clinic at9:52 am. How many minutes early is he? Where does the energy stored in fossil fuels come from?. How can you solve for x? For the function f(x)=(x+6)^3 find f^-1(x)PLEASE HELP THANK YOU! How does Lady Macbeth react to the news of Macbeth's new title predicted by the witches when she is alone reading his letter What is the value of the expression shown? 4(-2) + (-10) + 3(-8) worst-case analysis, to promote general-purpose algorithms that work well with no assumptions about the input. True False Mes parents m'ont ramen ma voiture. (vendre) 10+x > 17 solving one step inequalities