please I need help in this...it's for maths please​

Please I Need Help In This...it's For Maths Please

Answers

Answer 1

Answer:

1.6962 to 2.d.p = 1.700.007395 = 0.007 to 3d.p0.4247 = 0.425 to 3.d.p0.007395 = 0.0074 to 4.d.p

                Significant Figures

32549 =  32500  to 3.s.f909520 = 910000  to 3.s.f32549 = 32550 to 4.s.f909520 = 909500 to 4.s.f

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

hi hifsa please talk to me I wanna talk u


Related Questions

A school has 100 students. on friday, 70 students went on a field trip. what percent of the students did not go on the field trip

Answers

Using percentages we know that 30% of students did not go on the field trip.

What is the percentage?A percentage is a figure or ratio stated as a fraction of 100 in mathematics. Although the abbreviations "pct.", "pct.", and occasionally "pc" is also used, the percent symbol, "%," is frequently used to indicate it. If we need to calculate a percentage of a number, we should divide it by its entirety and then multiply it by 100. The proportion, therefore, refers to a component per hundred. Per 100 is what the word percent means.

So, the percentage of children that did not go to school:

The total number of students is 100.Students that went on the trip are 70.

Students that did not go:

100 - 70 = 30 students

30 students are % of 100:

30/100 × 100.30 × 10030%

Therefore, using percentages we know that 30% of students did not go on the field trip.

Know more about percentages here:

https://brainly.com/question/9553743

#SPJ1

Choose the figure that models 6 divided by 3 over 4.
Use the figure to compute 6 divided by 3 over 4.

Answers

Answer:

The third one.

Greg wants to buy a new baseball bat. Store A has the bat originally priced at $245 and is having a 25% off sale. Store B's bat has an original price of $166 but is marked up 20%. Which store has the better price for the baseball bat?

Answers

Answer: Store A with price at $183.75 has the better price for the baseball bat

Step-by-step explanation:

Step 1

 New price of baseball bat at store A= Original price - 25% off sale

$245- (25/ 100 x 245)

$245-$61.25

$183.75

New price of baseball bat at store B= Original price +20% mark up

=$166 + (20 /100 x 166)

=$166 + 33.2

$199.2

Step 2

Having that the price of bat at store A is =$183.75 and the price of bat at store B is =$199.2, The better price for the baseball bat is sold at Store A which is a cheaper option

Answer:

It is cheaper to buy the bat in Store A.

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Store A:

Selling price= $245

Discount= 25%

Store B:

Selling price= $166

Mark-up= 20%

We need to determine which store is cheaper to buy the bat:

Store A:

Discounted selling price= 245*0.75= $183.75

Store B:

Mark-up selling price= 166*1.2= $199.2

It is cheaper to buy the bat in Store A.

HELPPP PLEASE ASAP!!!!!!

Answers

Answer:

with what......

Step-by-step explanation:

..........

Answer:

with what?

Step-by-step explanation:

what what what

jeff has 80 toy cars in his car collection. after his birthday jeff has 94 cars. calculate his percent increase

Answers

Answer: 80 - 94

Step-by-step explanation:

You bike 11.2 miles in 1.4 hours at a steady rate. What equation represents the proportional relationship between the you bike and the distance y in miles that you​ travel

Answers

Answer:

8x

Step-by-step explanation:

because its times x

A chrome book cost 249.99 at target on Black Friday it is on sale for 15 % off what is the price of the computer on Black Friday

Answers

Answer:

The price is 212.49

Step-by-step explanation:

sorry if wrong.

What is the y-component of vector v?
O y=-3
Oy=-4
O y=-20
O y=4

Answers

Answer:it’s the second one

Step-by-step explanation:

B) y = –4

It is indeed correct on Edge

Q8
The table below shows the masses of 6 stick insects.
Name of Insect
Mass (m)
Arthur
7.825 9
Bethan

7.265 9
Clarry
8.15 9
Deena
7.455 9
Ethan
8.945 9
Freya
7.0159
(a) Write the name of the stick insect with m > 8.85 g
Answer:
(b) Write the name of the stick insect with m s 7.155 g
Answer:
(1
Score:
out of 16

Answers

Answer:

Ethan

Question b is incomplete

Step-by-step explanation:

Given the masses of the 6 insects below :

Name of Insect ______ Mass (m)

Arthur _____________ 7.8259

Bethan ____________ 7.2659

Clarry ______________8.159

Deena _____________ 7.4559

Ethan ______________ 8.9459

Freya ______________ 7.0159

Write the name of the stick insect with m > 8.85g

Mass (m) greater than 8.55 g

From the table :

8.945 > 8.55 ;

Hence, Ethan

(b) Write the name of the stick insect with m s 7.155 g

Question b isn't complete

10+10

any one know the answer Im stuck am im in 8th grade

Answers

Answer:

20

Step-by-step explanation:

10+10 = 20

Answer:

its 20 and if your in 8th grade you should know that

Step-by-step explanation:

An electric plant consumed 420 tons of coal in 6 weeks. At this
rate, what will be the total consumption of coal after another 4
weeks?

Answers

Answer: 700 tons of coal consumed in 10 weeks.

Step-by-step explanation:

first you find how much coal is consumed in 1 week which is 70 tons, then you multiply the 70 tons by 10 weeks because you are trying to find how much tons of coal can be consumed in to weeks and when you do that you should get 700 tons of coal for 10 weeks.

Some help NEEDED
Please help if you can

Answers

Answer:

-1957.2 I think,but if it is not ,forgive me

Solve the equation for x.
logs (3x + 5) = log5 (2x + 8)
x = 7/3
x = 3
O
x = 0
O
No solution

Answers

Ummm that’s a googlable question

POSSIBLE POINTS 100
A video rental store charges a $20 membership fee and $2.50 for each video rented. Write a linear equation (y=mx++) to model this situation
y = 20x + 25
y = 2.5x + 20
y = 2.5x + 20
y = -20x + 25

Answers

y = 20 + 2.5x

have to write more or I cant post this

Your answer for this question would be the first one

While touring the city, Bernie
buys lunch for his family from a
food truck. He purchases one
taco for $2.75 and four
cheeseburgers. If he spent a
total of $23.75, how much was
each cheeseburger?

Answers

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

23.75-2.75= is the price of four cheeseburgers, which is 21. 21/4 is the price of one. So its 5.25

I REALLY NEED HELP PLS!!! Devon earned $42,500 last year and spent 12% of it on home repairs. How much did he spend on his home?

Answers

Answer:

$47,600 Spent on home repairs

Step-by-step explanation:

So we know that Devon is spending 12 percent of the home cost on repairs

We know the home cost is 42,500

So we just add 12 percent to the bundle

We know 42,500 is 100 percent of the price

And we want to add another 12 percent since the question is asking for the total amount spent on homes

So initially we just multiply 42,500 by 112% or 1.12

Now just multiply

You’ll get 47,600

The cost of renting a car is $40 plus an additional $0.60 for each mile driven.write an expression to represent the cost of renting a car for x miles.

Answers

Answer:

40+0.60x=total

Step-by-step explanation:

Luke divided 16.80 by 2.5 as shown, but he forgot to put the decimal point in the
answer.
Complete the sentence below.

Answers

Answer:

it equal 6.72

Step-by-step explanation:

if u divide them it will equal 6.7 but his answer would of looked like 672

21, 31, 41, 51, ... Find S17​

Answers

Answer:

181

Step-by-step explanation:

Answer:

21=

31=

41=

51=

S17=

how are bar graphs and picture graphs useful ways to display data???????????????????????????

Answers

Answer:

Bar Graph is useful because its easy to see, and if you look at it after 2 years, you could of know about it in a few seconds. Its usually correct to use bar graphs. Like you'll see bar graph's more often than picture graphs.

Picture graphs is useful because displaying data would be easier. Memorizing it would be better and possible.

I don't really have much to say about picture graphs, so its reasonable to give the other person brainliest.

look at photo and tell me the answer​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

El señor de las moscas trataba de dos personas que estaban enamoradas y no podían superarse y creo que eres estúpido

def

b

Answer:

STOP MAKIN FUNNY THINGS

Step-by-step explanation:

Jody has 3 red marbles, 7 blue marbles, and 9 yellow marbles. What is the ratio of red marbles to blue marbles? A. 3:19 B. 3:7 C. 7:3 D. 19:3

Answers

Answer:

B. 3:7

Step-by-step explanation:

hope it helps u :)

Answer:

well for me I think

Step-by-step explanation:

it's 3:7

hope it's helpful

Two containers are mathematically similar. Their volumes are 54cm³ and 128cm³. The height of the smaller container is 4.5cm. Calculate the height of the larger container.

Answers

Answer:

the height of the larger container is 6 cm

Step-by-step explanation:

The computation of the height of the large container is shown below:

In the case when the factor of linear scale for two solid be k

So the factor of volume scale be k^3

Now the volume scale factor is

= 128 ÷ 54

= 64 ÷ 27

= (4 ÷ 3)^3

Now the height of the large container is

= 4.5 cm × 4 ÷ 3

= 6 cm

hence, the height of the larger container is 6 cm

f(-2) =-2x+11

Evaluate the function

Answers

Happy Holidays!

[tex]\large\boxed{f(-2) = 15}[/tex]

f(x) = -2x + 11

Find f(-2) by substituting in -2 for x:

f(-2) = -2(-2) + 11

Simplify:

f(-2) = 4 + 11

f(-2) = 15

Which of these is NOT part of a plot?
a
beginning
b
transition
C
middle
d
end

Answers

it is transition because there is usually always a beginning, middle, and end to a story!

Please help due in 20 mins

Answers

Answer:

1. -.005

2.-1/2

3. 0

4. 2

Step-by-step explanation:

if it is negative put positive and if it is positive put negative. for 0 it will always stay the same

In the accompanying diagram. altitude CD is
drawn to the hypotenuse of right triangle ABC. If
AD = 9 and AB = 13. find CD.
B
1
Someone please help me

Answers

Answer:  √117

Step-by-step explanation:

Since no diagram present, am assuming hypotenuse AB and right angle C.  Let side opp angle B be b, and side opposite angle A be a. Altitude CD is x.

a^2 + b^2 = 22^2 (Pythagorean)

Using Pythag on two smaller triangles,

x^2 + 13^2 = a^2

x^2 + 9^2 = b^2

Substituting in first equation,

x^2 + 13^2 + x^2 + 9^2 = 22^2

x^2 = 117, so x = √117

Given the figure above find the value of x and z

Answers

Answer:

x = 4, z = 77

Step-by-step explanation:

From the figure attached,

(15x + 43)° = (8x + 71)° [Vertically opposite angles]

15x - 8x = 71 - 43

7x = 28

x = 4

Therefore, (15x + 43)° = (15×4 + 43)°

                                   = 103°

Now, z° + (15x + 43)° = 180° [Linear pair of angles]

z° + 103° = 180°

z° = 180 - 103

z = 77

Therefore, x = 4 and z = 77 is the answer.

The triangle pictured below represents a community garden, which is surrounded on
3 sides by a fence. Find the perimeter of the fence.
A)4
B)62
C)88
D)336

Answers

Answer:

I'm not able to do it but I can tell you how

Step-by-step explanation:

make the 10a-9 equal 14a-25 solve for that a then use the answer to a to then plug in thst number in all of them and that would be your answer

The perimeter of the isosceles triangle is 88.

A triangle is a polygon with three sides and three angles. There are different types of triangles such as scalene, equilateral, isosceles and so on.

From the diagram, two sides of the triangle are equal, hence it is an isosceles triangle, hence:

10a - 9 = 14a - 25

4a = 16

a = 4

10a - 9 = 10(4) - 9 = 31

6a + 2 = 6(4) + 2 = 26

Hence the perimeter of the triangle = 31 + 31 + 26 = 88

Hence the perimeter of the triangle is 88.

Find out more at: https://brainly.com/question/18645580

During a sale, the price of a sweater was changed from $20 to $16. What was the percent of decrease in the price of the sweater?

Possible Answers:
A. 40%
B. 25%
C. 20%
D. %4

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

20 to 16 is 20% trust me lol

Answer:

The answer is B

Step-by-step explanation:

Other Questions
Which of the following statements are true concerning the use of rhythm in a speech? Very confusing not sure Giving brain plz asap Tickets for a carnival for a family of 4 costs $28. The ticket includes 1 food item and 3 games. (More Than 1 Answer)Select ALL true statements below based on this information. A The cost for 2 tickets is $20. The cost for 2 tickets is $20. B The cost is $7 per ticket The cost is $7 per ticketC For $42 you could get 6 tickets. For $42 you could get 6 tickets. D 12 tickets would cost you $6012 tickets would cost you $60 A store spends 1/4 of its income on salaries and 1/6 of its income on advertising. If the store pays $150,000 for salaries, how much does it spend on advertising? Be sure to explain your reasoning. 1. A windshield wiper blade is 18 in Long. Calculate the area covered by the blade as it rotates through an angle of 122 degrees. Use 3.14 for pi. Round your answer to the nearest Square inch. 2. A spray irrigation system waters a section of a farmer's field. If the water shoots a distance of 75, what is the area that is watered as the sprinkler of 80 degrees? Use 3.14 for pi. Round your answer to the nearest square foot. 3. LunchSteven owns a restaurant that specializes in steak burgers! 4 burgers and 3 fries cost $24.50. If a burger costs $5, how much is each order of fries?LET X = EQUATION:5. DinnerThe restaurant is full! There are some four-person tables and 8 tables with couples. If there are 56 people here, how many four-person tables are there?LET X = EQUATION7. DessertStuarts bought a cake and 6 servings of ice cream. The cake was $12 and the total bill was $33. How much was each order of ice cream?LET X = EQUATION If 2x=46, find the value of 7-6x PLEASE ANSWERDaniel works in a market. He has a large bag of potatoes that weighs 6514 pounds and he is going to sell them in smaller bags of 214 pounds each. If he uses up all the potatoes, how many smaller bags of potatoes will Daniel have filled? a cleaning solution calls for a ratio of 1 cup of liquid cleanser to 6 cups of water. To make 42 cups of cleaning solution, how many cups of water are needed? What information is included in the score report for the Aspire TestA. Information on student scores in other countriesB. information on college scholarshipsC. Information on AP courses for areas where students scored wellD. Comparisons between student scores in the same state Simplify using the laws of exponents. Find the area of this quadrilateral. A car is moving along a straight horizontal road. The car has 1.6MJ of kinetic energy. The car accelerates for 20s until the kinetic energy of the car increases to 2.5MJ. What is the minimum average power developed by the car engine for this acceleration? 2. Rohit has notes of denominations 1000, 500 & 20. He has 40 notes of Rs.20 and 20notes of Rs.1000. He made a payment of Rs.29300. How many notes of Rs.500 did he have? a) 12 b) 14 c) 18 d) 17 Fairview Hospitals has three divisions (service lines). They are General Clinics, Specialty Clinics and Pharmacy Services. The sales for each service line were $1,400,000 General Data, $600,000 Specialty Clinics, and $420,000 Pharmacy Services while the variable expenses for each service line (division) were $520,000, $360,000 and $280,000 respectively. The related service line (division) discretionary and committed fixed expenses are presented below: Fixed expense General Clinics Specialty Clinics Pharmacy Services Discretionary $320,000 $140,000 $160,000 Committed $190,000 $280,000 $130,000 Calculate the net income of each division and the business in total 11. In which point of view does the narrator use the pronouns "I, me, my..." etc.?a. 1st personb. 2nd person C. 3rd person limited D. 3rd person omniscient "If you give up these powers, withouta bill of rights, you will exhibit themost absurd thing to mankind thatever the world saw - governmentthat has abandoned all its powers -the power of direct taxation, thesword, and the purse. You havedisposed of them to Congress,without check, limitation, or control." in the image shown, line n is a transversal cutting parallel lines l and m. Pls help ASAP!!!!! It would help a lot! Pls explain ur reasoning